Nyt on niin huonot ajat aluillansa että on järkevintä laittaa jäihin asunnon ostamiset. Pyrkikää löytämään halpa vuokrakämpää, meillä on esim. vuokrakaksio 340 euroa/kk.
Säästäkää rahaa asuntoa varten ja sitkutelkaa pari vuotta vuokralla, tänä aikana asuntojen hinnat putoaa ehkä jopa 30 % - 50 %:lla. Tämän jälkeenkin asuntojen hinnat putoaa, mutta jos viitsit odotella parikin vuotta niin pääset omaan huomattavasti nykyistä edullisemmin.
Nyt ei kannata ostaa
3
793
Vastaukset
- pitäisi muuttaa
Jaa, ja arvon vuokraluuseri osaa varmaan neuvoa, millä keinolla ihmisten ilmoilta saa vuokrattua ihmisasunnoksi kelpaavan kaksion 350 eurolla/kk, kun pyynnit ovat pikemminkin 700 €/kk tasolla.
Laitetaan vielä lisähaasteeksi sellainen reunaehto, että vuokraaja elättää itsensä työnteolla ja liksa on sellainen, ettei kaupungin sponssaamiin työnvieroksuja-reservaatteihin ole mitään asiaa.... (eikä sen puoleen hinkuakaan).- dfdfdwwff
Samanlaisia odotusohjeita on annettu ainakin 10 vuotta, siinä ajassa olen jo omani maksanut ja asunnon arvo on kaksinkertaistunut.
Hinnat voivat ehkä hieman vielä laskea, mutta tavallisessa perheasunnossa vuokralla asuva menettää kuukaudessa enemmän vuokraan..
Kukaan ei tiedä etukäteen tarkalleen asuntojen hintojen pohjaa, vaan se selviää sitten aikanaan kuka on ostanut parhaaseen aikaan. Se aika voi olla nyt tai sitten se on jo mennyt.
Siksi asunto kannattaa ostaa juuri silloin kun sitä tarvitsee.
- Kalle233
Yrittäkää löytää edullinen vuokra-asunto kuten aloittajalla. Jos heitä kaksi samassa asunnossa, niin asumiskulut vain 170e/nokka.
Itsellä vielä edullisempaa, kun löysin todella edullisen vuokra-asunnon, tai oikeastaan ei vuokra-asunto, kun ei vuokraa nyt tarvitse maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2092718
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo521916Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4191548Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1531493Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3661412Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641288Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251276Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H141216- 601058
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23948