En ole sataprosenttisen varma, että kuuluuko tää tänne, mutta jos ei niin neuvoisitteko oikean paikan.
Pärjääkö kansantaloustieteessä mitenkään lyhyellä matikalla?
Olen nyt vielä 1. luokalla mutta nythän sitä on vielä aikaa muuttaa asioita!
Ja pärjääkö tälläisillä lähtökohdilla kirjoituksissa sillä tavalla, että voisi sisäänkin päästä? Todistus siis:
Arvosanat kursseittain
Oppiaineet 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Kurssi
määrä Loppu-
arvosana Ainekeski-
arvo
Äidinkieli ja kirjallisuus 7 8 - - - - - - -
Englannin kieli, A1-kieli 6 7 7 - - - - -
Ruotsin kieli, B1-kieli 8 - - - - -
Saksan kieli, B3-kieli 9 9 9 8 - - - -
Matematiikka, lyhyt 7 8 - - - - - -
Historia 9 - - - -
Yhteiskuntaoppi 9 - - - - -
Uskonto 8 - - - -
Psykologia 7 - - - -
Filosofia 9 - - -
Fysiikka 7 - - - - - - -
Kemia 8 - - - -
Biologia 8 - - - -
Kuvataide 9 - - - -
Musiikki 8 - - - - -
Liikunta 8 - - - -
Terveystieto 6 - - -
Jos näillä ei pärjää niin voisitteko vinkata jonkun mukavan alan valtiotieteistä, missä ei ole niin paljoa hakijoita.
Kansantaloustiede
5
987
Vastaukset
- ....................
Noilla numeroilla ei nyt ole mitään merkitystä. Ylioppilaskirjoituksissa pärjää parhaiten motivoituneimmat henkilöt, tosin helpompi kerrata jo opittuja asioita, eli ei kannata surffailla ensimmäisiä vuosia. Numerosi näyttävät hyviltä. Itselläni aikoinaan huonommat numerot ja opiskelen Helsingin kauppakorkeakoulussa tällä hetkellä. Pääsykokeissa painavat samat asiat kuin ylioppilaskirjoituksissa, eli motivaatio, itsekuri ja palava halu!
Kansantalous on hyvin matemaattinen aine, mutta kyllä lyhyellä pärjää, jos matematiikkaa ymmärtää. Pitkä vai lyhyt - ketä kiinnostaa?
Tsemppiä! - kansis6432
Kansantaloustieteessä ei pärjää lyhyellä matematiikalla, koska opintoihin kuuluu pakollisina sivuaineina yliopistotasoista matematiikkaa ja tilastotiedettä.
- pärjää
Minä ainakin olen pärjännyt lyhyellä vallan mainiosti! Taidat olla keskimääräistä tyhmenpi opiskelija?
- Ketjun aloittaja
pärjää kirjoitti:
Minä ainakin olen pärjännyt lyhyellä vallan mainiosti! Taidat olla keskimääräistä tyhmenpi opiskelija?
No kun nyt sinä olet opiskelemassa sitä, niin voisittekohan antaa oman mielipiteenne asialleni? Mitenkäs niiden kielten merkitys on siellä kansantaloustieteessä?
- pärjäillään
Valitettavasti terveystiedon 6:lla ei mitenkään pärjää kansantaloustieteessä. Terveystieteellinen osaaminen on välttämätöntä menestyksekkäälle ekonomistin ammatin harjoittamiselle.
Ja ei, kuten joku jo mainitsi, lyhyellä matematiikalla ei pärjää kansantaloustieteessä. Eikä pärjää pitkälläkään. Siksipä kansantaloustieteilijöiden matematiikan taidot laitetaan tarvittavalle tasolle matematiikan yliopistokursseilla. Ilmeisesti aiempi kommentoija, joka väittää pärjäävänsä lyhyellä matematiikalla, on todellisuudessa itsenäisesti käynyt läpi esimerkiksi matriisilaskentaa, lagrangen menetelmää ym.
Kielitaidoksi kansiksessa tuntuu riittävän englanti. Keskeisimmät klassikotkin ovat yleensä alkuperäisesti englanninkielisiä toisin kuin useilla muilla aloilla (monesti saksaksi, ranskaksi jne.). Tietysti on aina eduksi osata muitakin.
Helpoiten valtsikaan päässee tilastotieteeseen. Kansiksessa itsessään kilpailutilanne on vaihdellut suuresti: hakijamäärä yli kaksinkertaistui vuonna 2008 verrattuna edellisvuoteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410