Pitäisi irroittaa jotenkin tälläinen 2cm leveä nauha joka peittää itse oven sauman(etuoven sisäpuolen alaosa). Nauha on kumimaista mutta todella kovaa, ehkä sulana pistetty paikalleen(?), eikä irtoa ihan repimällä sormin. Sen tehtävä nähtävästi on vain suojata itse saumakohtaa vesipisaroilta. Kun nyt joudun tuon nauhan poistamaan ruostevaurion korjaamiseksi, mitä pistän tilalle? Mikä nauha tai helposti levitettävä(siistin näköinen) massa tuohon kävisi? Ovi on metallinharmaa, samoin saumat ja nauha.
Eli jokin tökötti mikä suojaa fyysisesti saumakohdan vedeltä, ja olisi niin tiiviste ettei kosteus pääsisi sen läpi. Pitäisi olla sellaista materiaalia että sulaisia tai liimautuisi hyvin sauman profiiliin eikä jätä täten ilmataskuja.
Mitä käytän?
Eli jokin tökötti mikä suojaa fyysisesti saumakohdan vedeltä, ja olisi niin tiiviste ettei kosteus pääsisi sen läpi. Pitäisi olla sellaista materiaalia että sulaisia tai liimautuisi hyvin sauman profiiliin eikä jätä täten ilmataskuja.
Mitä käytän?
Vastaukset 4
Vanhimmat
punahometta voortin ovissa? Koriliimaa/kittiähän siihen pitäisi laittaa. Ehkä, jokin liima/tiivistemassakin kävisi, mutta ne saattavat jäädä liian pehmeiksi, ei pysy maali päällä. Mutta jos sauma on ollut auki pidempään, niin voi olla paljon ruostetta piilossa peltien välissä. Kaikki ruoste pitäisi saada pois, muuten menee työ hukkaan.
Millä korvaan sen suojanauhan joka itse saumamassan päälle on asennettu? Nyt kun sen joudun poistamaan että pääsen itse saumakohtaa korjailemaan. Se suojanauha on ollut nähtävästi vain estämässä veden jäämistä saumaaineen ja pellin "kuoppaan" eli että vesi ja muu lika ei jäisi kaikken arimpaan paikkaan muhimaan.
Mitä tuohon voisi käyttää? Jotain kumimaista, vettäpitävää nauhaa tai massaa jonka saa 100% tiiviisti profiiliiksi sauman ja pellin päälle.
mitään suojanauhaa on. Korikitti on vaan kuoriutunut tai kitin päälle on vedetty koriliimaa tms. Turha sinne on miljoonaa eri mössöä tunkea. Vaarana on, että ne ei tartu toisiinsa ja sitten rakoja/koloja, joihin vesi ja lika pesii.
Sauman päällä on selvä harmaa täsmälleen maalinvärinen suikale joka on vielä painettu niin että on tiiviisti saman päällä ettei alle jää kokoja vedelle. On varsin kovaa ainetta ja kovaa kiinni, mitään kumia se ei ole. Oisko sitten koriliimaa tai jotain massaa..sitä mä yritän selvittää että mitä tuohon päälle sitten pistän kun tämän irroitan. Sen näköinen massa on että on pehmeänä pistetty paikalleen ja painettu, ja kovettunut - ei sitä takaisin varmaan saa kiinnitettyä.