Euran kunnan sosiaalitoimi

Maksoi muutamia vuosia sitten useille eri toimeentulotukiasiakkaalleen alennettua toimeentulotukea 4-5 vuotta yhtäjaksoisesti.
Toimeentulotukilaki kuitenkin toi selkeästi esiin että samasta syystä voidaan maksaa toimeentulotukea alennettuna ainoastaan 2 kuukautta.

Kun puutuin asiaan ja kerroin sosiaalivirkailijalle asiasta, osoittaen kyseisen lainkohdankin, otti viranhaltija kannan, että hän tiedustelee asiaa Ulvilasta, millainen käytäntö siellä on.

Kerroin viranhaltijalle, ettei kyse ole lainkaan siitä, millainen käytäntö jossakin muussa paikkakunnalla on, vaan voimassa olevien lakien noudattamisesta. Tämä ei kuitenkaan mennyt tuon viranhaltijan kohdalla ns. jakeluun, vaan jouduin ottamaan asiassa yhteyttä Lääninhallitukseen.

Kolmisen kuukautta kesti että tuo asia oikaistiin, mutta nämä lainvastaisesti kohdellut toimeentulotukiasiakkaat eivät saaneet asiassa mitään korvauksia.

Parisen vuotta tapahtuman jälkeen kuulin että samaa alennusperustetta on jälleen sovellettu täysin lain vastaisesti.

Onko siis niin, että sosiaalitoimen viranhaltijat eivät ymmärrä varsin selkeää alansa lainsäädäntöä, vai luodaanko tällä keinoin, tahallisesti lakeja rikkomalla kuntaan säästöjä?

Vaikuta asioihin allekirjoittamalla alla olevasta linkistä löytyvä adressi, että nämä viranhaltijoiden lainrikkomukset saadaan rangaistaviksi.

Lakien pitäisi koskea myös viranhaltijoita, ymmärtääkseni..

http://www.adressi.org/Virkarikoksettutkittavarangaistava

3

691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virkamies
    • outo paikka

      Siellä virkailijat tekevät mitä huvittaa. Kunnan asunnoista vastaava valitsee kenelle asunto annetaan, mitä mieltä hän ihmisestä on, mitä juoruja kuullut tai onko tehnyt menneisyydessä jotain "hölmöä".
      En tiedä mitä "ärsyttävää" minussa oli kun -90 luvulla tein avioeron ja hain asuntoa, hän sanoi että minulla on asunto eikä minulle sitä antanut. Muutin pois paikkakunnalta enkä ole päivääkään katunut.

      Hänestä on vuosien varrella monta valitusta mutta paikkansa saa pitää. Kenellä on vaikutusvalta että ihminen saadaan pois viralta?

      Sosiaalitoimisto tekee ihan mitä sattuu, laista välittämättä. Lastensuojelukin kuuleman mukaan vainoaa juorujen perusteella ja niitä tosiaan paikkakunnalla riittää.
      Pahansuova paikkakunta jota kannattaa välttää!

      • samaa mieltä

        kanssasi. Pahansuopuutta olen kohdannut, vaikka muualla, kuin sosiaalitoimessa.
        Ihmisten kateus voi saada kummallisia piirteitä. Kaikkea jäynää tehtiin, jotta lähtisin työstäni.
        Eikä tämä koske vain euralaisia, muuallakin tuon huomasin. Viimein lähdin, onneksi. Elämä rauhoittui.

        Kyseisestä henkilöstä ei ole pahaa sanottavaa. Hän varmaan yritti pitää huolta yleisestä rauhasta. Asunnoissa oli ajoittain levotonta menoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe