Nyt ei kannata ostaa

odottamalla säästöä

Nyt on niin huonot ajat aluillansa että on järkevintä laittaa jäihin asunnon ostamiset. Pyrkikää löytämään halpa vuokrakämpää, meillä on esim. vuokrakaksio 340 euroa/kk.

Säästäkää rahaa asuntoa varten ja sitkutelkaa pari vuotta vuokralla, tänä aikana asuntojen hinnat putoaa ehkä jopa 30 % - 50 %:lla. Tämän jälkeenkin asuntojen hinnat putoaa, mutta jos viitsit odotella parikin vuotta niin pääset omaan huomattavasti nykyistä edullisemmin.

3

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitäisi muuttaa

      Jaa, ja arvon vuokraluuseri osaa varmaan neuvoa, millä keinolla ihmisten ilmoilta saa vuokrattua ihmisasunnoksi kelpaavan kaksion 350 eurolla/kk, kun pyynnit ovat pikemminkin 700 €/kk tasolla.

      Laitetaan vielä lisähaasteeksi sellainen reunaehto, että vuokraaja elättää itsensä työnteolla ja liksa on sellainen, ettei kaupungin sponssaamiin työnvieroksuja-reservaatteihin ole mitään asiaa.... (eikä sen puoleen hinkuakaan).

      • dfdfdwwff

        Samanlaisia odotusohjeita on annettu ainakin 10 vuotta, siinä ajassa olen jo omani maksanut ja asunnon arvo on kaksinkertaistunut.

        Hinnat voivat ehkä hieman vielä laskea, mutta tavallisessa perheasunnossa vuokralla asuva menettää kuukaudessa enemmän vuokraan..

        Kukaan ei tiedä etukäteen tarkalleen asuntojen hintojen pohjaa, vaan se selviää sitten aikanaan kuka on ostanut parhaaseen aikaan. Se aika voi olla nyt tai sitten se on jo mennyt.

        Siksi asunto kannattaa ostaa juuri silloin kun sitä tarvitsee.


    • Kalle233

      Yrittäkää löytää edullinen vuokra-asunto kuten aloittajalla. Jos heitä kaksi samassa asunnossa, niin asumiskulut vain 170e/nokka.

      Itsellä vielä edullisempaa, kun löysin todella edullisen vuokra-asunnon, tai oikeastaan ei vuokra-asunto, kun ei vuokraa nyt tarvitse maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      158
      3882
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      100
      3671
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3213
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      20
      2540
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      184
      2238
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      27
      1417
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      97
      1267
    8. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1098
    9. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1091
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1048
    Aihe