Onko kellään kokemusta veneenvuokrauksesta Kroatiassa? Haaveena olisi viettää heinäkuussa viikko tai pari Kroatian rantoja kierrellen mereltä päin. Otettais Suomesta pelkät lennot ja lököteltäis veneessä koko reissumme ajan. Kokemusta veneilystä Suomessa omalla 11m:llä veneellä, mutta ei rajojen ulkopuolella. Löytyykö vinkkejä paikallisista venevuokraajista? Tiedän pari suomalaista kyseisen alan yritystä Kroatiassa, mutta kaipaisin tosiaan paikallisia vuokraajia.
venevuokraus Kroatiassa
onko kokemusta?
74305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
vuosikausia joten veneenvuokrausta kyllä löytyy. Harmi etten tiedä mitä kautta ovat vuokranneet (paikallinen kuitenkin) mutta koita googlettaa. Purkkarit on olleet n. 30-40 jalkaisia ja todella hyvin varusteltuja samoin satamat. Onpa veneen vuokraaja täyttänyt pentryyn tärkeimmät ruokatarpeetkin odottamaan iltamyöhään tulleita purjehtijoita!
Kiitos asiallisesta viestistä. Kaipaan tosiaan hyväksi havaittuja vuokraajia. Olen löytänyt googlettamalla reilusti vuokraajia esim Kroatiasta, mutta olisi mukava kuulla jo koettuja venevuokraamoita (onko kaikki mennyt niin kuin pitikin).
Valitettavasti ei kokemusta asiasta, mutta uusimmassa Mondo lehdessä on pikkuruinen juttu aiheesta ja positiivisen käsityksen sai heidän käyttämästään firmasta: www.sail-charter-in-croatia.com.
Nautinnollista matkaa kauniisiin maisemiin!
Meillä oli veneen vuokra myös tapeetilla, mutta se kariutui siihen että olisi pitänyt olla veneen kuljettamiseen oikeuttava kortti (en tähä hätään muista nimeä). Vene jota ajattelimme oli 5,1m moottorijolla. Hinta taso moisella oli n150-200€/vrk
Nyt näyttää vahvasti siltä, että olemme seilaamassa Katamaraanilla 11-18.7.09 Kroatian rannikoilla. Olemme varanneet Lagoon 380 viikoksi paikallisella kipparilla. Itsekin pähkäilimme sen kansainvälisen huviveneenkuljettajan lupakirjan kanssa, joten ainut vaihtoehto oli turvautua paikalliseen kippariin, mutta mikäs sen mukavampaa ottaa loma lomana, rennosti ;) Ja onpahan sitten paikallinen opaskin samaan hintaan. Meitä on lähdössä kaksi pariskuntaa. Lennot Split´iin ja siitä noin tunnin matka satamaan. Sen jälkeen on vain taivas rajana!!!!! Hiukan kyllä pelotti maksella ulkolaiselle tilille rahoja, tietämättä onko oikeesti edes kyseistä baattia olemassa. Jännityksessä ollaan vielä kolme viikkoa, mutta eiköhän kaikki ole ok, sillä kyseisellä yrityksellä on vuokraveneitä ympäri maailman. Itse lähdemme jo parin viikon päästä Kroatiaan ja olemme ensin viikon kaksistaan maakrapuina haaveilemassa seuraavasta viikosta vesillä.
Eli kortti puuttui. Onko kellään tietoa mistä on kyse, eihän suomessa moista ajokorttia tarvita. Ja mistä sellaisen kortin saisi että kelpaisi Kroatiassakin.
Toissakesänä koluttiin maa Splitistä pohjoiseen ja nyt tulevana kesänä olis tarkoitus tutkia eteläosa maata. ja olis kiva sinne vesillekin päiväksi tai pariksi päästä.
Olen vuokrannut Kroatiasta veneen kolme kertaa. Joka kerta toiminut hyvin ja vene on ollut huippukunnossa kaikkine varusteineen. Lisäksi veneet ovat miltein uusia. Myös muonat voi tilata etukäteen veneeseen pienestä korvauksesta. Olen käyttänyt ultra-sailing.hr nimistä firmaa, jolla on veneitä neljässä eri satamassa rannikolla.
Vaaditaan kipparilta huviveneenkuljettajan kirja sekä rannikkolaivurin radiotodistus.
Mikäli vuokraa veneen sesongin ulkopuolella niin 40-jalkainen maksaa alle 1500 e /viikko