www.seabirddesigns.eu

kajakki?

netistä löytyi tuollainen firma . Onkohan kellään kokemusta noista kajakeista? hinta/laatusuhteesta yms.

7

1272

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meloja*

      Itse olisin kanssa kiinnostunut kuulemaan ko. kajakeista, kuinka sopii aloittelijalle - kaikki muut kokemukset otetaan kiitoksella vastaan.

      Onko olemassa mitään melontaan keskittynyttä foorumia netissä?

      • atlatl

        ..ole pelkästään melontaan keskittynyttä,mutta ainakin ratkelysivustot relaa ja vaellusnet keskustelevat sivuillaan myös melonnasta.
        Melonnalle on sielläkin oma osiot.


    • Expedition

      Kävin paikan päällä toteamassa ja tapaamassa omistajapariskuntaa.

      Minun silmääni hinta/laatu suhde näytti tosi hyvältä. Ostin mallia Expedition HDPE:n.

      Nyt kun olen päässyt sillä muutaman kerran menemään, olen tyytyväinen myös kajakin toimivuuteen.

      Paikka löytyy helposti; Tallinnasta tultaessa heti Piritan sillan jälkeen oikealle ja kauppa on aivan sillan vieressä ja joen rannassa. Joella ja satamassa hyvä mahdollisuus testata ennen päätöstä.

      • utelias aloittelija

        Onko joku hankkinut ko firmasta kajakin pankkisiirrolla kotiosoitteeseen toimitettuna ? miten homma toimi ?


      • melakala
        utelias aloittelija kirjoitti:

        Onko joku hankkinut ko firmasta kajakin pankkisiirrolla kotiosoitteeseen toimitettuna ? miten homma toimi ?

        Eilen maksettu ja peketti pitäisi olla matkalla Suomeen, huomenna pitäisi olla kotona... saas nähdä kuin käy :)


      • utelias aloittelija
        melakala kirjoitti:

        Eilen maksettu ja peketti pitäisi olla matkalla Suomeen, huomenna pitäisi olla kotona... saas nähdä kuin käy :)

        Tilasin pitkän pohdinnan jälkeen pari seabird -kajakkia ( http://www.seabirddesigns.eu/ ) Virosta suoraan mökille (fishing and touring sekä sit on topin) Taivassaloon. Maksoin koko summan etukäteen pankkisiirrolla ja kajakit saapuivat Itellan tuomina suoraan mökkirantaan, kuten oli luvattu.

        Palvelu oli hyvää ja asiallista, keskustelu käytiin sähköpostin välityksellä suomeksi.

        Ensivuonna tilaan todennäköisesti "oikean" kajakin


      • Kisälli
        utelias aloittelija kirjoitti:

        Tilasin pitkän pohdinnan jälkeen pari seabird -kajakkia ( http://www.seabirddesigns.eu/ ) Virosta suoraan mökille (fishing and touring sekä sit on topin) Taivassaloon. Maksoin koko summan etukäteen pankkisiirrolla ja kajakit saapuivat Itellan tuomina suoraan mökkirantaan, kuten oli luvattu.

        Palvelu oli hyvää ja asiallista, keskustelu käytiin sähköpostin välityksellä suomeksi.

        Ensivuonna tilaan todennäköisesti "oikean" kajakin

        Itse ostin Seabirdin sandwich kajakin huuto.netistä. Palvelu ja toimitus olivat asiallista ja hyvää. Siinä ei mitään moittimista. Muovi kajakki on ainakin hinta/laadultaan erinomainen. Tosin maksoin omastani postikulujen kanssa 525€. Joten ei tuon halvemmalla enää oikein voi saada.
        Etummainen rahtiluukku on hyvä ja toimiva. Taemman luukku on epäkäytännöllinen. Sitä on vaikea sulkea. Päiväluukut ovat hyvät. Niissä ei ole moitteen sijaa. Mukana ollut peräsin on muovia. Siitä miinus. Tosin tuolla hinnalla peräsimen sisältävää kajakkia ei saa millään. Itse peräsimen ohjaus on pikkuisen hankalampaa kuin monessa muussa kajakissa. Lähinnä hieman liian matalan jalkatilan vuoksi.
        Myös pohjan ja keulan muotoiluun olisi pitänyt panostaa huomattavasti enemmän. Keula on pikkuisen tunnoton ja suhteellisen korkean profiilinsa vuoksi ottaa helposti tuulen ja lähtee pois kurssistaan heijaamaan sivulle.
        Kokonaisuudessaan kajakki kallistuu plussan puolelle. Todellinen prohan ei ikinä osta kajakkia jota ei ole testannut itselleen sopivaksi. joten jos ei ole valmis maksamaan hyvästä ja toimivasta retkikajakista 1000-2000 euroa, niin kyllä tähän voi tyytyä. Robinhood laatua. Halvalla ei saa prota. Kelvollisen toimivan kylläkin.
        Ja tämä kaikki pohjautuu siis kokemukseen muovisesta seabirdin sandwichistä. Lasikuitu/kevlarista en osaa sanoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      127
      2141
    2. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      1963
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      28
      1805
    4. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      225
      1775
    5. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      217
      1540
    6. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1309
    7. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      84
      1258
    8. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      42
      1190
    9. Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!

      Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka
      Kalajoki
      80
      1066
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      79
      1058
    Aihe