polvilumpio 3 kertaa sijoiltaan..

No olen vasta 13 ja polvilumpio meni 3 kertaa sijoiltaan ja lääkäri ei päästä leikkaukseen ja tukiside ei pidä polvea paikoillaan ja leikkaus pelottaa.. haluaisin kuulla kokemuksia että kuinka nopeasti parantuu ja taipuuko polvi väh. 90 astetta?
Minulla on jo vamiiksi heikot nivelet ja luut d-vitamiinin puutteesta jne. ja kiitos jos vastailisitte pian (:
4267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

paikoiltaan?onko ristisiteesi menneet poikki,vai venyneet vain?onko jalkaasi kipsattu?ja oletko jumpannut polveasi?

Äänestä
  • en tiedä noista ristisiteistä mutta ewn pysty jumppaamaan yms. koska se tekee vain enemmän kipeää josytain syystä

    Äänestä

  • ssaras kirjoitti:

    en tiedä noista ristisiteistä mutta ewn pysty jumppaamaan yms. koska se tekee vain enemmän kipeää josytain syystä

    Hello

    Mulle on tehty tuo polvilumpion kiristysleikkaus. Tuppas meneen pois paikoiltaan. Leikkaus oli iso ja kipua oli sen jälkeen pitkään. ITse käsitin silloin ettei tuota leikkausta voida tehdä kasvuikäiselle nuorelle.

    Äänestä

Itsella oli polvivaivaa tuossa iassa ja vasta aikuisena tehtiin polvilumpion kiristysleikkaus. Mulla on polvi vielakin ihan loysa...tai siis ne lihakset ei pida. Jumppaamalla lihakset sais kuntoo, mutta itel kans sen verra kipee, ettei pysty jumppaa ku hiukan jotai liiket.

Kylla kasvuikaiselle tehaa leikkauksia, mut kysees voi olla eri toimenpide. Mun luokalla ala-asteel oli yks tytto, jolla lahti polvi pois paikoiltaan ja sil tehtii toimenpide.

Laakarit ei kovin helposti lahe leikkaamaan. Ensin kokeillaan jumppaamista, josko se auttais vahvistamaan lihakset niin, etta se tukis polvea. Voisit laakaril ehdottaa seuraavaks polven tahystysta, jotta nakin, et mika siel oikee on todellisuudes vikana. Itsellani huomattiin, etta mun lumpio on vinossa, josta johtuu kaikki vaiva.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ssaras kirjoitti:

No olen vasta 13 ja polvilumpio meni 3 kertaa sijoiltaan ja lääkäri ei päästä leikkaukseen ja tukiside ei pidä polvea paikoillaan ja leikkaus pelottaa.. haluaisin kuulla kokemuksia että kuinka nopeasti parantuu ja taipuuko polvi väh. 90 astetta?
Minulla on jo vamiiksi heikot nivelet ja luut d-vitamiinin puutteesta jne. ja kiitos jos vastailisitte pian (:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu