Minka takia viestien luettujen maara on uudistuksen jalkeen romahtanut? Ennen uudistusta AdaFlinkin yksi viesti kerasi aina muutaman tuhannen lukijan maaran, nyt hyvaa kun paasee muutamaan sataan. Tuskin palstalla kavijamaara on niin paljon romahtanut uudistuksen myota. Tallaiselle skeptikolle tulee tietysti heti mieleen etta vanhassa systeemissa "puhallettiin" luvut ylos jotta saattaisiin myyty mainoksia kovaan hintaan mutta sehan ei liene mahdollista......Jos kuitenkin mahdollista niin sellainen toimihan sopii hyvin talle palstalle keskusteluaiheeksi.
Lampimin iltaterveisin HIKO
URAL SHERIFFI
6
475
Vastaukset
- järjestelmässä
jokainen viestin avaus antoi yhden lukukerran. Saatoit avata vaikkapa oman avauksesi itse 50 kertaa, jolloin lukukerojen määrä kasvoi 50:llä. Nyt ohjelma ilmeisesti haistelee IP-osoitteen, eikä huomioi jatkuvasti samasta osoitteesta tehtyjä lukukertoja.
Tämä on koulutettu arvaus.- ...
Jotain häikkää pikemminkin laskurien päivityksessä. Tämäkin viesti näyttää tällä hetkellä 0 avauskertaa, vaikka sen on lukenut varmasti kymmeniä ihmisiä. IP-osoitteiden (tms.) tallentaminen per viesti olisi aivan liian työlästä.
- niin, mutta
... kirjoitti:
Jotain häikkää pikemminkin laskurien päivityksessä. Tämäkin viesti näyttää tällä hetkellä 0 avauskertaa, vaikka sen on lukenut varmasti kymmeniä ihmisiä. IP-osoitteiden (tms.) tallentaminen per viesti olisi aivan liian työlästä.
se ei liity asiaan oikeastaan mitenkään. Suoli24-pojat ovat viritelleet väliin
cache-palvelimen, joka tarjoilee tietyn aikaa kaikille ensimmäisenä ladanneen kyseistä sivua. Tällä säästetään rajusti tietokantakyselyjä, joten on toivottavissa, että jatkossa suoli24 pysyy jopa pystyssä.
Sitä varten listaus näyttää tietyn aikaa samaa tavaraa, kunnes "kakku" vanhenee.
Kiitos viestistä! Kysyt minkä takia on luettujen määrä uudistuksen jälkeen romahtanut?
Olen huomannut, että kaikenlaisia teknisiä ongelmia on ollut muutaman päivän ajan, ja näyttää tekniset ongelmat jatkuvan.
Valvon pelkästään keskustelua, Suomi24 teknisiä ongelmia valvovat, ja korjaavat eri henkilöt.
Se on Suomi24 etusivu ja keskustelu, oikealla alhaalla tiedotteet Suomi24 tekniset tiedotteet. Eniron ylläpito ilmoittaa sinne mikä on tilanne.
Se, että liittyykö ne tekniset ongelmat myös luettu laskuriin. Niinkuin tuo kirjoittanut nimimerkki ... kirjoitti, että pikemminkin laskuri ei päivity.
Saattaa olla kysymyksessä myös uudistunut - luettu - tekniikka, niinkuin tuossa kirjoittanut nimimerkki järjestelmässä kirjoitti.
Vanhassa keskustelualustassa luettu laskuri päivittyi noin 5 minuutin välein, ja kaikki klikkaukset samasta ip:stä järjestelmä laski.
Seuraan tilannetta. Hyvää illan jatkoa.!- sawatdii.
että on alkanut "kuivua" tämä jutun aihe, alkaa jo kovapäisemmätkin uskoa missä mennään.Kyllä tämä tästä vielä nousee, kunhan kehittelevät uusia teorioitaan.
- hiko
En usko yhteenkaan tahan asti esitettyihin selityksiin. Kuten jo kerroin niin AdaFlinkin yksi kirjoitus kerasi aikaisemmin 2-3000 lukijaa nyt tuskin 300. Jossain mattaa!!!!
Aamuterveisin
HIKO
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242481Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3492090Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261932Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101763Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581538Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121082Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181059- 55920
- 63905
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2868