Joo eli nyt on muutaman kuukauden iho oireillu sillain että jos vähän hikoilee niin alkaa särkee ja kutiseen paikoittain. Haittaa paljon liikunnassa ja kavereiden keskuudessa. Osaisko joku neuvoa mistä voisi johtua. Voiko johtua vaikka saippuasta,kankaasta tai pyykinpesu aineesta? Psoriasis on todettu muutama vuosi sitten
kutina/särky
jortsa17v
2506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Silloin kun minulle tuli psori (siis vajaa vuosi sitten) alkoi nahka oireilla, mutta kävin lenkillä siitä huolimatta. Siinä sitten huomasin vaivojeni pahenevan ja voin kertoa, että ei ollut saippu, kangas tai muutkaan pesunesteet. Syyllinen akuuttivaivan aikana on se oikea hiki. Huomasin lenkkeillessäni, että käsillä pyyhkäisin pahimmat hiet silmien yläpuolelta pois ja kädet alkoivat oireilla aina vain enemmän. Eikun pyyhe kehiin tai siis mukaan jos urheilla meinaat.
Sain parannettua akuuttivaiheen ja iho näytti jo hyvältä jolloin aloin liikkumaan eikä hiki aiheuttanut ongelmia. Opin kuitenkin siinä sen, että ei ole hyvä jos hiki pääsee vaivakohtiin "mellastamaan" kun se vain ärsyttää ongelmakohtia.
psori särkee ja kutiiaa päivisin...prkl