No niin, elinkautinen tuli hoitajalle potilaan myrkyttämisestä insuliinilla. Vaan kylläpä tuomiot vaihtelevat. Muistattekos vielä sen naisparin joka samalla tavalla myrkytti vammaisen potilaan? Hepäs saivat vain kuusi vuotta!
Hoitajalle elinkautinen
Jippii!
211444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
"Samalla tavalla"? Mitä jos perehdyt oikeasti tapauksiin hieman syvällisemmin ennen enempiä vertailuja.
Höh! Samalla tavallahan se naispari tappoi vammaisen, "rauhoittaakseen" pistivät insuliinia. Rauhoittuikin sitten lopullisesti. Takuulla tiesivät mitä tulee tapahtumaan, olihan tästä sairaanhoitajan tapauksesta uutisoitu runsaasti. Vaikuttiko sex-suuntautuminen tuomioon? Eikö jokaisen pitäisi olla saman arvoinen lain edessä? Ei näköjään, lepakot pääsivät huomattavasti vähemmällä. Eli: Nyt elinkautinen tuomio muutettava kuudeksi vuodeksi, tai lepakkojen saama kuusi vuotta muutettava elinkautiseksi.
Aivan. Tuli oikea tuomio. Sen sitten näkee, mitä toteaa hovi, mutta tehtyjä ei saa tekemattömiksi. Sukulaislapsen murhayritys on karmea ja oli onnen kantamoinen että apu ehti ajoissa. Sairas sairaanhoitaja mieleltään, joka on silti toiminut tieten tahtoen.
Ja uutta "sarjamurhaajaa" pukataan esiin. Hesalainen perushoitaja ilmeisesti murhannut jopa kymmeniä.!! Mitä siitäkin selviää?
Älkää unohtako, että tämä henkilö, joka on nyt tuomittu myrkyttämisistä on yrittänyt tappaa jo paljon aiemmin.
Ensimmäisen kerran Hämeenlinnassa ampumalla kiukuspäissään jousella miestä kohti kesäkuussa -99 ja toisen kerran uhkaamalla ladatulla haulikolla veljeään vähän myöhemmin.
Molemmista tapauksista on aikoinaan ilmoitettu Hämeenlinnan poliisille, joka ei tehnyt mitään... Eikä myöskään tytön jousiampumaseura, olihan hän SUOMENMESTARI.
Hämeenlinnan ja Riihimäen golfarit ja jousiampujat tunsivat tytön ensimmäisistä iltapäivälehtien shortsikuvista jo elokuussa -07!
Tyttö on kuulunut Nuolihaukkoihin, Riihijousiin ja Tampereen jousiampujiin. Kaikissa seuroissa tiedettiin, että hän on henkisesti tasapainoton ja mahdollisesti vaarallinen, mutta kaiken saa anteeksi, jos menestyy kilpailuissa.
Ainakin Iltalehti on kertonut molemmista tapauksista.
Luvat haulikkoon poliisi myönsi tytölle jousella-ampumisen JÄLKEEN.
Minkälainen vastuu ampumaseuralla ja poliisilla on myöhemmistä tapahtumista? Tämä henkilö olisi voitu pysäyttää jo 1999 - vai eivätkö oireet muka olleet kyllin selvät?
Niitä ei ole kerrottu. Olisiko kyseessä eutanasia?
Sairas ihminen
Katsokaa Nokian palstaa!
Ajatelkaa Katan pakkomiellettä varasteluun. Se kähvelsi Hämeenlinnassa ampumaseuransa kassan, vaikka seura oli vasta saanut pimitetyksi K:n yrityksen ampua opettajansa hengiltä jousella raivokohtauksen aikana. Siinä kiitos! Ampumisesta kertoi ainakin Iltalehti ja tapaus on tunnettu Hämeenlinnassa. Ampumisesta oli ilmoitettu myös poliisille.
Murhat ( - montako? Epäilty kuudestatoista, mutta totuutta ei voi saada enää kokonaan selville ikinä, hyvä, jos tuomitaan edes yhdestä - ) on tehty sen jälkeen, kun K oli jäänyt kiinni Citymarketin pitkäaikaisista, järjettömistä varkauksista ja selvinnyt kuin ihmeen kaupalla ilman tuomiota esitettyään oikeudessa "syvää ja aitoa" katumusta.
Peruste tuomiottajättämiseenhän oli, että tuomio olisi haitannut Katan tulevaisuutta ja työllistymistä! Maallikko saattaisi ajatella, että tarkoitus olisi nimenomaan estää tällaisen henkilön pääsy tietynlaisiin tehtäviin.
Lehtijuttujen mukaan potilailta oli kadoksissa omaisuutta "muutamien satojen eurojen" edestä ( Iltalehti, Iltasanomat ).
Olisiko yritetty varmistaa insuliinilla ja morfiinilla, ettei kukaan kaipaisi yöpöydän laatikossa ollutta lompakkoa tai koruja? Kuka mummoa kaipaisi ja lähdössähän se on kuitenkin...
Miksi K:n käskettiin lähteä Pappilanniemen sairaalasta Hämeenlinnassa keväällä 2002? Oliko kyse varkauksista vai jostakin muusta? Tuon tapauksen jälkeenhän hän muutti Tampereelle aloittaakseen ns puhtaalta pöydältä. TJA otti K:n jäsenekseen, vaikka Hämeenlinnan seurasta heitä oli varoitettu - sentään suomenmestari!
Murhien syynä saattaa tietysti olla myös silkka sadismi, mutta ehdottoman poissuljettu on ajatus, että K olisi toiminut säälistä ( ns. eutanasia ) - sääliä tai myötätuntoa hän pystyy tuntemaan vain itseään kohtaan.
Olisiko totta?
