Suomessa ja ulkomailla. Mistä tämä johtuu?
Toyotan myynti
romahtanut..
9284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ihmiset tyytyvät huokeampaan ökyluksuksen sijaan koska tulevaisuus näyttää synkältä ja epävarmalta.
jos Tojokin on luksusta.
on lama.Jos et ole sattunut kuulemaan....
toyota luksustuote? mites kun nämä oikeat luksustuotteet myy samalla tavalla kun ennenkin, tai jopa paremmin kun ennen lamaa, jos et ole lukenut. Rollssit, maybahit ym luksus merkit, mihin ei edes leksusta luokitella, niin kauppa käy samaa rataa.
Johtuu siitä,että suomalaisetkin vähitellen viisastuvat ja alkavat hylkimään japsien tuotteita.On itsestään selvää,että kansantalous on hävinnyt vuosien saatossa miljardin poikineen alijäämäisessä japanin kaupassa.Japsit ei osta täältä mitään,syytävät vaan kaikenlaista rihkamaa ovista ja ikkunoista,meedia vaikenee,kaupankäynti japsien kanssa on tabu.Annas olla kun ruotsin tai venäjän viennissä tapahtuu heikennyksiä,niin kyllä se on heti ykkösuutinen.Onneksi suomalaiset vähitellen valveutuvat ja muuttavat ostokäyttäytymistään oikeampaan meille edulliseen suuntaan.
videokameran jossa luki Made in France ja myöhemmin Sony videokameran jossa luki Made in Japan. Arvatkaas huvikseen kumpi oli laadukkaammin tehty? Toisessa oli mm. akun kiinnityksessä sellainen klappi että pahaa teki. Melkein akku irtosi jos kameraa vähänkin heilautti. Toisessa akku istui jämäkästi ja tiukasti. Tämän kokemuksen jälkeen olen aina yrittänyt välttää Ranskassa tehtyjä tuotteita ja ostaa Japanissa valmistettuja tuotteita mukaan luettuna autot.
Japanista tuodaan suomeen?
kun minunkin 2 vuotta vanha Toyotani on Japanissa valmistettu.
tulee nykyisin muualta kuin Japanista mm. Englannista, Ranskasta, Tsekeistä, Turkista, Etelä-Afrikasta ja moottoreita niihin mm. Puolasta. Uusimmat mallit on suunniteltu Ranskassa.