käsien puutuminen...

pelottaa ja paljon..

Heippa ! Oon syöny tosi niukasti jonkun 2kk ajan.. en luokittele itseäni anorektikoksi enkä haluaisi sitä mutta tämä alkaa jo pelottamaan, oma kuvani on vääristynyt ja olen laihtunut 2kk sisällä jokusen 4-5kg , olen normaalipainoinen

158cm/49kg

ONGELMANI ON SE, että nytkin kello on 3 yölllä, ja olen herännyt nyt toista kertaa paniikissa kun oikea käsi on puutunut nukkuessa! TÄMÄ pelottaa :( .. onko tuo puutuminen miten vaarallista? Koitin heti välittömästi ravistella kättäni mutta seon vieläkin 'jonkun verran puutuneen olonen'

en oikeen tunne veren kulkevan hyvin, olen koittanut saada veren liikkumaan (vönyttelemällä) sun muuta..

auttavatko jotkut vitamiinit kramppeihin ja näihi puudutuksiin??

Toivoisin etten ole yksin tämän kanssa,koska minua pelottaa että veren kulkeminen alkaa hidastumaan AIVOIHIN.. voiko niin käydä?.... Tämä alkaa mennä jo todellakin yli :( olen jo hakenut apua (psykologilta)

Toivoisin teiltä vastauksia, kuinka vaarallisina näitä puudutus tunteita kannattaa pitää? Ja mitä terveellistä voisin syödä välttääkseni erityisesti näitä? Vai onko jotain hyviä vitamiineja ??

AUTTAAKAAA :( en haluaisi valvoa yötä yksin tämän kanssa, mutta en tosiaankaan uskolla alkaa nukkumaan.. pelkään herääväni taas paniikissa jos heräisin siihen ollenkaan ... !

6

2431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dawg

      Mulle kävi juuri noin ja juuri samaan aikaan, 2 kk oli tullut syötyä tosi vähän tai paastottua ja joka päivä pyöräilin yli 20 km... Toinen käsi alkoi puutua ja kipuilla öisin ja aamuisin heräillessä. Lääkärille siitä sitten mentiin ihan painokontrolleihin, jolloin mainitsin tästä seikasta... Lähetti neurologille, monien tutkimusten jälkeen tulos on, että kädessäni on (luultavasti pysyvä) neuropatia eli hermostovaurio; se ei nouse vaakatasoa korkeammalle, joskus en pysty pitämään kynää tai avaimia käsissäni, lapaluu kääntyy ulospäin selästä kuin kamelin kyttyrä kun vähänkin kättäni liikutan... Ja tämä johtui lääkäriväen mukaan huonosta ravitsemuksesta.
      Että ei kannata leikkiä terveydellään. Minun piti lopettaa hirveän monta harrastusta, kun käsi petti; akrobatia, uinti, tanssi... Enää en pysty nostamaan edes astioita kaappiin, pyykkejä narulle tai kirjoittamaan koulussa taululle, paitsi aivan alareunaan. En voi osallistua liikunnassa esim pesäpalloon kun en mailaa pysty nostamaan.
      Kyllä kaduttaa.
      Mutta ota huomioon, tämä on pahinta mitä voi tapahtua. Voi olla, että nuo sinun oireesi ovat ohimeneviä. Mutta syö toki kunnolla; elämä on paljon kivempaa normaali-ihmisenä kuin syömishäiriöisenä!

    • pääluupihvi

      käsi puutuu kun sinne ei pääse veri virtaamaan estotta. Tähän ei vitamiinit eikä muu auta.

      Jos et ole aiemmin tästä kärsinyt, olet ehkä kasvuiässä ja olkavarren rakenne on muuttunut niin että yöllä saatat krunksauttaa sen jotenkin hassuun asentoon ja verisuoni tukkeutuu. Tai sitten olet laihduttanut lihaksia pois (ei kyllä muutamassa kilossa pitäisi tälläistä muutosta syntyä) ja rakenne sitä kautta muuttunut.

      Tai sitten olet alkanut nukkua eri asennossa.

      Mulla puutuu kädet melkein joka yö ja se on ihan normaalia. Siihen ei kuole, siihen herää kyllä. Ja olen ihan normaalipainossani.

      • pääluupihvi

        kyllä se veri sinne pieneen nuppiisi virtaa voi hyvä lapsi :D
        Sua pitäis kuristaa kaulasta että se virtaus lakkais. Tai sitten sun sydämen pitäs pysähtyä.


    • perusteella...

      sanoa että kärsit myös jonkinlaisesta ahdistuneisuushäiriöstä. Itselläni on ollut vielä järjettömämpiä harhaluuloja/kuvitelmia kuin tämä sinun :) Onneksi minulla on lääkitys tähän ja apu on ollut harvinaisen hyvä että suosittelisin sinullekkin, tai ainakin selvittämään psykiatrin kanssa ensin. Mutta olen aika varma että sinulla on kyseinen häiriö...

    • ihminen tarvitsee!

      "auttavatko jotkut vitamiinit kramppeihin ja näihi puudutuksiin??"

      http://www.poliklinikka.fi/?id=3027260&page=2652164 :

      "Lihaskrampeille altistavat mm. raskaus, elektrolyyttihäiriöt (mm. magnesiumin ja natriumin puutostila), nestevajaus, nesteenpoistolääkkeiden käyttö ja alaraajojen turvotus suonikohjujen vuoksi."

      Eli lihaskrampit ja puutumiset saattavat sinulla johtua magnesiumin ja natriumin puutoksesta. Luulen, että kun aloit syömään epäterveellisen vähän ruokaa, nämä alkoivat vaivaamaan.

      Kivennäisainelisät voivat auttaakin, mutta ensin kannattaisi alkaa syömään normaalisti terveellistä ruokaa. Synteettisiä vitamiini- yms.lisiä kannattaa varoa, mutta luonnollisia voi käyttää kunhan syöt normaalisti ruokaakin etkä niukasti. Eli et välttämättä tarvitse mitään purkkitabletteja, jos saat ne kivennäisaineet ruuastasi. Eli ensin muokkaat ruokavalion niin että saat siitä tarvittavat kivennäisaineet ja vitamiinit.

    • Anonyymi

      Jos peräreikä puutuu niin dermatologisesti tutkittu daegolax laksatiivi ipuprofeiini kofeeini tuote auttaa kovan vatsan suoli väänteeseen.

      Ei ehkä kannata tunkea joka suolen käänteeseen mutta reiän puutumis reflexksissä on hyvä apu ja paska lentää.

      Terveisin tohtori daeg!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5053
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2286
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1978
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1858
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1630
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1246
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      111
      882
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      821
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      299
      813
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      654
    Aihe