Ryanairilla Riikaan

Minä minä

Olen varannut matkan Riikaan ja matkustan RYanairilla. Otan matkalaukun koneeseen, paljonko siinä saa olla painoa, tietääkö joku? Jos on ylipainoa joutuuko sitä maksamaan eri hinnan, entä jos ostaa Riikan kentältä juotavaa saahan sen kassin ottaa myös koneeseen ettei rokoteta toisesta kassista? Kiitos tiedoista etukäteen.

7

1132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkatavara
    • Suomiporo

      10 kiloa on raja jos viet laukun matkustamoon. Muuten taisi olla 15kiloa. Osa näistä tiedoista kerrotaan myös Ryanairin sivuilla, siellä saattaa olla jopa tarkempaa faktaa.

      • Colbert

        10 kiloa. Ja kun teet ennen lähtöä netissä check innin, tulostettavassa boarding cardissa asia lukee varmuuden vuoksi isoin kirjaimin. Ei pääse unohtumaan.


    • tukeko...

      Älkää tukeko näitä paska"halpa"lento kusetusyhtiöitä.

      • halvassa matkassa

        Just tilattiin matka Riikaan, 16 euroa meno paluu Ryanairilla. Kuka muu pystyy samaan? Ihan turvallinen lentoyhtiö ja hyvät koneet.


      • vika
        halvassa matkassa kirjoitti:

        Just tilattiin matka Riikaan, 16 euroa meno paluu Ryanairilla. Kuka muu pystyy samaan? Ihan turvallinen lentoyhtiö ja hyvät koneet.

        Tosin maksoi vaan 4 euroa edestakaisin....


    • reijareissaaja

      Kävin viime viikolla Riian reissun ja Ryanairilla Tampereelta. Laukku saa painaa max 10 kg, oltava kooltaan 55x40x20 ja mahd. käsilaukku tms. pitää olla ko. laukun sisällä. Näin lentoyhtiön säännöt kertovat, mutta esim. paluumatkalla Riiasta monilla oli isohko laukku ja vielä (tuliais)kasseja ja pussukoita. Itse en tohtinut moista tehdä säännöt luettuani, koska ylimääräisestä joutuu maksamaan (10 e etukäteen
      tehdystä ja 20 e, jos teettää sen kenttäselvityksessä). Lisäksi ruumaan menevä saa painaa max 15 ja yht. 3 laukkua saa olla tähän kilomäärään. En tiijä, ovatko
      paluumatkalla hövelimpejä näiden sääntöjen suhteen, mutta ainakin Tampereella
      oli ihan jämäkkä tarkastus matkatavaroille. Jos haluaa matkustaa halvalla, niin vain matkustamoon laukku alussa mainituin ohjein ja kun tekee netissä selvityksen ja tulostaa maihinnousukortit, niin ei maksa yhtään ylimääräistä. Muuten, Ryanairin lennot sujuivat hyvin ja palvelu oli ihan ok.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe