Suunnattomasti ärsyttää nämä kirjoittajat, jotka lyövät listan oireistaan, epäilevät olevansa raskaana ja sitten kysyvät mitä pitäisi tehdä/ollaankohan sitä mahdollisesti raskaana jne.!
Miten te luulette, että tämän palstan lukijat sen mahdollisesti tietäisivät?? Tuskin kukaan täällä sellainen noita, että pystyy tuosta vaan toteamaan: "juu olette raskaana".
Viimeisen kerran:
JOS EPÄILETTE OLEVANNE RASKAANA -> TEHKÄÄ RASKAUSTESTI ->
JOS TESTI NÄYTTÄÄ NEGAA UUSIKAA TESTI MUUTAMAN PÄIVÄN KULUTTUA -> VAIHTOEHTOISESTI VOITTE MENNÄ MYÖS LÄÄKÄRIIN
Verkosta löytyy paljon tietoa raskausoireista, ovulaatiosta, hedelmöittymisestä, raskaustesteistä. Ja lukekaa ne raskaustestin ohjeet ennen testin tekoa!
Mitä tämä on
--hmm--
5450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
nyt tiukilla....
Minua taas kovasti ihmetyttää ja ärsyttääkin sinun suhtautuminen ko. asiaan. Sinulta ei pitäisi olla mitään pois, jos joku vastavanlaisia asioita kyselee. Sinä voit jättää lukematta ne. Osa varmasti jollain tavalla hakee vertaistukea, toiveitaan tuio esille, erilaisia näkökantoja jne. Tuskin kukaan siinä tarkoituksessa asioista kyselee, että toimisi juuri siten kuin hänelle vastaillaan. Olettaisin, että harvoihin tämänkin palstan kysymyksiin on jollakin täysin fakta vastaus. Nykypäivänä jo peruskoulussa olisi hyvä "opettaa" tunneälyä ja suvaitsevuutta, joka niin monelta nykyään tuntuu puuttuvan. Ja sinulle ap. kehoittaisin lopettaa palstan lukemisen ja pyrkivän katsomaan maailmaa hieman avoimemmin silmin ja ottamaan relax. Voisi silloin sinullakin olla helpompaa.
!!!!!
ketjun samasta aiheesta. Ihmetyttää aikuiset ihmiset, jotka kertovat oireensa täällä ja kysyvät sitten vierailta "Olenko raskaana?".. Eihän tuollaiseen kukaan voi vastata täällä, mutta raskaustesti kyllä voi. Alavatsanipistelyyn, menkkojen poisjääntiin, pahoinvointiin, rintojen turvotukseen ja muuhun on olemassa satoja muita syitä kuin raskaus ja sen varmistaminen/ poissulkeminen ei kuulu vieraiden ihmisten tehtäviin. On aivan eri asia kysellä raskaaksi tulemisesta, raskausajan vaivoista ym.
Ihan kaikkiin kysymyksiinhän täällä nykyisin vastataan tyyliin: mitäs täällä kyselet, mene lääkäriin/googleta/ota selvää, ääliö. Palstan idea tuntuu olevan joiltain ilkeilijöiltä hukassa. Itse jaksan ihmetellä ihmisiä, jotka jaksavat stressata toisten kyselemisistä tai kyselemättä jättämisistä, hankkikaa ihan oikeasti muuta tekemistä kuin täällä pyöriminen.