"Oksasen Puhdistus on osittain epäuskottava"
Oksanen,Sofi003
Kirjailija Sofi Oksasen Finlandia-palkinnon saanut Puhdistus -romaani on saanut suitsutusta monelta suunnalta. Soraääniä ei ole paljon kuulunut, paitsi nyt.
Maanpuolustuskorkeakoulun sotahistorian dosentti pitää kirjan joitakin tapahtumia epäuskottavina.
Turtola esittää näkemyksiään viimeisimmässä Maanpuolustuskurssiyhdistyksen lehdessä.
Turtola mielestä kirjan loppu on kuin kohtaus kolmannen luokan jenkkirikosfilmistä. Hän pitääkin sitä tyylikömmähdyksenä ja mahdottomana.
– Seitsemänkymppinen mummo ei pysty ampumaan kahta aseet taskussa kulkevaa ammattirikollista, hän lataa arvostelussaan.
Myös kirjan rakkaustarinaa Turtola pitää epäuskottavana ja vertaa sitä halpoihin rakkausnovelleihin.
Turtola arvostelee myös sitä, että nyt ollaan myymässä kokonaispakettia, ei vain kirjaa, vaan sen oheistuotteena myös kirjailijaa. Tällainen kehitys on uutta Suomessa.
Sotahistorioitsija pohtii, että tuleekohan kohta kauppoihin Sofi-nuket.
Aivan lyttyyn ei Turtola toki kirjaa arvostele. Kyllä Puhdistus on hänen mielestäänkin hyvä kirja. Kaikkea ei kuitenkaan pidä ottaa tosissaan, mitä kirjoihin on kirjoitettu.
Kirjaa lukiessa lukijalla voi olla vaikeuksia seurata ajassa liikkumista vuosikymmenestä toiseen. – – Sen takia Viron historian perusteiden tunteminen olisi melkein välttämätöntä, itsekin monta historian teosta kirjoittanut Turtola sanoo.
http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=SKA_newssite/AMLayout&cid=1194619070234&p=1194596261898&pagename=SKAWrapper
Vihdoinkin 'Puhdistus' saa myös
2
904
Vastaukset 2
- historianteos
Kirja on helppolukuinen ja säilyttää jännityksensä loppuun saakka. En usko, että tarkoituskaan on olla arkipäiväisen realistinen, kuka sellaista lukisi. Kirjaan on kerätty kaikki paha, mitä Virossa on tapahtunut viime vuosisadalla. Ei tule mieleen, onko siinä mitään positiivista. Asiat ovat niin kuin ne kokee. Sofi Oksanen kokee NL:n hyvin negatiivisena ilmiönä, mitä se varmaan olikin, mutta ei se niin musta ollut kuin kirjassa.
Onko Oksasen liioittelu tarkoitushakuista, siis onko tarkoitus mustamaalata venäläisiä. Mitä itse tunnen heitä, niin Venäjällä on monenlaisia ihmisiä, hyviä ja huonoja - niin kuin muuallakin. Siksi en oikein pitänyt kirjan tendenssimäisyydestä. Latteudesta kirjaa ei ainakaan voi moittia, vaikka näkökulma on vähän yksipuolinen. - - mutta
vähän hassua kritiikkiä tämä oli: "Seitsemänkymppinen mummo ei pysty ampumaan kahta aseet taskussa kulkevaa ammattirikollista". Totta kai pystyy. Paljain käsin ei tappaisi, mutta pyssyn kanssa kuka hyvänsä saa pahaa jälkeä aikaan.
Halvoissa rakkausnovelleissa tuskin on niin pahoihin tekoihin ajavaa hullua rakkautta kuin tässä. Mutta en voi olla varma. En ole sellaisia lukenut. Ehkä maanpuolustuskorkeakoulussa jää aikaa harlekiineillekin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53907
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64657- 55650
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli46589Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33563En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32528Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5513- 75457
- 37446
- 33435