Uskonnot pitäisi kriminalisoida. Jeesus satuja opetetaan kouluissa totena vaikka jeesus on pelkkä fiktio. Todisteita jeesuksesta ei ole.
Uskonnot pois kouluista
9
420
Vastaukset
- Abi 2009
Ainakin lukion uskonnossa keskitytään muuhun kuin Jeesus-satujen kertaamiseen. Esimerkkeinä on maailman uskonnot ja etiikka
- Amppi
"Ainakin lukion uskonnossa keskitytään muuhun kuin Jeesus-satujen kertaamiseen."
Aivan oikein. Lukiossa joutuu käymään PAKOSTA VIISI valtionuskonnon eli pakkoruotsin kurssia ja nyt opetusministeritär aikoo lisätä niitäkin:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1702451 - Peppar.
Amppi kirjoitti:
"Ainakin lukion uskonnossa keskitytään muuhun kuin Jeesus-satujen kertaamiseen."
Aivan oikein. Lukiossa joutuu käymään PAKOSTA VIISI valtionuskonnon eli pakkoruotsin kurssia ja nyt opetusministeritär aikoo lisätä niitäkin:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1702451Håll alfabetet rent:
http://www.peppar.fi/article/Sfp___Tvangsvenskan_tillbaka__ - Mullquist
Amppi kirjoitti:
"Ainakin lukion uskonnossa keskitytään muuhun kuin Jeesus-satujen kertaamiseen."
Aivan oikein. Lukiossa joutuu käymään PAKOSTA VIISI valtionuskonnon eli pakkoruotsin kurssia ja nyt opetusministeritär aikoo lisätä niitäkin:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1702451Olen sitä mieltä, että suomenkielisille asetettu pakko ruotsinkielen opiskelemiseksi tulisi poistaa ja opiskelusta pitäisi tehdä vapaaehtoista.
Ruotsinkielen opinnoista säästyneet koulutunnit voitaisiin käyttää talouselämäämme todella hyödyttävien venäjän, saksan, ranskan ja espanjan opintoihin.
Tuon harvinaisen pikkukielen -ruotsi - osaamista kun ei tarvita enää yrityksissäkään, sillä vähänkin kansainvälisemmissä pohjoismaisissakin yrityksissä on työkieleksi jo aikaa sitten tullut englanti, jota suomalaiset joka tapauksessa todellisuudessa osaavat paljon paremmin kuin ruotsia.
Samalla valtion ja kuntien kielitaitovaatimukset tulisi poistaa kaikista muista viroista kuin niistä, joissa todellisuudessa joskus myös kohdataan huonosti suomea puhuvia ihmisiä.
Ruotsinkielisten asema ei juuri muuttuisi tästä nykyisen todellisen tilanteen hyväksymisestä. Jokainen ruotsinkielinen tietää jo hyvin, ettei ruotsinkielellä saa todellista palvelua käytännössä missään vähänkään kauempana sisämaassa.
Jokainen tietää, ettei vaikkapa joensuulainen virkamies ei ole virkauransa aikana kuullut todennäköisesti kielikokeen jälkeen virkatehtävissään sanaakaan ruotsinkieltä.
Nyt pidetään kuitenkin yllä tätä kalliiksi käyvää ruotsinkielen osaamisen illuusiota, lähinnä jotta maamme ruotsinkieliset eivät pahoittaisi mieltään. Todellinen ruotsinkielen käyttö ja tarve on ollut vähäistä jo pari kolme vuosikymmentä.
oletkos käynyt mitä kouluja? Lukiossa ja yläasteella ei enää opeteta jeesus-satuja, opetaan myös muita uskontoja, ja etiikkaa.
- ArcAngel__
Ei teistä kukaan oo käyny yhtään missään. Yläasteella ja lukiossa todistetaan Jeesuksen olemassa olo henkilönä.
- dfgfdhsfjfgsfg
Totta. Ja jos käytte rippikoulun, niin varmaan ymmärrätte miksi uskonto on tärkeää.
Tuskinpa meitä kiroilemalla saat mihinkään. No, MEIDÄN lukiossa EI opeteta Jeesuksen olemassaoloa. Oletko nyt tyytyväinen ArcAngel__?
- ArcAngel__
wer-wet kirjoitti:
Tuskinpa meitä kiroilemalla saat mihinkään. No, MEIDÄN lukiossa EI opeteta Jeesuksen olemassaoloa. Oletko nyt tyytyväinen ArcAngel__?
Olen, koska sitten teidän lukiossa on annettu puutteelista tietoa ja sinä myönnät sen :D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511903
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu131826Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va391674- 1061250
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1961228- 851208
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta4121110- 62889
- 49841
- 50836