ajattelin raaputtaa karstaa mäntien laelta puutikulla kuten tein viime kesänäkin.
silloin kuitenkin uusin samalla tuon kannen tiivisteen.
miten tuota olen ymmärtänyt että tuo kansitiiviste pitäisi aina uusia kannen avauksen yhteydessä...
luulisi viimekesänä hankitun tiivisteen olevan vielä kunnossa..
silloin kuitenkin uusin samalla tuon kannen tiivisteen.
miten tuota olen ymmärtänyt että tuo kansitiiviste pitäisi aina uusia kannen avauksen yhteydessä...
luulisi viimekesänä hankitun tiivisteen olevan vielä kunnossa..
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä karsta lähtöö. Ja jos ei lähe, niin mitä se haittaa, puristuspaineet kasvavat, mitä enemmän karstoo kertyy, joten vaiha bensa korkeampi oktaaniseen.
aukasta kansi sen takia että raaputtaa männän lakeja puutikulla??
mutta joka tapauksessa lähtökohtana kannattaa pitää että jos kannen käyttää irti niin uusi tiiviste vain väliin, vaikka entinen näyttäisi vielä hyvältä
ihan tyhjäkäyntiä yritän pelastaa.
polttoainejärjestelmä putsattu ja uudet tulpat odottaa vaihtoa...
ajattelin vain että paskat pois kun niin tein viimekin vuonna....
Samalla kannattaa maalata mäntä näkee ensivuonna onko kentis erilaista karstaa kun nyt oli.
Kaikenlaisia toopeja mailma täynnä.
no perkhule
tsiikailin taskulampulla tulpan rei-istä niin näkee että ylemmässä ei juuri mitää kertynyt viime vuoden "raaputuksien" jälkeen. mutta alempi männänlaki selkeästi ruskeahko
eli joo vettä sinne vuotaa kun ei mustaa karstaa näy
eli kansi auki huomenna ja tutkimaan
eikö olekin toopea
kannata alkaa aukomaan kantta, jos puristuksetkin on OK ja ei mitään vikaa ilmene,
ihan vain varoitan että joskus kannenpultteja ei välttämättä saa kiinni jos niitä aukoo tarpeeksi monesti ( tarkoitan että kierteet " väsyy " ja sitten joutuu holkittaan uusia kierteitä )
Mutta tee kuten parhaaksi näet. pieni ohivuoto ei haittaa jos moottori pelaa.
Se ylempi mäntä on paskantanu alempaan, joten pura äkkiä koko hötkötys viimestä ruvia myöten. Muuten ,jos se alempikin alkaa paskalle, niin kohta on rutto pakoputkessa ja sitten koko järvi on aamulla paskaa täynnä. ja tiijätkö mitä. Se on semmosta paskoo, jotta se nousee rantapolokua sinun uniisi, ja kohta oot ihan paskassa, aamukahvillaki se paska on sinussa, etkä enääö voi mitää koko asialle. joten äkkiä se ruutanamoottori kappaleiksi, niin saat aamukahvilla vain nauraa.
piirrän sun naaman siihen kanteen ja kirjotan alle "dedicated for all toopes of the wöörld"
hoh hoi mitä porukkaa täällä jokainen tekee mitä lystää eikö vain?asiaan on suotavaa uusia se tiiviste aina avaamisen jälkeen momentilla kiinni eiköhän pidä.perkele