Hyvä Kajaanin

Seuraava katastroofi on jo nurkan takana, läpikahelit kerskanvestointien taakat ei meitä jätä.
Lainaan kaupunginhallituksen esityslistan yhtä lausetta, se kertoo sen mihin on jouduttu ja mikä on vielä edessä, kun talousnerot ovat vallan saaneet ja myös sitä käyttäneet monista varoitteluista huolimatta.

Lainaus pöytäkirjasta:

"Ilman kaupungin vastaantuloa uhkaa kajaanin elokuvakeskus oy:tä selvitystila vuonna 2010 "

http://kafi.tutka.net/ka_paatokset/cgi/DFRAME.PHP
7259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Päättäjien syykö se on että ihmiset eivät käy elokuvateatterissa?

Onko sitten parempi ettei Kajaanissa ole elokuvateatteria?

Äänestä
  • Bio rex ja Elokuvakeskus Oy ovat kaksi eri asiaa.

    Äänestä

  • Vastauksesi on täydellinen osoitus siitä, kuinka vähän kansa asioista tietää ja vielä vähemmän ymmärtää.
    Eikä pelkästää kansa, vaan jopa lehtikin KS sekoitti riemukkaasti Bio Rexin ja Elokuvakeskus OY:n (mahtoi yrittäjä olla mielissään)

    Että eipä tarvitse ihmetellä, miksi tähän taloudelliseen katastroofiin on tultu, kun ilmeisesti valtuutetukaan ei ymmärtäneet mitä päättivät, kun päättivät rakennuttaa tämän tuhoon tuomitun Elokuvakeskuksen.

    Koko rakennusprojektin ajan vaan hurmoshenkisesti ihasteltiin tulevaa maan hienointa elokuvapalatsia. Ainoa murisija oli Kansan Tahto, mutta eipä sitä otettu kuuleviin korviin, kun ilkeästi ajateltiin että sehän puhuu vaan kateellisena kansapirtin puolesta.

    Äänestä

laajennettava kulttuuri-ja liikuntaseteli kattamaan myös elokuvateatterin tarjoamat palvelut.



Kulttuuri-liikunta-ja viideseteli olisi myös saatava kaupungin kustantamana yksityissektorin sekä maahanmuuttajien käyttöön,eikä pelkästään kunta-ja valtionlaitosten henkilöstölle.



Työttömille,eläkeläisille,opiskelijoille,alkoholisteille,moniongelmaisille,syrjäytyneille ja heidän perheenjäsenilleen riittäisi liikuntaseteli jossa olisi rajoitettu käyttöoikeus omavastuuosuudella,jolla estettäisiin liikuntatilojen vajaakäyttö niinä vuorokauden aikoina ,jolloin tuottavassa toiminnassa olevat ihmiset eivät liikuntatiloja käyttäisi,lähinnä yöaika,juhlapyhät sekä kahvi-, lounas-, ja päivällisajat.

Äänestä

elokuvakeskus, ainakin Kajaanin mittasuhteisiin. Tästä pitäisikin ottaa oppia ettei samaa virhettä toistettaisi muissa Kajaanin julkisissa rakennushankkeissa.

Äänestä
  • Eikös se yksi Hannu kirjoita ahkerasti lehden yleisönosastossa, että Kajaanin pitää saada "itseään isompi" vesiliikuntakeskus. Kai tuokin jauhanta menee läpi ennen pitkää kun valituksesta on selvitty.

    Että mitä on opittu? EI YHTÄÄN MITÄÄN!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


päättäjät :DD kirjoitti:

Seuraava katastroofi on jo nurkan takana, läpikahelit kerskanvestointien taakat ei meitä jätä.
Lainaan kaupunginhallituksen esityslistan yhtä lausetta, se kertoo sen mihin on jouduttu ja mikä on vielä edessä, kun talousnerot ovat vallan saaneet ja myös sitä käyttäneet monista varoitteluista huolimatta.

Lainaus pöytäkirjasta:

"Ilman kaupungin vastaantuloa uhkaa kajaanin elokuvakeskus oy:tä selvitystila vuonna 2010 "

http://kafi.tutka.net/ka_paatokset/cgi/DFRAME.PHP

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu