Vanhan kirjoituspöydän entisöinti

Sormet syyhyää

Löysin mökiltä vanhan kirjoituspöydän (jotakin vaaleaa puuta, luultavasti petsattu tummemmaksi), jonka haluaisin maalata ja petsata.

Petsiä/lakkaa on vain ohut kerros, jonka hiominen ei ole hankalaa. Ongelmana onkin vain pöydän avattava "kansi" jonka pinta on viilua. Viilu on yhdestä nurkasta repeillyt pois. Reunanhan voi kitata, mutta kuinka uskallan hioa viilua ettei se kulu kokonaan pois tai ala repeilemään lisää?
Ja riittääkö erikeeper (sattuu löytymään mökiltä) kulmasta irtoavan viilun liimaamiseen?

Lisäksi mietin kuinka saan laatikoiden nupit vaihdettua. Ne ovat siis kauttaaltaan puuta, eli laatikkoon jää kolo nupin irrottaessa. Millä tuon kolon saa paikattua niin että siihen voi kiinnittää ruuvilla uuden nupin?

3

1282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain tiedän ehkä

      En ole ihan asiantuntija,mutta jotain ajatuksia kutenkin.Viilun voi liimata eri-keeperillä.Se pitää panna puristukseen kunnolla jottei jää irvistämään!!
      Nuppien reiät saa tukittua valmiina saatavilla puutapeilla.Tai vielä parempi jos teet samasta puusta kui muukin pöytä niihin tapit, jotka liimaat reikään ja seuraavana päivänä sahaat ylim.pois .Sitten hiot loput hiomapaperilla niin tulee siisti
      Jos kansi on lakattu niin voit käyttää sikliä lakan poistamiseen.
      Puhut maalaamisesta ja petsaamisesta? ne on vähän eri asioita,mutta jos haluat puun jäävän näkyviin niin minä Petsaisin ensin sopivalla petsillä ja sitten lakkaisin päälle.Saatavilla on myös petsilakkoja,mutta niillä ei saa kaunista syvyysvaikutusta aikaiseksi.Lakkauksessa aloita ohennetulla lakalla ja hio lakkauksien välissä kevyesti.

      • Sormet syyhyää

        Kiitos neuvoista!
        Liimasin laatikoissa jo valmiiksi olleet nupit kunnolla kiinni, sahasin poikki ja ruuvasin tilalle uudet nupit.
        Petsasin siis pöydän runko-osan ja laatikot maalasin.
        Sain repsottavan viilunkin nätisti korjattua, ja tulos on hieno!


      • toimitaankin
        Sormet syyhyää kirjoitti:

        Kiitos neuvoista!
        Liimasin laatikoissa jo valmiiksi olleet nupit kunnolla kiinni, sahasin poikki ja ruuvasin tilalle uudet nupit.
        Petsasin siis pöydän runko-osan ja laatikot maalasin.
        Sain repsottavan viilunkin nätisti korjattua, ja tulos on hieno!

        kiva kun joskus saa tietoja lopputuloksestakin


    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7502
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      75
      842
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe