Farmarin takakahva

Onko muilla ollut ongelmia takaluukun kahvan kanssa? Meillä kahvasta, josta luukku nostetaan ylös, on muoviset kiinnikkeet revenneet.. Tuntuu kummalliselta, että kyseinen kohta on tehty muovista. Miten olette korjanneet? Yritämme nyt ensin liimalla, mutta olisi kiva saada vinkkejä, jos liima ei pidä.
81514
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niin mikäköhän farmari nyt oli kyseessä?

Äänestä

Joo, minulla oli Laguna Break ja sama vika.

Tuo ämpärimuovinen takaluukun kahva/rekkarinumeron tausta on ainainen murheenkryyni. Uusi sellainen maksaa noin 200 eur.

Sinulla on siis kahva jo osin murtunut. Seuraavaksi koko roskaa jää käteesi, kun pakkasaamuna nyhdät luukkua auki. Helppoahan siinä olisi heittää roskat pois ja jatkaa ajoa, mutta kun kahvassa on kiinni rekisterikyltti. Jos kahva tippuu ajon aikana, rekkarin valojen ansiosta se jää johtojen varaan roikkumaan.

Liimaaminen ei onnistu. Liima ei tartu niin lujasti kiinni, että kahva kestäisi.

Korjasin omani käyttäen seulaverkkoa, epoksiliimaa, sähköjuotinta ja teräslankaa. Liimat eivät oikein tartu kahvan muoviin, siksi tarvitaan raudoituksia.
- irrota kahva
- leikkele seulaverkosta sopivia paloja ja leivo ne kahvan taustapuolelle murtumien päälle ja murtuneiden kiinnitystappien ympärille.
- kuumalla juottimella paina verkko muovin sisään
- juota teräslankaa verkkoon kiinnitystappien ympärilla, eli siis kääri ympäri ja juottele siten että voimat tulevat vastaisuudessa kulkemaan verkon ja teräslangan kautta.
- vala teräslankojen ja verkkojen päälle epoksiliimaa. Liima ei ota muoviin kiinni, liima vain tukee teräslankoja ja seulaverkkoa.

Asenna lopuksi kahva takaisin paikalleen. Vastaisuudessa älä avaa takaluukkua kahvasta, vaan avaa takaluukun ikkuna ja vedä luukku auki takaikkunan reunasta.

Äänestä
  • Seulaverkko on siis kauppanimike hienosilmäiselle teräsverkolle. Jotkut puhuvat minkkiverkosta, kun tarkoittavat seulaverkkoa tällasissa korjaustöissä.

    Uusia kahvoja on muuten kahta eri sorttia, riippuu onko takalasi avattava vai ei. Kalliimpi kuuluu Lagunaan jossa takaluukun lasi on avattava, mukana tulee ( turhaan ) lasin avausmekanismia.

    Äänestä

  • Pete kirjoitti:

    Seulaverkko on siis kauppanimike hienosilmäiselle teräsverkolle. Jotkut puhuvat minkkiverkosta, kun tarkoittavat seulaverkkoa tällasissa korjaustöissä.

    Uusia kahvoja on muuten kahta eri sorttia, riippuu onko takalasi avattava vai ei. Kalliimpi kuuluu Lagunaan jossa takaluukun lasi on avattava, mukana tulee ( turhaan ) lasin avausmekanismia.

    Nyt vasta huomaan, että en maininnut ollenkaan farmarimme merkkiä, joka siis on Laguna.
    Kahvasta oli kaksi alimmaista kiinnitystä rikki ja mies irroitti koko kahvan ja liimas pikaliimalla osat kiinni. Liimaukset on pitänyt ja kahva on toiminut, mutta kuinka kauan..
    Kiitokset kaikille asiallisista vastauksista!!

    Äänestä

  • flikka kirjoitti:

    Nyt vasta huomaan, että en maininnut ollenkaan farmarimme merkkiä, joka siis on Laguna.
    Kahvasta oli kaksi alimmaista kiinnitystä rikki ja mies irroitti koko kahvan ja liimas pikaliimalla osat kiinni. Liimaukset on pitänyt ja kahva on toiminut, mutta kuinka kauan..
    Kiitokset kaikille asiallisista vastauksista!!

    No, automallista ei ainakaan minulle tullut epäselvyyttä. Laguna Breakin takaluukun kahva on sangen kysytty mm. merkkihuollossa ja käytettyjä varaosia myyvissä liikkeissä, ehdin kerran sanomaan vain auton mallin, kun varaosamyyjä jo sanoi ettei sitä kahvaa ole nyt saatavana.

    Äänestä

Itselläni hajos sama osa, ja kaiketi aika monelta muultakin on hajonnut. Sehän on neljällä kiinnikkeellä kiinni, mä hajoitin niistä aluksi kaksi alinta, jolloin se vielä toimi, mutta 'jousti' ikävästi aina avattaessa. Mutta vuoden kuitenkin kesti ennen kuin lopullisesti jäi käteen :)
Bilian hinta on aika kova, varmaan parisataa euroa, mutta Lahden Eurostartista sain aika 'halvalla', tais olla huntin pintaan. Kannattaa tinkiä, siellä on aika joustavaa porukkaa. Asennuksen voi tehdä itse, pitää vain irrottaa takaluukun verhoilut, joka on muistaakseni Torx-ruuveilla kiinni.
Joku kirjoitti jo korjausohjeetkin, mutta multa olis ainakin tollanen operaatio jäänyt tekemättä...

Äänestä
  • Kahvan irroitus:
    - pienelllä puukolla poistetaan takaluukun sisäpuolelta verhoilun kiinnitysruuvien reikien tulpat.
    - Torx -avaimella avataan ruuvit
    - Luukun verhoilussa on ruuvien lisäksi eräänlainen nepparikiinnitys, irtoaa käsin.
    - nyt paljastuu 4 ruuvia, joilla lätkä on kiinni
    - samassa yhteydessä kannattaa puhdistaa ja syynätä takaluukun lukon toiminta, se on nyt siinä mukavasti käsillä

    Äänestä

sitten meillä meni talvella Especesta takaluukun kahva paskaks. Vanhaan
malliin uuden osan saaminen kesti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


flikka kirjoitti:

Onko muilla ollut ongelmia takaluukun kahvan kanssa? Meillä kahvasta, josta luukku nostetaan ylös, on muoviset kiinnikkeet revenneet.. Tuntuu kummalliselta, että kyseinen kohta on tehty muovista. Miten olette korjanneet? Yritämme nyt ensin liimalla, mutta olisi kiva saada vinkkejä, jos liima ei pidä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu