Hei!
Onko täällä ketään joka käyttäisi luonnonkosmetiikkaa atopiaan? Itse olen kokeillut kookosöljyä ja karitevoita. Kookos öljy rauhoittaa ihoa hiukan mutta on liian kevyttä kosteuttamaan ihoa.
Olen yrittänyt löytää toisenlaista voidetta mutta monissa tuntuu olevan mateliöljyä, tai voimakkaita sitrusöljyjä.
Olisikohan kukaan sattunut löytämään voidetta joka ei sisältäisi mateliöljyä ja voimakkaita sitrusöljyjä.
Sopivia voisi olla jotkut neutraalit marjoista valmistetut voiteen. Olenkin niitä koittanut katsella pari löysin, mutta niissä oli juuri tuota mantelia, jolle olen allerginen.
Atopia ja luonnonkosmetiikka
atopikko
2532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
taipuu, niin tuolta http://www.crearome.se löytyy paljon öljyjä (webbutlk/Vegetabilisk olja) yms. Neem-öljy kaiketi kosteuttaa hyvin, haju vaan ei miellytä kaikkia. Kookosta käytän itse, kosteuttaa parhaiten sisäisesti annosteltuna :) Kookosöljyissä on eroja. Olen käyttänyt cocovin tuotteita ja niistä se tavallinen on 'kosteampaa' kuin tasty.
Peseytyminen+on+kaiken+a+ja+O.+Tietenkin+ne+hellävaraiset+perusvoidepesut,+mutta+oma+ihoni+parani+ja+vahvistui+Himalajansuolasaippualla+(tunnetaan+myös+nimellä+Ruususaippua+tai+Kristallisaippua.+Lue+lisää+vaikka+Ruohonjuuren+sivuilta+tai+melkeinpä+mistä+vain+saa+tietoa+tästä+ihmeaineesta,+joka+einimestään+huolimatta+sisällä+yhtään+saippuaa+tai+mitään+muutakaan+pesevää+ainesosaa+eli+sopii+erinomaisesti+helposti+ärsyyntyvälle+atooppiselle+iholle+tai+pesuaineallergiasta+kärsivälle,+ja+nämä+vaivat+on+kovasti+yleistymässä.+No,+kuitenkin,+Ruususuola+on+tollanen+300g+painava+läpikuultava+roosan+värinen+möhkäle+(nimenoman+värinsä+vuoksi+se+on+saanut+liikanimensä),+ja+tätä+suolaa+louhitaan+Himalajan+vuoristolta+lähinnä+elintarvikekäyttöön.+Se+on+ns.+puhdistamatonta+suolaa,+eli+se+sisältää+kaikki+ne+miljoonien+vuosien+aikana+kerääntyneet+mineraalit+mukanaan.+Olen+jostain+lukenut,+että+mineraalien+määrä+ei+olisi+kuin+2%,+ja+ne+prosentit+sisältäisivät+kymmeniä+eri+ainesosia.+mutta+ELÄKÖÖN+SE+2%!+Ruususuola+desinfioi,+kuorii+tod.hellävaraisesti+kuolleen+ihosolukon+ja+kuivuneet+kohdat+iholta+jotta+ihon+pinta+tasoittuu+ja+voiteet+imeytyvät+paremmin.+Iho+vahvistuu+huomattavasti+ja+pitemmällä+aikavälillä+(yksilöllistä)+tuote+kosteuttaa+ihoa.+Alä+levitä+saippuaa+suoraan+kasvojen+iholle,+tämä+voi+raapia+ja+olla+liian+kovakouraista,+vaan+kostuta+ensin+kasvot+ja+hiero+saippuaa+reilusti+kämmeniinsi.+Tuote+ei+vaahtoa.+Levitä+suola+käsistäsi+iholle+huolellisesti+hieroen,+voit+lisätä+suolaa.+Jätä+tuote+kuivumaan+iholle,+se+saa+olla+siinä+ihan+rauhassa,+mitä+kauemmin+niin+sen+parempi.+Sitten+voit+huuhdella+kasvosi+huolellisesti+ja+käsitellä+ne+normaalisti+tai+voit+tehostaa+kuorivaa+vaikutusta+niin,+että+hierot+suolaa+vielä+kosteisiin+käsiisi+ja+hankaat+tällä+hienojakoisella+suolalla+vielä+kasvosi+kerran+läpi+ennen+huuhtelua.+Ehkä+ensikertalaisen+ei+tarvitse+vielä+perehtyä+suolan+kaikkiin+salaisuuksiin,+mutta+lue+saippuasta+ja+testaa+se+ihmeessä.+Itse+en+enää+muuta+käytäkään,+vartalon+iho+kestää+suolan+levittämisen+suoraan+saippuasta+iholle+ja+olenpa+kuullut+ihmisten+käyttävän+sitä+deodorantinkin+asemasta.+Älä+suotta+säikähdä+kuorivaa+vaikutusta,+sillä+se+ei+ole+kuivattavaa+ja+lisää+öljyjen+ja+voiteiden+imeytymistä.+Saat+kosteuttavasta+tuotteestasi+maksimihyödyn+irti.+Eikä+tuote+ole+hinnallakaan+pilattu,+irtoaa+alle+femmalla.+Öljyistä+voit+kysellä+Ruohonjuuresta+samalla+kun+hommaat+oman+ruususuolasaippuasi.+Entä+oletko+kokeillut+aloe+veraa?