Atopia ja luonnonkosmetiikka

atopikko

Hei! Onko täällä ketään joka käyttäisi luonnonkosmetiikkaa atopiaan? Itse olen kokeillut kookosöljyä ja karitevoita. Kookos öljy rauhoittaa ihoa hiukan mutta on liian kevyttä kosteuttamaan ihoa. Olen yrittänyt löytää toisenlaista voidetta mutta monissa tuntuu olevan mateliöljyä, tai voimakkaita sitrusöljyjä. Olisikohan kukaan sattunut löytämään voidetta joka ei sisältäisi mateliöljyä ja voimakkaita sitrusöljyjä. Sopivia voisi olla jotkut neutraalit marjoista valmistetut voiteen. Olenkin niitä koittanut katsella pari löysin, mutta niissä oli juuri tuota mantelia, jolle olen allerginen.

2

529

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • länsisuomi

      taipuu, niin tuolta http://www.crearome.se löytyy paljon öljyjä (webbutlk/Vegetabilisk olja) yms. Neem-öljy kaiketi kosteuttaa hyvin, haju vaan ei miellytä kaikkia. Kookosta käytän itse, kosteuttaa parhaiten sisäisesti annosteltuna :) Kookosöljyissä on eroja. Olen käyttänyt cocovin tuotteita ja niistä se tavallinen on 'kosteampaa' kuin tasty.

    • Hantta1975

      Peseytyminen on kaiken a ja O. Tietenkin ne hellävaraiset perusvoidepesut, mutta oma ihoni parani ja vahvistui Himalajansuolasaippualla (tunnetaan myös nimellä Ruususaippua tai Kristallisaippua. Lue lisää vaikka Ruohonjuuren sivuilta tai melkeinpä mistä vain saa tietoa tästä ihmeaineesta, joka einimestään huolimatta sisällä yhtään saippuaa tai mitään muutakaan pesevää ainesosaa eli sopii erinomaisesti helposti ärsyyntyvälle atooppiselle iholle tai pesuaineallergiasta kärsivälle, ja nämä vaivat on kovasti yleistymässä. No, kuitenkin, Ruususuola on tollanen 300g painava läpikuultava roosan värinen möhkäle (nimenoman värinsä vuoksi se on saanut liikanimensä), ja tätä suolaa louhitaan Himalajan vuoristolta lähinnä elintarvikekäyttöön. Se on ns. puhdistamatonta suolaa, eli se sisältää kaikki ne miljoonien vuosien aikana kerääntyneet mineraalit mukanaan. Olen jostain lukenut, että mineraalien määrä ei olisi kuin 2%, ja ne prosentit sisältäisivät kymmeniä eri ainesosia. mutta ELÄKÖÖN SE 2%! Ruususuola desinfioi, kuorii tod.hellävaraisesti kuolleen ihosolukon ja kuivuneet kohdat iholta jotta ihon pinta tasoittuu ja voiteet imeytyvät paremmin. Iho vahvistuu huomattavasti ja pitemmällä aikavälillä (yksilöllistä) tuote kosteuttaa ihoa. Alä levitä saippuaa suoraan kasvojen iholle, tämä voi raapia ja olla liian kovakouraista, vaan kostuta ensin kasvot ja hiero saippuaa reilusti kämmeniinsi. Tuote ei vaahtoa. Levitä suola käsistäsi iholle huolellisesti hieroen, voit lisätä suolaa. Jätä tuote kuivumaan iholle, se saa olla siinä ihan rauhassa, mitä kauemmin niin sen parempi. Sitten voit huuhdella kasvosi huolellisesti ja käsitellä ne normaalisti tai voit tehostaa kuorivaa vaikutusta niin, että hierot suolaa vielä kosteisiin käsiisi ja hankaat tällä hienojakoisella suolalla vielä kasvosi kerran läpi ennen huuhtelua. Ehkä ensikertalaisen ei tarvitse vielä perehtyä suolan kaikkiin salaisuuksiin, mutta lue saippuasta ja testaa se ihmeessä. Itse en enää muuta käytäkään, vartalon iho kestää suolan levittämisen suoraan saippuasta iholle ja olenpa kuullut ihmisten käyttävän sitä deodorantinkin asemasta. Älä suotta säikähdä kuorivaa vaikutusta, sillä se ei ole kuivattavaa ja lisää öljyjen ja voiteiden imeytymistä. Saat kosteuttavasta tuotteestasi maksimihyödyn irti. Eikä tuote ole hinnallakaan pilattu, irtoaa alle femmalla. Öljyistä voit kysellä Ruohonjuuresta samalla kun hommaat oman ruususuolasaippuasi. Entä oletko kokeillut aloe veraa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      14
      2704
    2. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      1196
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1138
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      82
      946
    5. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      87
      853
    6. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      818
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      24
      765
    8. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      72
      745
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      721
    10. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      137
      700
    11. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      142
      691
    12. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      47
      670
    13. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      646
    14. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      634
    15. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      624
    16. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      618
    17. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      613
    18. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      40
      564
    19. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      558
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      538
    Aihe