lopetin lauantaina 4 viikkoa kestäneen putken kauanko pitää pelätä vieroituskouristusta ?
lopetus
ossi 1
5458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lainaus osoitteesta http://www.paihdelinkki.fi/Tietoiskut/232-vieroitushoidon-kehittyminen "Vieroitustila on usein kaksivaiheinen. Ensimmäisen kahden vuorokauden aikana oireet ovat lievempiä. Esiintyy levottomuutta, vapinaa, unettomuutta, oksentelua, joskus kuuloharhoja ja kouristuksiakin. Kaksi tai kolme vuorokautta juomisen loputtua potilaan tila voi äkillisesti huonontua. Saattaa ilmaantua voimakasta hikoilua, pulssin, verenpaineen ja lämmön nousua, hourailua ja jopa psykoottisia oireita. Tila on hoitamattomana pahimmillaan hengenvaarallinen." Tuo siis pahimmassa tapauksessa pidemmän putken jälkeen. Psykoosi- ja kramppaamisherkkyys lienee kuitenkin niin yksilöllistä, että varminta lienee tunnustella oloaan ja hakea apua, jos olo alkaa muuttua liian levottomaksi. Näin kaupunkilaisjärjellä ajatellen, kohtauksen saaminen on varmaankin todennäköisempää jos on juodessaan laiminlyönyt ruokailut, nestevajaus on päällä ja juominen lopetetaan kuin seinään. Ainakin minä sain deliriumin aikaiseksi tuolla menetelmällä "jo" 10 päivän juomisella. Sekosin heti ensimmäisenä viinattomana päivänä.
No eikai 4 viikon ränni nyt kovin paha ole. Paljonko imuroit päivässä viinaa?
Selvänä lopetuksen jälkeen on vaara olemassa. Itse olin tosi kännissä puoli vuotta ilman taukoja, ja krampit ei iskeneet. Tosin hitaasti loivensin alaspäivän useamman viikon. Ei tullut näet äkkilopetusta. Napsi megnesiumia ja B-vitamiineja.
vuorokausi on pahin, sen jälkeen alkaa pikkuhiljaa hellittämään, eli varaudu unettomiin öihin ja jos uni tuleekin niin painajaiset ja jatkuva heräily ovat todennäköistä kuten myös krampit, hikoilu, tärinä jne.
hallitusti niin saatat (huom. SAATAT) välttyä pahemmilta oireilta. Vaan kyllä yleensä ainakin unettomuus iskee, meikä valvoo jo viikon putken jälkeen pari-kolme yötä, vaikka päiväseltään olo oliskin aika jees. Tosin lienee yksilöllistä, joillekin ei tule minkään valtakunnan oireita. Veemäinen fiilis voi vaivata parikin viikkoa, pinna kiristää ja kaikki kyrsii. Äkkipikaisuutta ja ärtyneisyyttä. Ei auta kuin kärsiä, harvemmin se kramppi kuitenkaan iskee, mutta kaikenlaista mörköä voi kuulua ja näkyä yön pimeydessä.
Nyt on siis tiistai-ilta, joten torstain-perjantain paikkeilla veikkaan, että pahin fyysinen kärsimys on ohi.