saako 122kokoisen talon rakennetta 140000?itse tekisimme mahdollisimman paljon,sähkö työt itse ja lvi hommat edullisesti sukulaisella suvusta löytyy paljon apumiehiä. tontti maksaa n.3000. Tulomme ovat nettona 2900e kk joten laínaa emme halua ottaa 150000e enempää saatikka saisimme..mutta kuitenkin..
talo 140000?
kukka
6793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei, Rakensin juuri talon avaimet käteen reilu 100m2 plus yläkertavaraus 65m2, kokonaishinta tontteineen 142000 EUR. Ilman omaa työtä, olen töissä helsingissä talo on radanvieruskunnassa.
siis firma
...utopistiselta budjetilta vaikuta.
on rakennettu 150 m^2 talo. Hintaa tuli 149 000€ ja tässä hinnassa on myös tontti 15 000€. On kivitasoa, maalämpö ym. kivaa. Vain hullu maksaa asumuksestaan enemmän kuin 1000€/m^2. Tässä maassa on älyttömästi ylihinnoiteltuja taloja.
Heipsan :)Mistä olette noin edulliset talot löytäneet? Tulivatko ne avaimet käteen periaatteella? Mitenkäs maansiirtotyöt ja liittymät?
Kaikki on tuossa hinnassa. Meille tuli precut, joten omalla työllä säästää, kun minimoi ulkopuolisen työvoiman käytön. Kaiken edullisin olisi ollut varmaan tehdä pitkästä, mutta siihen palaa aikaa ja tupakkaa vähän liikaa.