Moottori pätkii vauhdilla!!!!!

Missähän mahtais olla vika kun Tohatsun 3,5 heppanen 3 vuotta vanha perämoottori on nyt alkanut pätkimään kun ajaa kovemmalla vauhdilla? Hetken aikaa menee vauhdilla hyvin mutta sitten koneesta katoaa tehot ja meinaa sammua, hiljaisella vauhdilla pelaa hyvin.
Moottori on viimekeväänä huollettu ja viimekesänä on kyllä paljon ajettu uistatteluvauhdilla, mutta ajettu myös kovemmalla vauhdilla ja poltatettu karstoja.
72074
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ole kierrosten rajoitinta, jos menee ylikierroksille. Isommassa ainakin vika vois johtua siitä. Kyseessä voi myös olla ylikuumeneminen, vesipumpun siipipyörä kannattais tarkistaa. Tai sitten se viiskymmentä vuotta vanha vika, bensatankin ilmausruuvi kiinni.
Jos seokset pielessä, niin kannattais avat tulppa ja katsoa väri, normaali on vaalean ruskea.

Äänestä

myös polttoaineletkujen liitokset, että on tiiviit ja mahdollisesti kaasarin pultit, että ei vedä ilmaa jostain välistä.

Äänestä

Minulla on ihan samanlainen ja samanikäinen moottori. Nyt keväällä oli ongelmana se että kone ei suostunut käymään ilman ryyppyä ja kone sammui heti kun käänsi vaihteen päälle. Tankkiiin oli jäänyt bensaa viime vuodelta. Juoduin tyhjentämään tankin ja puhdistaa suodattimen ja kaasuttimen ennenkuin kone alkoi käymään normaalisti taas. Luin jälkikäteen jostain että bensa säilyy nykyään vain muutaman kuukauden. Suodatin on tankin sisällä bensahanan yläpuolella se kannatttaa puhdistaa ensin.

Äänestä

Täältä löytyy erittäin hyvä räjäytyskuva ja osaluettelo kyseiseen moottoriin: http://tohatsu-nissan-parts.com/Parts Catalogs/TOHATSU/2-Stroke/Parts Catalog M2.5A2-3.5A2-3.5B2 (2003) - (00221040-4).pdf

Äänestä

Kiitokset neuvoistanne, noilla vinkeillä sain moottorin taas pelaamaan niinkuin pitääkin.

Äänestä

Jo ensimmäisestä tankillisesta lähtien uutena ostettu temppuilee

Sammuu tyhjäkäynnillä useasti kolmen tunnin aikaan, tyhjäkäynti on epätasaista, käynnistyy kumminkin ryypyllä uudestaan, sammuu jälleen uudestaan.
Purin kaasuttimem ja kohokammiossa oli mustia roskia, jotka olivat tulleet pensahanasta irronneista kumin palasista. Nämä roskat olivat niin pieniä että menivät työkäynti suuttimem 0,68 mm läpi mutta tyhjäkäynti suuttimesta 0,38 mm eivät sopineet läpi menemään.

Pensahanan mustaa kumia metallinen keskiö rastanut pyörähdäesään, keskiössä oleva reikä on huonosti viistetty viistetty, reikä on leikkaavan terävä jolloin pyörähdäessään leikkaa kumista pieniä palasia jotka kulkeutuu kaasuttimeem tukkien suuttimem.

PEHSAHANASSA SYY

Äänestä
  • piti olla eikä 2,5

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apuva! kirjoitti:

Missähän mahtais olla vika kun Tohatsun 3,5 heppanen 3 vuotta vanha perämoottori on nyt alkanut pätkimään kun ajaa kovemmalla vauhdilla? Hetken aikaa menee vauhdilla hyvin mutta sitten koneesta katoaa tehot ja meinaa sammua, hiljaisella vauhdilla pelaa hyvin.
Moottori on viimekeväänä huollettu ja viimekesänä on kyllä paljon ajettu uistatteluvauhdilla, mutta ajettu myös kovemmalla vauhdilla ja poltatettu karstoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu