"Oksasen Puhdistus on osittain epäuskottava"
Oksanen,Sofi003
Kirjailija Sofi Oksasen Finlandia-palkinnon saanut Puhdistus -romaani on saanut suitsutusta monelta suunnalta. Soraääniä ei ole paljon kuulunut, paitsi nyt.
Maanpuolustuskorkeakoulun sotahistorian dosentti pitää kirjan joitakin tapahtumia epäuskottavina.
Turtola esittää näkemyksiään viimeisimmässä Maanpuolustuskurssiyhdistyksen lehdessä.
Turtola mielestä kirjan loppu on kuin kohtaus kolmannen luokan jenkkirikosfilmistä. Hän pitääkin sitä tyylikömmähdyksenä ja mahdottomana.
– Seitsemänkymppinen mummo ei pysty ampumaan kahta aseet taskussa kulkevaa ammattirikollista, hän lataa arvostelussaan.
Myös kirjan rakkaustarinaa Turtola pitää epäuskottavana ja vertaa sitä halpoihin rakkausnovelleihin.
Turtola arvostelee myös sitä, että nyt ollaan myymässä kokonaispakettia, ei vain kirjaa, vaan sen oheistuotteena myös kirjailijaa. Tällainen kehitys on uutta Suomessa.
Sotahistorioitsija pohtii, että tuleekohan kohta kauppoihin Sofi-nuket.
Aivan lyttyyn ei Turtola toki kirjaa arvostele. Kyllä Puhdistus on hänen mielestäänkin hyvä kirja. Kaikkea ei kuitenkaan pidä ottaa tosissaan, mitä kirjoihin on kirjoitettu.
Kirjaa lukiessa lukijalla voi olla vaikeuksia seurata ajassa liikkumista vuosikymmenestä toiseen. – – Sen takia Viron historian perusteiden tunteminen olisi melkein välttämätöntä, itsekin monta historian teosta kirjoittanut Turtola sanoo.
http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=SKA_newssite/AMLayout&cid=1194619070234&p=1194596261898&pagename=SKAWrapper
Vihdoinkin 'Puhdistus' saa myös
2
858
Vastaukset
- historianteos
Kirja on helppolukuinen ja säilyttää jännityksensä loppuun saakka. En usko, että tarkoituskaan on olla arkipäiväisen realistinen, kuka sellaista lukisi. Kirjaan on kerätty kaikki paha, mitä Virossa on tapahtunut viime vuosisadalla. Ei tule mieleen, onko siinä mitään positiivista. Asiat ovat niin kuin ne kokee. Sofi Oksanen kokee NL:n hyvin negatiivisena ilmiönä, mitä se varmaan olikin, mutta ei se niin musta ollut kuin kirjassa.
Onko Oksasen liioittelu tarkoitushakuista, siis onko tarkoitus mustamaalata venäläisiä. Mitä itse tunnen heitä, niin Venäjällä on monenlaisia ihmisiä, hyviä ja huonoja - niin kuin muuallakin. Siksi en oikein pitänyt kirjan tendenssimäisyydestä. Latteudesta kirjaa ei ainakaan voi moittia, vaikka näkökulma on vähän yksipuolinen. - - mutta
vähän hassua kritiikkiä tämä oli: "Seitsemänkymppinen mummo ei pysty ampumaan kahta aseet taskussa kulkevaa ammattirikollista". Totta kai pystyy. Paljain käsin ei tappaisi, mutta pyssyn kanssa kuka hyvänsä saa pahaa jälkeä aikaan.
Halvoissa rakkausnovelleissa tuskin on niin pahoihin tekoihin ajavaa hullua rakkautta kuin tässä. Mutta en voi olla varma. En ole sellaisia lukenut. Ehkä maanpuolustuskorkeakoulussa jää aikaa harlekiineillekin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2962347Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys161750Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2181380- 901302
Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel611268Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851165Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60983TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p20980Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva137977Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak163908