Olen 30-vuotias perusterve nainen, jolla todettiin juuri kasvain maksassa. Koepala on otettu, mutta vielä en tiedä onko kasvain minkälaatuinen. Olen tietysti todella peloissani, koska mahdollista on, että kyseessä on pahanlaatuinen kasvain. Lääkäri puhui myös sellaisesta mahdolisuudesta, että e-pillerit ovat voineet aiheuttaa hyvänlaatuisen kasvaimen ja toivonkin todella, että kyseessä olisi "vain" se.
Kasvain todettiin, kun jouduin menemään päivystykseen kovien äkillisesti alkaneiden vatsakipujen takia. Ensin minun kuviteltiin kärsivän pahasta vatsataudista, mutta sitten verikokeissa näkyi kohonnut maksa-arvo ja myöhemmin myös tulehdusarvo (150) jonka vuoksi olin sairaalassa muutaman päivän. Tänä aikana kasvain todettiin tietokonekuvauksessa.
Kaipaan nyt selviytymistarinoita, vaikken vielä tiedäkään oman vaivani laatua. Jos minulla on maksasyöpä, olenko tuhoon tuomittu?
Kasvain maksassa
Koepalan tuloksia odotellaan
1787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
olen 23v perusterve nainen ja mulla myös todettu vasta aika kookas kasvain maksassa, tulehdusarvot jo pidempään koholla ja moninaisia vatsavaivoja ja yleisoireita. vatsan ct tehty, huomenna lääkäriäika. ei siis koepaloja vielä otettu, huomenna kuulee missä mennään.
kauhusta kankein terveisin ja voimia sulle jaksamiseen
valaskala