apua!!

uusiRuusu

Auttakaa kokeneet tarhurit. Muutimme viime syksynä ok-taloon ja takapihalla komeili kymmenkunta tummanpunaista ruusua, yli metrisiä ja lokakuussa vielä näkyi punaiset ruusut. Ohjeen mukaan leikkasin ne 20-senttisiksi ennen pakkasia ja peittelin havuilla.
Nyt keväällä laitoin ruusuille tarkotettua lannoitetta ja päälle multakatetta. Eikä vieläkään viherrä, varret on mustan ruskeita ja elottomia. Talon seinustalla on keltaiset ruusut, samaan aikaan kukkineet, ja niissä on jo vihreää lehtä reippaasti.
Myyränkoloja on takapihalla useita, ja yhden löysin juuri tästä kituvasta ruusupenkistä. Voiko olla myyrä syönyt juuret ja ruusut saa repiä roskikseen?
Vai kauanko vielä kannattaa odotella?
Asutaan Satakunnassa, ja koko muu piha vihertää ja krookukset kukkii keltasta loistoaan.

2

679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla, että ruusut voi nyt huonosti, kun täällä Jyväskylän seudullakin kaikissa ruusuissa on jo lehdet alulla. Et kertonut, mitä ruusuja ne oli.

    • sano ruusu

      Odottele vielä vähän, sade ja lämpö saa ihmeitä aikaan.Mulla jotkut ruusuista on jo tehneet pientä lehteä ja osa ei.Myyrät oli nakertaneet puutarhassa vähän sitä sun tätä, joten koitan nyt vaan kärsivällisesti odotella mitä tapahtuu.Toiset lajitkin on myöhäisempiä kuin toiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1101
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      785
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      504
    8. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      483
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe