Akne?

Minulla on nenässä pieniä mustapäitä, ei haitallisia/huomattavia, mutta otsassa on ehkä 11 ihan pikkuista, ei tulehtunutta finniä. Myös otsassani on arpia hieman ja 1 suurempi tulehdus. Hyvin harvoin tulehduksia on ollut. Aloitin myös masennuslääkkeet ja sitten alkoi tulla finnejä. Samoihin aikoihin aloitin myös syömään epäterveellisemmin. Olen myös "siinä" iässä, jolloin finnejä saattaa ilmaantua. Poskeni ovat kuitenkin aivan sileät. Joskus minulle tulee hyvinkin kipeitä finnejä. Olen huolissani että pienet finnini kasvavat, mitä teen?
2248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yksityinen ihotautilääkäri on helppo juttu. Ei kestä kauaa kun kirjoittaa reseptiä voiteeseen esim akneen ja erikseen ehkä tulehdukseen jos sellaisia on. Ja osaa neuvoa millä pestä ja mitä muuta kosteuttavaa voidetta. Turhaa se on yksin taistella vuosia aknen kanssa niinkuin minä, kun jotain toimivaakin on. Jeps

Äänestä
  • Ihotautilääkäri osaa aina kaikkein parhaiten auttaa iho-ongelmiin. Hän näkee päivittäin vastaavia ongelmia ja miten ne kehittyvät ja mikä hoito niihin auttaa. Ei se ole sen ihmeellisempi juttu kuin parturissa käynti. Eli suosittelen kyllä jos ongelma vaan pahenee, eikä ota rauhoittuakseen. Jos kuitenkin jostain syystä et saa sinne ihotautilääkärille raahauduttua (mikä olisi erittäin suotavaa, kun arpeutumisvaarakin on), niin voit ainakin kokeilla apteekista saatavia reseptivapaita voiteita. Itselläni auttoi otsan pikkunäppyihin, jotka eivät olleet tulehtuneet, brevoxyl-voide. Käytin sitä aamuisin ja iltaisin ja lisäksi pesin vain vedellä ja rasvasin brevoxylin kuivuttua. Älä ylihoida ihoa, vaan jätä vahvojen pesuaineiden käyttö pois ja pese mieluummin vaikka vain kerran pesuaineella ja toisen kerran vedellä. Itselläni paras tulos on, kun pesen ihoa vain kerran päivässa ja silloinkin suihkussa pelkällä vedellä. Tuo brevoxyl siis auttoi nopeasti otsan ongelmaan, mutta poskien tulehtuneisiin finneihin se ei kuitenkaan tepsinyt, joten nyt syön roaccutania. Hinta apteekissa brevoxylille alle 10e tuubi. Ainoa ongelma vaan, että käytön lopettamisen jälkeen finnit tulevat usein takaisin. Mikään ei kuitenkaan estä kokeilemasta jos ihotautilääkärille ei halua heti mennä. Suosittelen kuitenkin aknesta kärsiville aina mahdollisimman nopeaa ihotautilääkärille hakeutumista. Säästyy monelta ongelmalta, kun asian hoitaa ajoissa. Ei tule liian pitkää parantumisaikaa, arpia ym. epämukavaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä on auttakaa kiltit täm... kirjoitti:

Minulla on nenässä pieniä mustapäitä, ei haitallisia/huomattavia, mutta otsassa on ehkä 11 ihan pikkuista, ei tulehtunutta finniä. Myös otsassani on arpia hieman ja 1 suurempi tulehdus. Hyvin harvoin tulehduksia on ollut. Aloitin myös masennuslääkkeet ja sitten alkoi tulla finnejä. Samoihin aikoihin aloitin myös syömään epäterveellisemmin. Olen myös "siinä" iässä, jolloin finnejä saattaa ilmaantua. Poskeni ovat kuitenkin aivan sileät. Joskus minulle tulee hyvinkin kipeitä finnejä. Olen huolissani että pienet finnini kasvavat, mitä teen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu