albanian rahaa

saara

hei!


osaisko joku kertoa, voiko ja missä Suomessa pystyy vaihtamaan albanian dinaareja euroiksi.

Matkalta niitä jäi käteen tukku, kun ei ehtinyt vaihtaa..forexsissa sanoivat ettei niitä saa tuoda suomeen! :) äh..saako edes pankissa mitään vaihdossa?

3

1214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomiporo

      Eipä taida olla enää dinaari Albanian valuutta, mutta ei lekkienkään vaihto helppoa ole. Koeta löytää joku albaani joka on menossa käymään kotonaan tms.

      • Mää*

        Millanen maa Albania on? Kertoisitko vähän?


      • saara
        Mää* kirjoitti:

        Millanen maa Albania on? Kertoisitko vähän?

        Reissustani on aikaa muutama vuosi. Autoilla kuljettiin Kosovon vuoriston läpi Albaniaan. Huonokuntoisia kuoppaisia ja kapeita teitä pitkin matka kesti muistaakseni lähemmäs 9tuntia.
        Ei tullut kovinkaan pitkää aikaa oleskeltua Albaniassa..mutta mitä nyt kertoisin niin Tiranan keskusta oli oikein siisti ja eloisa. Mutta vähänkin kauemmas maaseudulle mentäessä voi nähdä sitä " oikeampaa" Albaniaa.
        Kannattaa käydä tutustumassa. Makedonia on toinen hyvä pysäkki Albanian vieressä. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      123
      1694
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1242
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1191
    Aihe