Mitähän embraerin kyydissä turistissa tarjoillaan kun ateriaa ei tule 3 h lennollakaan? Sämpylää, pullakahvit??
Embraerin sapuskat
turhastakiinnostunut
14669
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Embun kyydissä tulee ihan normaalit economy tai business ateriat sen mukaan mikä on lennon pituus.Tarkemmat tiedot löytyvät ihan Finskin kotisivuilta selkeästi ja helposti.Että ihan vaan tiedoksi niin yli 2h lennoilla tulee normi lämminateria mutta Embuissa muistaakseni kuitenkin aamiainen on aina kylmäateria.
Juuri olen lentänyt 170/190 Embuilla sekä economy että business luokassa ja ihan ne ateriat oli Finnairin iän ikuista normikamaa - ja ihan lämpöisiä.Ei se Embbu mitään minikone ole vaikka hieman ahdas on mutta ihan mukava ja hiljainen.
Mitähän feikkiä seuraavaksi aiot kysyä vakio feikkinä?Miten olisi vaikka että tarjoillaanko Tallinnan laivalla alkudrinkki business luokassa ennen laivan takeoffia?Muahahahah!
Vähän suuta pienemmälle, kun ei mistään mitään tiedä.
Empuissa ei tod. tule lämmintä ruokaa economyssä. Mitä viimeksi lensin, niin se kylmä "ateria" oli jonkinlainen wrap-lättynen, ihan syötävä. Mutta jos voit valita konetyypin, niin varaa Airbus, kaikin puolin parempi!
Matkustan säännöllisesti Helsingin ja Brysselin väliä, ja minulle aikataulullisesti sopivat lennot lennetään Embraer-koneilla.
Kyllä niissä on turistissa ollut lämmintä ruokaa iltapäivä- ja iltalennoilla. Viimeksi jotain tonnikalapastan tapaista.
...Jyväskylään? Tiedoksi: kotimaan lennoilla ei ole koskaan lämmintä ateriaa.
Finnair.fi:
"Embraer-koneissa tarjoilemme kylmän aterian, ja lyhyemmillä lennoilla välipalan."
Ehkä se safka on ollu pois kylmästä riittävän kauan jotta syntynyt lämpimän aterian harha ;-)
Tattista vaan kaikenkirjavista vastauksista vaikka lopputulos vähän hämärän peittoon jäikin. Eipä sillä sinänsä mitään väliä, pääasia että loma alkaa pian kohteessa x :-D mutta ihan mielenkiinnosta kyselin koska ihmetytti miksei noin pitkällä lennolla tulisi sitä normiateriaa, lämpimänä. Kait se sitten tuosta konetyypistä johtuu..
Vaikka yritän miten miettiä, niin olen aivan varmasti muistavinani että se ruoka todellakin on ollut lämmintä. Foliokansi on ollut jopa kuuma, niin että on saanut varoa.
Kysyin juuri aviopuolisoltani, joka kanssani matkustaa, ja hänkin muisteli että ruoka on ollut lämmintä.
Lensimme viimeksi jouluna, onko tämä ehkä muuttunut sen jälkeen?
"Euroopan-lennot
Euroopan-lentojen turistiluokassa tarjoilemme yleensä lämpimän aterian yli kaksi tuntia kestävillä lennoilla Airbus-koneissa. Embraer-koneissa tarjoilemme kylmän aterian, ja lyhyemmillä lennoilla välipalan."
Ja tuo kylmä ateria ei häävi ole.
Amsterdam-helsinki välillä "kylmä" ateria oli kolmioleipä.
On se kumma, että kansalla on aina kauhea nälkä kun ne astuu lentokoneeseen. Kaksi tuntia ja nälkäkuolema uhkaa. Tarjotaanko Helsingin ja Turun välillä bussissa lämmin ateria. Jos ei. niin voi voi.
Tulihan se sieltä..
Ei oikein onnistu empussa tuo lämmin ruoka turistissa, kun koneessa ei uunikapasiteetti riitä kuin busines-annoksille. Eli ei ole empussa ikinä, millään reitillä turistissa lämmintä ruokaa.
Suomalaisten läskiperse-naisten olisi syytä olla kyllä syömättä useita kuukausia. On meinaan niin kauhean näköisiä suomalaiset akat rehevine perseineen.
Ja äijillä sama homma; kamala kaljamaha ja riipputissit.
Unohtakaa ne ruoat koneissa ja alkakaa läskisiat liikkumaan.
lentokoneilla. Te laihat voitte vaikka lähteä lenkille Brysseliin ja ihmetellä miten läskit kerkiää joka paikkaan. Vitun kuntoilufriikki, ole hiljaa.