Vaikuttaako eheytysnopeuteen se että CD-asema on kovon kanssa samassa IDE-johdossa?
Eheytys nopeus (hitaus)
W98
8507
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kokeile (omalla vastuulla) eli et voi valittaa mihinkään oikeuteen et tuhosin jotain sulta ku otan print screenin täs ja printtaan värillisenä. :D vitsi vitsi
Ei vaikuta. Ainoa mikä siihen vaikuttaa on kovon pyörimisnopeus ja hakuaika. Ja tietenkin se kuinka usein eheytät.
Tietenkin olisi paaaljon parempi jos molemmilla olisi oma kaapeli. Nopeuttaisi asennusta cd:ltä kovolle, eikä edes maksa paljoa.
Toi nopeuasia tuli mieleen kun jouduin tosissaan askartelemaan ikivanhan koneen kanssa.
Elikkä päivitin vanhaa konetta (v.-95) vähän nopeammaksi.
Muutokset:
- prossu 133MHz -> 166 MHZ
- Muisti 16MB FPM Simm -> 64MB EDO RAM Simm
- Kovalevy WD 420MB -> Conner 850MB
- käyttis W95 ->W98SE
- näytönohjain 1MB -> 2MB
Ongelmia tuotti CD-asema Greatiwe 4x vuodelta -95.
Se olisi vaatinut varmaan ajureita jotta olisi toiminut DOS:in puolella W98 asentaessa.
Toimii kyllä Windowsin puolella kunhan asensin uudemman CD-aseman käyttiksen asennuksena ajaksi.
Elikka vanhalla kokoon panolla jossa oli W95, kovalevyt 420Mb ja 270MB primary IDE-kaapelissa ja 4x CD secondary IDE-kaapelissa eheytys sujui nopeasti n. 50 varausyksikköä kerralla ja edellinen eheytys oli tehty n. vuosi sitten.
Uudella kokoonpanolla jossa oli W98, kovalevy 850MB ja CD primary IDE-kaapelissa ja 270MB secondary IDE-kaapelissa eheytys kesti tosi kauan n. 1-3 varausyksikköä kerralla. Eheytys tehtiin heti käyttiksen ja ajureiden asennuksen jälkeen.
Se että uusden kokonpanon IDE-järjestys on edellä mainittu johtuu siitä että CD-ongelman takia kokeilin jos jotakin eri järjestystä ja kun viimein hoksasin ongelman olevan tuo CD-asema niin en enää viitsinyt vaihtaa järjestystä.
Alkuperäinen ajatus oli kyllä laitta tuo 850MB kovo yksin primary IDE-väylään ja loput secondaryyn.
Tuo että vaikuttaako CD-asema eheytys nopeuteen tuli mieleen koska kaverin koneessa on myös CD-asema samassa IDE-väylässä kuin c: asema ja myös hänen koneen eheytys kestää tajuttoman kauan.
Cd-asema ei vaikuta eheytykseen. Kone eheyttää silloin hitaasti jos olet asennellut paljon uusia ohjelmia, siirrellyt tiedostoja paikasta toiseen, koska silloin tieto on pirstoutunut ympäri kovoa.
Eheytykseen vaikuttaa siis kovon pyörimisnopeus, hakuaika, vähän koneen tehokim ja pirstoutuminen.
Noin joka toinen viikko eheyttelen kolme asemaa (Maxtor 7200rpm, 40gb) PII-350-koneella. Joskus eheytys kestää pari minuuttia, joskus jopa tunnin.
Ymmärrän jos näin olisi asia.
Nyt vain on niin että kone on nopeampi (muistia 4x enemmän nopempaa), nopeampi prossu, nopeampi kiintolevy, kovolla pelkkä käyttis joka juuri asennettu=vähän pirstoutunut.
Elikkä kaiken järjen mukaan eheytys pitäisi olla nopeampi kuin vanha kokoonpano, mutta ei vaan ole.
Karkeasti arvioden eheytys kesti vanhalla kokoonpanolla n.5 min. ja uudella kokoonpanolla n.30 min.
Ei tietoa tuosta, epäilen kumminkin että ei.
Enemmän vaikuttaa se paljon asemalla on dataa. Mulla on 80Gt kovo ja joskus kuukaus oston jälkeen eheytti ehkä puolessa tunnissa. Nyt myöhemmin kun enää 20Gt oli jäljellä, siinä meni yli puol päivää (n. 9 tuntia).
Kone on 900Mhz P3 WinME käyttiksellä.
tää menee vähän off topic, mutta vieläkö XP:tä täytyy eheyttää?
Ikävä kyllä XP:tä pitää vieläkin eheyttää (miinus siitä). Myöskin XP:n rekisteri tukkoontuu vähän väliä.
Joka toinen viikko pitää eheyttää ja ajaa hirveä määrä rekisterinsiivousohjelmia, jos haluaa pitää XP:sä kunnossa. Olisi varmaan paljon helpompaa käyttää Macia...