Atopia ja luonnonkosmetiikka

atopikko

Hei! Onko täällä ketään joka käyttäisi luonnonkosmetiikkaa atopiaan? Itse olen kokeillut kookosöljyä ja karitevoita. Kookos öljy rauhoittaa ihoa hiukan mutta on liian kevyttä kosteuttamaan ihoa. Olen yrittänyt löytää toisenlaista voidetta mutta monissa tuntuu olevan mateliöljyä, tai voimakkaita sitrusöljyjä. Olisikohan kukaan sattunut löytämään voidetta joka ei sisältäisi mateliöljyä ja voimakkaita sitrusöljyjä. Sopivia voisi olla jotkut neutraalit marjoista valmistetut voiteen. Olenkin niitä koittanut katsella pari löysin, mutta niissä oli juuri tuota mantelia, jolle olen allerginen.

2

480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • länsisuomi

      taipuu, niin tuolta http://www.crearome.se löytyy paljon öljyjä (webbutlk/Vegetabilisk olja) yms. Neem-öljy kaiketi kosteuttaa hyvin, haju vaan ei miellytä kaikkia. Kookosta käytän itse, kosteuttaa parhaiten sisäisesti annosteltuna :) Kookosöljyissä on eroja. Olen käyttänyt cocovin tuotteita ja niistä se tavallinen on 'kosteampaa' kuin tasty.

    • Hantta1975

      Peseytyminen on kaiken a ja O. Tietenkin ne hellävaraiset perusvoidepesut, mutta oma ihoni parani ja vahvistui Himalajansuolasaippualla (tunnetaan myös nimellä Ruususaippua tai Kristallisaippua. Lue lisää vaikka Ruohonjuuren sivuilta tai melkeinpä mistä vain saa tietoa tästä ihmeaineesta, joka einimestään huolimatta sisällä yhtään saippuaa tai mitään muutakaan pesevää ainesosaa eli sopii erinomaisesti helposti ärsyyntyvälle atooppiselle iholle tai pesuaineallergiasta kärsivälle, ja nämä vaivat on kovasti yleistymässä. No, kuitenkin, Ruususuola on tollanen 300g painava läpikuultava roosan värinen möhkäle (nimenoman värinsä vuoksi se on saanut liikanimensä), ja tätä suolaa louhitaan Himalajan vuoristolta lähinnä elintarvikekäyttöön. Se on ns. puhdistamatonta suolaa, eli se sisältää kaikki ne miljoonien vuosien aikana kerääntyneet mineraalit mukanaan. Olen jostain lukenut, että mineraalien määrä ei olisi kuin 2%, ja ne prosentit sisältäisivät kymmeniä eri ainesosia. mutta ELÄKÖÖN SE 2%! Ruususuola desinfioi, kuorii tod.hellävaraisesti kuolleen ihosolukon ja kuivuneet kohdat iholta jotta ihon pinta tasoittuu ja voiteet imeytyvät paremmin. Iho vahvistuu huomattavasti ja pitemmällä aikavälillä (yksilöllistä) tuote kosteuttaa ihoa. Alä levitä saippuaa suoraan kasvojen iholle, tämä voi raapia ja olla liian kovakouraista, vaan kostuta ensin kasvot ja hiero saippuaa reilusti kämmeniinsi. Tuote ei vaahtoa. Levitä suola käsistäsi iholle huolellisesti hieroen, voit lisätä suolaa. Jätä tuote kuivumaan iholle, se saa olla siinä ihan rauhassa, mitä kauemmin niin sen parempi. Sitten voit huuhdella kasvosi huolellisesti ja käsitellä ne normaalisti tai voit tehostaa kuorivaa vaikutusta niin, että hierot suolaa vielä kosteisiin käsiisi ja hankaat tällä hienojakoisella suolalla vielä kasvosi kerran läpi ennen huuhtelua. Ehkä ensikertalaisen ei tarvitse vielä perehtyä suolan kaikkiin salaisuuksiin, mutta lue saippuasta ja testaa se ihmeessä. Itse en enää muuta käytäkään, vartalon iho kestää suolan levittämisen suoraan saippuasta iholle ja olenpa kuullut ihmisten käyttävän sitä deodorantinkin asemasta. Älä suotta säikähdä kuorivaa vaikutusta, sillä se ei ole kuivattavaa ja lisää öljyjen ja voiteiden imeytymistä. Saat kosteuttavasta tuotteestasi maksimihyödyn irti. Eikä tuote ole hinnallakaan pilattu, irtoaa alle femmalla. Öljyistä voit kysellä Ruohonjuuresta samalla kun hommaat oman ruususuolasaippuasi. Entä oletko kokeillut aloe veraa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2994
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2824
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      39
      1846
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      25
      1811
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      185
      1694
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1536
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1483
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1451
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1269
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1225
    Aihe