Hei
Huomasin, että parin vuoden ikäiseen luumupuuhun on kasvanut villi verso; erilaiset lehdet kuin pääpuussa ja kasvaa varttamiskohdan alapuolelta. Mihin aikaan vuodesta uskallan verson poistaa, ettei tuhoa puuta? Itse puu on tällä hetkellä aivan täynnä kukkanuppuja, joten saisinkohan ensimmäiset luumut... :)
Luumupuun villi verso
pieni viherpeukalo
1
1436
Vastaukset
- viherpeukku
Minä nypin villiversoja sitä mukaa kun niitä tulee. Ennen juhannusta ne lähtevät tosiaan vetämällä, mikä on hyvä keino siitä syystä ettei sinne jää lyhyttäkään oksantynkää josta taas versoaa uutta.
Luumusta tosin en ole niitä koskaan poistanut kun meillä se leviää juuresta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155