Minulla on pienellä pihalla kirsikkapuu, punaherukka ja karviainen. Joidenkin naapureiden olen nähnyt raapivan marjapensaiden alustat mullokselle... pitääkö niin tehdä ja mitä se auttaa? Olen vain kiskonut heinät tyviltä irti ja jättänyt ne siihen päälle lahoamaan. Keväisin ripottelen yleislannoitetta ja nyt laitoin hieman puutarhakalkkiakin.
marjapensaiden tyvet
mullalleko?
31117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kalkki ja lannoitus ok. Rikkaruohot kannattaa poistaa juurineen, vievät vaan turhaan voimaa marjapensaalta. Mulloksella ei kannata pensaan tyveä pitää, kuivuu vaan suotta. Mutta laita siihen jotain katetta, esim. ruohosilppua tai kuorikatetta. Kate pitää rikkaruohot poissa ja samalla pidättää kosteutta pensaan käyttöön. Ja katetta voit aina lisätä tarpeen mukaan (kun entinen on "painunut" tai muuten maatunut pois) ja kastelua tietty, jos on oikein kuivaa. Toivottavasti tästä oli apua.
Taidanpa siis raapia nurmisilput sinne juurille. Kiitokset vastauksesta...
Itse laitan sanomalehdet juurelle ja sen päälle katetta, mitä nyt keksit. Talven voi keräillä ja keväällä kun routa sulaa laittaa aina järjestäin sinne mihin riittää reilusti lomittain.