käsien puutuminen...

pelottaa ja paljon..

Heippa ! Oon syöny tosi niukasti jonkun 2kk ajan.. en luokittele itseäni anorektikoksi enkä haluaisi sitä mutta tämä alkaa jo pelottamaan, oma kuvani on vääristynyt ja olen laihtunut 2kk sisällä jokusen 4-5kg , olen normaalipainoinen

158cm/49kg

ONGELMANI ON SE, että nytkin kello on 3 yölllä, ja olen herännyt nyt toista kertaa paniikissa kun oikea käsi on puutunut nukkuessa! TÄMÄ pelottaa :( .. onko tuo puutuminen miten vaarallista? Koitin heti välittömästi ravistella kättäni mutta seon vieläkin 'jonkun verran puutuneen olonen'

en oikeen tunne veren kulkevan hyvin, olen koittanut saada veren liikkumaan (vönyttelemällä) sun muuta..

auttavatko jotkut vitamiinit kramppeihin ja näihi puudutuksiin??

Toivoisin etten ole yksin tämän kanssa,koska minua pelottaa että veren kulkeminen alkaa hidastumaan AIVOIHIN.. voiko niin käydä?.... Tämä alkaa mennä jo todellakin yli :( olen jo hakenut apua (psykologilta)

Toivoisin teiltä vastauksia, kuinka vaarallisina näitä puudutus tunteita kannattaa pitää? Ja mitä terveellistä voisin syödä välttääkseni erityisesti näitä? Vai onko jotain hyviä vitamiineja ??

AUTTAAKAAA :( en haluaisi valvoa yötä yksin tämän kanssa, mutta en tosiaankaan uskolla alkaa nukkumaan.. pelkään herääväni taas paniikissa jos heräisin siihen ollenkaan ... !

6

2268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dawg

      Mulle kävi juuri noin ja juuri samaan aikaan, 2 kk oli tullut syötyä tosi vähän tai paastottua ja joka päivä pyöräilin yli 20 km... Toinen käsi alkoi puutua ja kipuilla öisin ja aamuisin heräillessä. Lääkärille siitä sitten mentiin ihan painokontrolleihin, jolloin mainitsin tästä seikasta... Lähetti neurologille, monien tutkimusten jälkeen tulos on, että kädessäni on (luultavasti pysyvä) neuropatia eli hermostovaurio; se ei nouse vaakatasoa korkeammalle, joskus en pysty pitämään kynää tai avaimia käsissäni, lapaluu kääntyy ulospäin selästä kuin kamelin kyttyrä kun vähänkin kättäni liikutan... Ja tämä johtui lääkäriväen mukaan huonosta ravitsemuksesta.
      Että ei kannata leikkiä terveydellään. Minun piti lopettaa hirveän monta harrastusta, kun käsi petti; akrobatia, uinti, tanssi... Enää en pysty nostamaan edes astioita kaappiin, pyykkejä narulle tai kirjoittamaan koulussa taululle, paitsi aivan alareunaan. En voi osallistua liikunnassa esim pesäpalloon kun en mailaa pysty nostamaan.
      Kyllä kaduttaa.
      Mutta ota huomioon, tämä on pahinta mitä voi tapahtua. Voi olla, että nuo sinun oireesi ovat ohimeneviä. Mutta syö toki kunnolla; elämä on paljon kivempaa normaali-ihmisenä kuin syömishäiriöisenä!

    • pääluupihvi

      käsi puutuu kun sinne ei pääse veri virtaamaan estotta. Tähän ei vitamiinit eikä muu auta.

      Jos et ole aiemmin tästä kärsinyt, olet ehkä kasvuiässä ja olkavarren rakenne on muuttunut niin että yöllä saatat krunksauttaa sen jotenkin hassuun asentoon ja verisuoni tukkeutuu. Tai sitten olet laihduttanut lihaksia pois (ei kyllä muutamassa kilossa pitäisi tälläistä muutosta syntyä) ja rakenne sitä kautta muuttunut.

      Tai sitten olet alkanut nukkua eri asennossa.

      Mulla puutuu kädet melkein joka yö ja se on ihan normaalia. Siihen ei kuole, siihen herää kyllä. Ja olen ihan normaalipainossani.

      • pääluupihvi

        kyllä se veri sinne pieneen nuppiisi virtaa voi hyvä lapsi :D
        Sua pitäis kuristaa kaulasta että se virtaus lakkais. Tai sitten sun sydämen pitäs pysähtyä.


    • perusteella...

      sanoa että kärsit myös jonkinlaisesta ahdistuneisuushäiriöstä. Itselläni on ollut vielä järjettömämpiä harhaluuloja/kuvitelmia kuin tämä sinun :) Onneksi minulla on lääkitys tähän ja apu on ollut harvinaisen hyvä että suosittelisin sinullekkin, tai ainakin selvittämään psykiatrin kanssa ensin. Mutta olen aika varma että sinulla on kyseinen häiriö...

    • ihminen tarvitsee!

      "auttavatko jotkut vitamiinit kramppeihin ja näihi puudutuksiin??"

      http://www.poliklinikka.fi/?id=3027260&page=2652164 :

      "Lihaskrampeille altistavat mm. raskaus, elektrolyyttihäiriöt (mm. magnesiumin ja natriumin puutostila), nestevajaus, nesteenpoistolääkkeiden käyttö ja alaraajojen turvotus suonikohjujen vuoksi."

      Eli lihaskrampit ja puutumiset saattavat sinulla johtua magnesiumin ja natriumin puutoksesta. Luulen, että kun aloit syömään epäterveellisen vähän ruokaa, nämä alkoivat vaivaamaan.

      Kivennäisainelisät voivat auttaakin, mutta ensin kannattaisi alkaa syömään normaalisti terveellistä ruokaa. Synteettisiä vitamiini- yms.lisiä kannattaa varoa, mutta luonnollisia voi käyttää kunhan syöt normaalisti ruokaakin etkä niukasti. Eli et välttämättä tarvitse mitään purkkitabletteja, jos saat ne kivennäisaineet ruuastasi. Eli ensin muokkaat ruokavalion niin että saat siitä tarvittavat kivennäisaineet ja vitamiinit.

    • Anonyymi

      Jos peräreikä puutuu niin dermatologisesti tutkittu daegolax laksatiivi ipuprofeiini kofeeini tuote auttaa kovan vatsan suoli väänteeseen.

      Ei ehkä kannata tunkea joka suolen käänteeseen mutta reiän puutumis reflexksissä on hyvä apu ja paska lentää.

      Terveisin tohtori daeg!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1641
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      169
      1594
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      168
      1485
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1298
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1174
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      953
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      92
      851
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      185
      805
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      759
    Aihe