Aivan. Eihän psykopaatti tunne sellaista kuin sääliä, tai jos tuntee näyttelee tuntevansa.
Murhat ovat tapahtuneet vailla mitään sääliä, tuoneet jännitystä elämään ja ehkä seurannut, kauanko kestää, että toivottu vaikutus tulee. Aivan sairasta touhua.
" Olisiko kyseessä eutanasia?"
Todella typerä ajatus! Miksi terveelle lapselle armomurha?
Oletko samanlainen "psykopaatti"?
Ei narsistinen psykopaatti Katariina Lönnqvist suorita mitään eutanasiaa.
Luuletko, ettei Katariina olisi saanut lasta hengiltä, jos vain olisi halunnut? Kukaan ei nähnyt, että Katariina olisi edes käynyt lapsen luona. Kukaan ei ole myöskään nähnyt, että hän antoi tappavia pistoksia. Se, että on ollut tilaisuus murhata, taikka yrittää sitä, ei vielä todista yhtään mitään. Olen 99.99% varma, etteivät korkeimmat oikeusasteet voi tuomita näin olemattomalla näytöllä murhasta elinkautiseen.
Jos näin tapahtuu, niin ketä vain syytää murhista, jos on ollut paikassa, jossa se on ollut mahdollista tehdä.
Eipä saanut hengiltä, koska lääkärit ehtivät apuun.
Harvoinpa murhaaja hankkii paikalle "silminnäkijän", vai oletko joskus kuullut tai nähnyt, ei hankkinut Katariina Lönqvistkään? On niitä muitakin konsteja selvittää murha, kuin ainoastaan silminnäkijä.
Siis murhaaja yrittää tehdä rikoksensa niin, että ei joutuisi kiinni, siksi on rikostutkijat, jotka selvittävät rikollisen.
Tiedätkö muuten, että murhaajalla on aina motiivi, kenellä minkäkinlainen, joillakin melko "kepeät", kuten esim. narsistisella persoonallisuushäiriöisellä Katariinalla.
insuliini lapsen elimistössä ? ei sitä itsestään tuu tommosta määrää et meinaa henki lähtee. ja hei kas kummaa paikalla on SAIRAANHOITAJA JOLLA ON MAHDOLLISUUS SAADA INSULIINIKYNÄ JA OSAAMINEN PISTÄÄ!!!!! hei haloo,mieti!
Mistä näitä murhaajahoitusuja nyt tulee, vai eikö niitä ennen osattu epäilläkään?
Missä käytetään hormoneja (ja mitä hormoneja)?
Insuliinilla hoidettiin skitsofreniaa aikana, jolloin jo oli rauhoittavia lääkkeitä muttei lääkettä vaikeasti psykoottisille, jähmeille ihmisille. Heistä saatiin insuliinin avulla toimintakuntoisia, samoin kuin sähköhoidolla (jota vieläkin käytetään).
Kun on kerran noin raskaat syytteet, on varmasti myös pätevät todisteet, niinhän?
Olen sitä lääkitykäytäntöä on ollut tarpeeksi läheltä seuraamassa...
Itseasiassa tämä hormoonilääkitysen käyttö hoitokodeissa ja palvelutaloissa on jokapäiväistä käytäntöä voimakkaasti rauhoittavien lääkkeiden ohella.
Asukkaat nuokkuvat puolitajuttomina pyöräruoleissaan...
Nämä mömmöt aiheuttavat voimakkaan riippuvuuden joten alun jälkeen niiden käyttö on vaivatonta.
Jokainen lääkäri, sairaanhoitaja ja farmaseutti tietää mitä nämä mömmöt ovat, miten ne vaikttavat ja mitä siitä seuraa.
Siellä on lähteitä. Kysy!
Tiedän aika paljon lääkkeistä ja lääkehoidosta, joten paljastanet hormonien nimet varmasti mielelläsi, kun noin läheltä seuraat. Vai suojeletko rikollisia?
Tunnen myös kymmeniä lääkäreitä, hoitajia ja apteekkihenkilöstöä. Kenenkään en ole koskaan kuullut puhuvan moisesta.
Persoonallisuushäiriöitä muodostuu lasten ns. "heitteillejätöstä", juostaan uraputkessa ja lapset ovat "tuote", jotka rahdataan aamuisin hoitopaikkaan, (tai pistetään lapsi yksin hakeutumaan sinne) illalla kotiin, jossa saa - täytyy olla yksin tekemässä työtä.
Näitä narsisteja sorvataan nykyisin yhä enemmän, mutta kaikista ei tietenkään tule murhaajia, mutta esim. työpaikat, etenkin johtoporras, pullistelee näitä luonnevikaisia.
Narsisti hakeutuu sellaiseen tehtävään ja asemaan, missä voi toteuttaa sairaita mielihalujaan.
kyseessä oli todennäköisesti kuitenkin psykopatia, joka on nykytietämyksen mukaan synnynnäinen ja parantumaton.
oli kyseessä "murhasta ja murhan yrityksestä syytetyllä nokialaisella sairaanhoitajalla on narsistinen persoonallisuushäiriö.", väittävät asiantuntijat.
Narsistinen persoonallisuushäiriö taas ei ole synnynnäinen, joskin erittäin vaikeasti parannettavissa.
tätä "vuoden hoitajaa"..
en tiä kumpi on sairaampi, ihailija vai sen kohde.
Tuo on totta. Vammaisia yritetään vähentää tappamalla lääkkeillä. Kokemusta on myös läheisen tukahduttamisesta tyynyllä. Johto sai tietää tapauksesta ja henkilö siirrettiin toiselle osastolle hoitamaan muita. Kertojat uhkailtiin hiljaiseksi. Jopa sanottiin että on oman etunne mukaista olla hiljaa.