Vanhan kirjoituspöydän entisöinti

Sormet syyhyää

Löysin mökiltä vanhan kirjoituspöydän (jotakin vaaleaa puuta, luultavasti petsattu tummemmaksi), jonka haluaisin maalata ja petsata.

Petsiä/lakkaa on vain ohut kerros, jonka hiominen ei ole hankalaa. Ongelmana onkin vain pöydän avattava "kansi" jonka pinta on viilua. Viilu on yhdestä nurkasta repeillyt pois. Reunanhan voi kitata, mutta kuinka uskallan hioa viilua ettei se kulu kokonaan pois tai ala repeilemään lisää?
Ja riittääkö erikeeper (sattuu löytymään mökiltä) kulmasta irtoavan viilun liimaamiseen?

Lisäksi mietin kuinka saan laatikoiden nupit vaihdettua. Ne ovat siis kauttaaltaan puuta, eli laatikkoon jää kolo nupin irrottaessa. Millä tuon kolon saa paikattua niin että siihen voi kiinnittää ruuvilla uuden nupin?

3

1296

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain tiedän ehkä

      En ole ihan asiantuntija,mutta jotain ajatuksia kutenkin.Viilun voi liimata eri-keeperillä.Se pitää panna puristukseen kunnolla jottei jää irvistämään!!
      Nuppien reiät saa tukittua valmiina saatavilla puutapeilla.Tai vielä parempi jos teet samasta puusta kui muukin pöytä niihin tapit, jotka liimaat reikään ja seuraavana päivänä sahaat ylim.pois .Sitten hiot loput hiomapaperilla niin tulee siisti
      Jos kansi on lakattu niin voit käyttää sikliä lakan poistamiseen.
      Puhut maalaamisesta ja petsaamisesta? ne on vähän eri asioita,mutta jos haluat puun jäävän näkyviin niin minä Petsaisin ensin sopivalla petsillä ja sitten lakkaisin päälle.Saatavilla on myös petsilakkoja,mutta niillä ei saa kaunista syvyysvaikutusta aikaiseksi.Lakkauksessa aloita ohennetulla lakalla ja hio lakkauksien välissä kevyesti.

      • Sormet syyhyää

        Kiitos neuvoista!
        Liimasin laatikoissa jo valmiiksi olleet nupit kunnolla kiinni, sahasin poikki ja ruuvasin tilalle uudet nupit.
        Petsasin siis pöydän runko-osan ja laatikot maalasin.
        Sain repsottavan viilunkin nätisti korjattua, ja tulos on hieno!


      • toimitaankin
        Sormet syyhyää kirjoitti:

        Kiitos neuvoista!
        Liimasin laatikoissa jo valmiiksi olleet nupit kunnolla kiinni, sahasin poikki ja ruuvasin tilalle uudet nupit.
        Petsasin siis pöydän runko-osan ja laatikot maalasin.
        Sain repsottavan viilunkin nätisti korjattua, ja tulos on hieno!

        kiva kun joskus saa tietoja lopputuloksestakin


    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      93
      1557
    2. 72
      1244
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      89
      1203
    4. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      987
    5. 95
      919
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      40
      894
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      777
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      80
      765
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      743
    10. 45
      685
    Aihe