Onko kellään kokemusta veneenvuokrauksesta Kroatiassa? Haaveena olisi viettää heinäkuussa viikko tai pari Kroatian rantoja kierrellen mereltä päin. Otettais Suomesta pelkät lennot ja lököteltäis veneessä koko reissumme ajan. Kokemusta veneilystä Suomessa omalla 11m:llä veneellä, mutta ei rajojen ulkopuolella. Löytyykö vinkkejä paikallisista venevuokraajista? Tiedän pari suomalaista kyseisen alan yritystä Kroatiassa, mutta kaipaisin tosiaan paikallisia vuokraajia.
venevuokraus Kroatiassa
7
4289
Vastaukset
- tehneet tuota
vuosikausia joten veneenvuokrausta kyllä löytyy. Harmi etten tiedä mitä kautta ovat vuokranneet (paikallinen kuitenkin) mutta koita googlettaa. Purkkarit on olleet n. 30-40 jalkaisia ja todella hyvin varusteltuja samoin satamat. Onpa veneen vuokraaja täyttänyt pentryyn tärkeimmät ruokatarpeetkin odottamaan iltamyöhään tulleita purjehtijoita!
- haaveena
Kiitos asiallisesta viestistä. Kaipaan tosiaan hyväksi havaittuja vuokraajia. Olen löytänyt googlettamalla reilusti vuokraajia esim Kroatiasta, mutta olisi mukava kuulla jo koettuja venevuokraamoita (onko kaikki mennyt niin kuin pitikin).
- oliko apua?
Valitettavasti ei kokemusta asiasta, mutta uusimmassa Mondo lehdessä on pikkuruinen juttu aiheesta ja positiivisen käsityksen sai heidän käyttämästään firmasta: www.sail-charter-in-croatia.com.
Nautinnollista matkaa kauniisiin maisemiin!- Nahka paloi, mutta kivaa
Meillä oli veneen vuokra myös tapeetilla, mutta se kariutui siihen että olisi pitänyt olla veneen kuljettamiseen oikeuttava kortti (en tähä hätään muista nimeä). Vene jota ajattelimme oli 5,1m moottorijolla. Hinta taso moisella oli n150-200€/vrk
- onko kokemusta?
Nahka paloi, mutta kivaa kirjoitti:
Meillä oli veneen vuokra myös tapeetilla, mutta se kariutui siihen että olisi pitänyt olla veneen kuljettamiseen oikeuttava kortti (en tähä hätään muista nimeä). Vene jota ajattelimme oli 5,1m moottorijolla. Hinta taso moisella oli n150-200€/vrk
Nyt näyttää vahvasti siltä, että olemme seilaamassa Katamaraanilla 11-18.7.09 Kroatian rannikoilla. Olemme varanneet Lagoon 380 viikoksi paikallisella kipparilla. Itsekin pähkäilimme sen kansainvälisen huviveneenkuljettajan lupakirjan kanssa, joten ainut vaihtoehto oli turvautua paikalliseen kippariin, mutta mikäs sen mukavampaa ottaa loma lomana, rennosti ;) Ja onpahan sitten paikallinen opaskin samaan hintaan. Meitä on lähdössä kaksi pariskuntaa. Lennot Split´iin ja siitä noin tunnin matka satamaan. Sen jälkeen on vain taivas rajana!!!!! Hiukan kyllä pelotti maksella ulkolaiselle tilille rahoja, tietämättä onko oikeesti edes kyseistä baattia olemassa. Jännityksessä ollaan vielä kolme viikkoa, mutta eiköhän kaikki ole ok, sillä kyseisellä yrityksellä on vuokraveneitä ympäri maailman. Itse lähdemme jo parin viikon päästä Kroatiaan ja olemme ensin viikon kaksistaan maakrapuina haaveilemassa seuraavasta viikosta vesillä.
- *Mariza*
Nahka paloi, mutta kivaa kirjoitti:
Meillä oli veneen vuokra myös tapeetilla, mutta se kariutui siihen että olisi pitänyt olla veneen kuljettamiseen oikeuttava kortti (en tähä hätään muista nimeä). Vene jota ajattelimme oli 5,1m moottorijolla. Hinta taso moisella oli n150-200€/vrk
Eli kortti puuttui. Onko kellään tietoa mistä on kyse, eihän suomessa moista ajokorttia tarvita. Ja mistä sellaisen kortin saisi että kelpaisi Kroatiassakin.
Toissakesänä koluttiin maa Splitistä pohjoiseen ja nyt tulevana kesänä olis tarkoitus tutkia eteläosa maata. ja olis kiva sinne vesillekin päiväksi tai pariksi päästä.
- Joku muukalainen
Olen vuokrannut Kroatiasta veneen kolme kertaa. Joka kerta toiminut hyvin ja vene on ollut huippukunnossa kaikkine varusteineen. Lisäksi veneet ovat miltein uusia. Myös muonat voi tilata etukäteen veneeseen pienestä korvauksesta. Olen käyttänyt ultra-sailing.hr nimistä firmaa, jolla on veneitä neljässä eri satamassa rannikolla.
Vaaditaan kipparilta huviveneenkuljettajan kirja sekä rannikkolaivurin radiotodistus.
Mikäli vuokraa veneen sesongin ulkopuolella niin 40-jalkainen maksaa alle 1500 e /viikko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110891- 125886
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483