Miten toimiminen dolmus-bussissa ja hinta?
-maksetaanko bussiin mentäessä vai pois lähtiessä vai matkan aikana?
-pitääkö olla tasaraha vai saako vaihtorahaa?
-onko keskusta alueella sama hinta riippumatta mistä tulee kyytiin ja jää pois vai riippuuko matkan pituudesta?
-mitä maksaa esim. atlantis-vesipuistolta keskustaan(ataturk patsaalle)
KIITOS!
-maksetaanko bussiin mentäessä vai pois lähtiessä vai matkan aikana?
-pitääkö olla tasaraha vai saako vaihtorahaa?
-onko keskusta alueella sama hinta riippumatta mistä tulee kyytiin ja jää pois vai riippuuko matkan pituudesta?
-mitä maksaa esim. atlantis-vesipuistolta keskustaan(ataturk patsaalle)
KIITOS!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Unohtui äskeisetä vielä yksi kysymys.
-onko lapsilla sama hinta kuin aikuisilla?
Dolmuksien hinta vaihtelee sen mukaan liikkuuko se Marmariksen alueella, meneekö Icmeleriin jne. Korjatkaa paremmin muistavat, mutta muistaakseni Marmariksen alueella (oranssi Dolmus) hinta oli 1.50-2 liiraa ja Icmeleriin menevä dolmus (vihreä) oli 2-3 liiraa. Muisti hieman pätkii, joten en täysin varma hinnoista ole, kuitenkin edullista!!! Taisi sielä liikennöidä vielä Armutalanin dolmus, jonka hinnoista en tiedä. Lapsien hinnoista en osaa sanoa.
Matka maksetaan, kun menet dolmukseen. Ei tarvitse tasaraha olla, mutta ei ehkä kannata lähteä maksamaan muutaman liiran matkaa isoilla rahoilla. Välikädet (jos et itse kuskin lähelle mahdu) toimittaa rahan kuskille ja tätä kautta saat myös vaihtorahan takaisin. Dolmus pysähtyy mihin haluat, kunhan vain ilmaiset haluavasi päästä pois.
Icmelerin Dolmus oransssi hinta 1,75 sininen Armutlanin hinta 1.25 vihree kulkee Tansasin ja Sitlerin väliä ja hinta 1.25..
taas vähän tyhmiä, mutta
"muistaakseni Marmariksen alueella (oranssi Dolmus) hinta oli 1.50-2 liiraa ja Icmeleriin menevä dolmus (vihreä) oli 2-3 liiraa."
Onko siis väri ainut asia, josta tälläisen dolmuksen tunnistaa? Meinaan, että onko niillä mitään kylttejä katolla josta erottaa auton "taksiksi"? Olisihan se noloa jos ekakertalaisena kokeilisi sisälle turkkilaiseen yksityisautoon.....
Googlesta hakusanalla dolmus sieltä näkee värit ja minkä näkösiä Dolmusbussit on...
Dolmuksissa lukee kyllä millä alueella liikennöi, esimerkiksi auton kyljessä tai keulassa. Väri kuitenkin myös merkkaa liikennöintialuetta. Älä suotta hätäile, et sinä kenenkään yksityiseen kaaraan eksy :D
"Älä suotta hätäile, et sinä kenenkään yksityiseen kaaraan eksy :D"
Kummallisempaakin on meikäläisen matkoilla tapahtunu :)
Kiitos vinkeistä, yritän tunnistaa julkiset yksityisistä niiden avulla.....
Palasimme juuri reissusta ja kahden viikon aikana tuli käytettyä paljon dolmuksia kertamaksu on 1,5 liiraa ja ei tarvi olla tasaraha välttämättä kyllä ne antaa vaihtorahan takaisin.
Mikäli et onnistu lykkäämään rahaa suoraan kuskille niin dolmuksessa voit huoleti laittaa rahan menemään muiden matkustajien kautta kuskille ja samalla tavalla sinulle tulee kyllä vaihtorahakin takaisin.
Vastaavasti venedolmus jolla pääsee Icmelerin ja Marmariksen väliä maksaa 7,5 liiraa hengeltä aina sama maksu, vaikka jäisit sitten vaikka matkan varrella sijaitsevien hotellien laitureille jo aiemmin.