Sepänaukion kesäkirppari

Kirpparikausi on kuulemma jo alkanut, mutta onko ostajatkin löytäneet jo paikalle, kannattaako lähteä myymään? En ole itse ehtinyt viikonloppuina käydä katsomassa miltä näyttää. Miten muuten, kun en muista, onko paikalla mitään pöytiä vai viekö myyjä itse pöydän/muun alusen mihin levittää tavaransa?
2224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Rehellisiä ostajia löytyy, mutta myös pahamaineisia trokareita (pyörivät myös huutokaupoissa), jotka samantien vievät lasi, keramiikka, ym. löydöt kaupattavaksi kovalla hinnalla sisäkirppiksille.

Äänestä
  • ... MARKKINATALOUS, kun määrittelee hinnat. Ei mikään valtiollinen virallinen hinnoittelukomitea, onneksi. Mikä on kirpparikrääsän "oikea" hinta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-tti kirjoitti:

Kirpparikausi on kuulemma jo alkanut, mutta onko ostajatkin löytäneet jo paikalle, kannattaako lähteä myymään? En ole itse ehtinyt viikonloppuina käydä katsomassa miltä näyttää. Miten muuten, kun en muista, onko paikalla mitään pöytiä vai viekö myyjä itse pöydän/muun alusen mihin levittää tavaransa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu