Miten pystyn luottamaan?

Vanessa-

Mul on ongelma jost en pääse yli enkä ympäri. En jaksa tätä enää, oon viime päivin vaa kelannu et pitäiskö mun olla enää täs suhtees vai ei (Oon 19v). Ihanaa jos joku jaksais lukee ja hjelppii mua!

Ongelma on se et en vaa kerta kaikkii osaa luottaa mun poikaystävään. Mul on päivii jolloin luotan ja kelaan et haluun elää sen kans koko mun loppuelämän, sit taas on päivii jolloin mietin pääni puhki kakkee tyhmää (kuten nyt se taas on siel ryyppäämäs ja mitäköhän se taas tekee..) En viiti huomautella sille asioista, mitä se välil tekee koska koen itteni säälittäväks, vaik mua ne asiat vituttaaki..

Auttakaa onks oikein seuraavat asiat vai oonko vaan vainoharhanen..?? Esim: Jätkä sanoo vaa et joo yhet millan bileet meen sinne huomen, eikä aikomustakaa kysyy mua mukaan tai mitää (Ei yleensä koskaa kysy messii), tai sit huomauttaa sivulausees et mun oli ryyppyreissun jälkee pakko ottaa pari muijaa mulle yöks ku ei ne olis päässy himaa tai mitää, tai venaas soitan sulle koht mut nyt mun pitää kantaa yht tyttöö ku se on liian kännis... plääplääplää. ymsyms. Ja ei se haittais jos tällasii samanlaisii tapauksii olis joskus, mutku se on jatkuvaa.

Ite en ees tykkää niin paljon juoda ja en haluis mitää muuta ku tasapainosen suhteen ilman mitää kännisekoiluja. Mut mun jätkälle näyttää olevan kaikki kaikes sen ego ja frendit juominen. Vaik aina se sanoo et se rakastaa ja ei oo sellanen ihminen joka pettäis, ja on sanonuki ettei koskaa vois pettää. Sit se aina sanoo ettei haluu satuttaa mua, mut en sit tajuu et eiks se vaan huomaa mitä se tekee. Saa mut kelaa et välittääks se must oikeesti. Vai onks sanat vaan sanoja. Teot näyttää muuta.

Se et en luota siihen ja oon mustasukkanen ajaa mut koht hulluks. Kehittelen päässäni kaikkii kauhutarinoita sen tekemisist. Oon kelannu et onks tää sen arvost. Mut just kaikki oudot asiat mitä jätkä tekee saa mus sen epäilyn aikaan. Onks tää normaalii? Onks jollain samanlaisii kokemuksii? Yritän ohittaa niit mun epäilyjä ja ajatella et ei ne sen teot mitään. Mut oon huomannu et asiat vaan kasautuu ja itken iltasin, ku pidän kaikkee sisälläni enkä pysty sanoo niit sille.

Vaik mä rakastan sitä ja meil menee muuten hyvin en enää pysty olee täs näinkää. Luottamus on sellanen asia et jos sitä ei oo ni ei oo hyvää suhdettakaa. Miten pystyisin alkaa luottaa mun jätkää? vai pitäiskö mun tehä jotain radikaalia? puhuminenkaa sille ei varmaa olis pahitteeks...

7

1776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mia1

      Aika lapsellista ja tyhmää käytöstä jätkältä. Itse en ainakaan jaksas tollasta katella. Luottamus on suhteen a ja o. Ilman sitä suhteesta ei tule mitään. Kokemusta on.

    • sie oot jutellut

      sen kaverisi kanssa? Kerro asiasta, omista tunteistasi ja peloistasi. Jos ei ota ymmärtääkseen ja muuta käytöstään, anna kenkää, koska silloin tuo ei tule tuosta paranemaan, pahenee vain.

    • toi jätkäs

      Jaa'a, musta tuntuu, että olette jätkäsi kanssa liian erilaisia. Tai siis näette parisuhteen täysin eri tavoin. Muutenkin ei tuo jätkäsi toiminta ole edes toisen miehen korviin kovin kunnioitusta herättävää.

      Se ettei kysy sua mukaan ja haluaa pelleillä siellä vain muiden juovuksissa olevien naisten kanssa... Noh... tuskinpa olet tuollaisen epävarman kaverin kanssa ainakaan lapsia koskaan tekemässä, vai tykkäisitkö ajatuksesta, että hoidat lapsia kotona ja äijäsi kanniskelee kännisiä pubiruusuja pitkin kyliä :)

      Terveisin 23v mies

    • absolutelyfabilous

      kannatakaan luottaa, vaan ottaa lunkisti. Anteeksi nyt jos sanon, mutta kokemuksen rintaäänellä voin sanoa, että mukavempiakin miehiä tulee vielä sua vastaan kun jaksat vain ottaa rennosti ja odotella. Nuorena (tai no olethan tietty aikuinen jo) ihminen on vielä aika "vapaudentahtoinen" vaikkei pettäisikään, näin poikasystäväsikin ehkä toimii, tiedä sitten. Nimittäin moni on sitä vielä ainkain kolmeenkymppiin saakka. Ei ole kiire mihinkään. Muistan kyllä nuorena koetut sekavat parisuhteet, huh sitä draamaa ja sekavia tunteita kun itselläkin vielä tunteet ihan epätataisia! Tsemppiä sulle, positiivista tässä on se, et sä opit nyt kaikkea sitä mistä on hyötyä myöhemmin. Mutta älä kyynisty pliis. :)

    • lareth

      sun on sen kanssa seurustella?

    • Tsemppaajaaaa

      Yksinkertaisesti: Hän ei ole sinulle oikea! Kun se oikea osuu kohdalle, tunnet luottamuksen. Näin se vain on. Monet riutuvat huonossa suhteessa ja jaksavat eteenpäin huonossa suhteessa vain puhumalla ongelmastaan. Ongelma poistuisi jos eroaisit epäluotettavasta kumppanista. Jos päätät jatkaa, hae vertaistukea vaikkapa lähimmästä alkoholistin läheiset ryhmästä.

    • ois viisainta

      jättää se ja äkkiä. Mulla oli samanlainen kaveri, oltiin 4 vuotta yhdessä ja sitte se keksi että mää oon mustasukkanen ja hakkas mut sairaalaan. Ei todellakaan oo terveellistä olla tollasen kans.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      70
      3063
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2855
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2095
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1545
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1329
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1318
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1291
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1253
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1222
    10. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1220
    Aihe