Vuokraan 515 /kk (275,50 /nokka) ja 1000 /kk säästöön (700 300 ).
Näillä mennään...
Pieni vuokra + rahaa säästöön?
Meidän taktiikka...
18618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Meneehän se noinkin, mutta kyllä tolla 1500:n summalla asuisi jonkinlaisessa omassakin ja jäisi enenmmän rahaa "säästöön" tosin se raha olisi kämpässä kiinni.
Suurin ero taitaa olla siinä että etukäteen säästäessä joutuu oleman pidempään epätyydyttävässä tilassa.
Osta sijoitusasunto velalla:
Muualla kuin pk-seudulla voit päästä helposti yli 5% vuokratuottoon. 7% on aivan mahdollista. Lopuksi et ainoastaan ole antanut tulevan inflaation syödä velkasi pois, vaan myös herkullinen tuotto on tullut sinulle joka kuukausi.
Nimittäin omassa käytössä oleva asunto ja siinä oleva ei tuota mitään, kun nyt saat parhaimmillaan 5%-7% tuoton. Kun tuotto on korkeampi kuin lainan velka, niin kyllä kannattaa ottaa lainaa. Sitä sanotaan velan vipuvaikutukseksi.
Nimittäin kukaan tavis ei todellakaan uskalla lähteä vastaavanlaisella velkapääomalla osakemarkkinoille! Vaikka käytännössä osakkeet ovat tuottavampi sijoitus kuin sijoitusasunnot.
T: Vuokraisäntä
Jos ostaisit 150.000 maksavan asunnon. Lainan kuukausierä olisi esim. 1100 ja vastike esim. 250. Lainan korkovähennysten vuoksi nettotulonne nousisivat noin satasella. 1500-1100-250 100=> pystyisitte edelleen säästämään 250/kk. Lainan kk-erästä menisi alussa lyhennykseen 600-700. Eli käytännössä lyhennys plus säästö olisi aika lähelle se sama tonni kuin tähänkin asti ja tilanne paranisi joka vuosi ostopäätöksen hyväksi, kun korko pienenee ja vuokra nousee.
jatkavat vain laskuaan. Vuokralla olija säästää entistä enemmän.
... tätä vauhtia, niin odottaminen ei lyö leiville. Eikä pidä myöskään jättää täysin huomioimatta sitä seikkaa, että jos vuokra-asunto ei ole asunto-osakeyhtiöstä, niin elinolot paranet kummasti, kun pääsee muuttamaan pois kiinteistö-oy:stä kaiken maailman "ongelmatapausten" luolta.
jos ja jos. Mitä jos hinnat ei laske? Jos ostaminen on jo nyt kannattavaa, niin vielä kananttavampaa se on jos hinnat laskee tai/ja jos vuokrat nousee. On aika epätodennäköistä että ostamatta jättämisellä tekisi kovin kummoisia voittoja, kun odottaminen maksaa kuitenkin koko ajan vähintään sen vuokran.
Johonkin se 36 egeä vaan kuukaudessa häviää (2 x 275,50 = 551; 551 - 151 = 36). Ehkä sun kumppanisi käy sillä rahalla bingossa?
275,5 on se summa joka menee kummankin tililtä, sen muistaa. 515 on vuokra joka kirjoitettiin viime vuonna vuokrasopimukseen, se on jäänyt siitä muistiin. Sen sijaan tammikuussa tullut 7% vuokrankorotus jäi mainitsematta, joka nosti vuokran nykyiseen 556.
korot päälle, luokkaa 10 000 - 20 000. Ihan hyvä summa ja sinänsä järkevää, mutta mitä sillä saa 10 v kuluttua? Veikkaisin, että vastaava kämppä mikä maksaa nyt 130 000 - 140 000, maksaa ainakin 100 000 enemmän 10 v kuluttua, ehkä jopa tuplat. Sitä lainaa maksatte sitten vähintään 10 v. Toinen vaihtoehto olisi ostaa heti oma ja maksaa suurinpiirtein samoilla kk-kustannuksilla sitä.
Nyt voi hinta jopa laskea, mutta 10 vuoden päästä hinnat ovat melkoisella varmuudella reilusti korkeammat kuin nyt. 1983->2009 sekä asuntojen hinnat sekä ansiotaso ovat nouseet kolminkertaisiksi. Viimevuosina tilanne on ollut se että hinnat nousee vuodessa enemmän mitä keskituloinen kykenee säästämään.
Kannattaisi ostaa koti, mikä miellyttää? Jos uskovainen mummo ei ole vuokranantaja, tuolla summalla tuskin ok-talossa asuu vuokralla. nimim. omakotitalo on laadukkain asumismuoto ;)
mun mielestä moni muu asumismuoto voi olla aivan yhtä laadukas kuin ok-talo.
nimim. vuokralla Helsingin keskustassa
että niin voisi olla.
Onko muuten paino sanalla VOI olla aivan yhtä laadukas...?
Niin että esim. KYMMENEN VUOTTA asutte kaksistaan siinä kerrostaloyksiössä, että pääsette joskus omaan? KYMMENEN VUOTTA??? Miten joku voi raatsia haaskata elämää noin. Ymmärrän että joku kituuttaa vuoden vuokraläävässä, mutta se on kyllä maksimi.
Me asuimme ASOssa noin 10 vuotta. Ei se minua kaduta. Se oli hyvä vaihtoehto ja perheen kasvaessa ostettiin nyt okt. ASO aikana sentään hankittiin kesämökkikin. (Jossa on siis VARAAVA takka)....
onko se sulta pois jos joku asuu vuokralla? itse olen asunut niin mukavissa vuokrakämpissä, joihin ei olis ikinä ollut varaa lainallakaan.
Asunto-oy:t ja vastikkeet voitte unohtaa; asumme omakotitalossa.
T: aloittaja