Onko kellään kokemusta veneenvuokrauksesta Kroatiassa? Haaveena olisi viettää heinäkuussa viikko tai pari Kroatian rantoja kierrellen mereltä päin. Otettais Suomesta pelkät lennot ja lököteltäis veneessä koko reissumme ajan. Kokemusta veneilystä Suomessa omalla 11m:llä veneellä, mutta ei rajojen ulkopuolella. Löytyykö vinkkejä paikallisista venevuokraajista? Tiedän pari suomalaista kyseisen alan yritystä Kroatiassa, mutta kaipaisin tosiaan paikallisia vuokraajia.
venevuokraus Kroatiassa
7
4113
Vastaukset
- tehneet tuota
vuosikausia joten veneenvuokrausta kyllä löytyy. Harmi etten tiedä mitä kautta ovat vuokranneet (paikallinen kuitenkin) mutta koita googlettaa. Purkkarit on olleet n. 30-40 jalkaisia ja todella hyvin varusteltuja samoin satamat. Onpa veneen vuokraaja täyttänyt pentryyn tärkeimmät ruokatarpeetkin odottamaan iltamyöhään tulleita purjehtijoita!
- haaveena
Kiitos asiallisesta viestistä. Kaipaan tosiaan hyväksi havaittuja vuokraajia. Olen löytänyt googlettamalla reilusti vuokraajia esim Kroatiasta, mutta olisi mukava kuulla jo koettuja venevuokraamoita (onko kaikki mennyt niin kuin pitikin).
- oliko apua?
Valitettavasti ei kokemusta asiasta, mutta uusimmassa Mondo lehdessä on pikkuruinen juttu aiheesta ja positiivisen käsityksen sai heidän käyttämästään firmasta: www.sail-charter-in-croatia.com.
Nautinnollista matkaa kauniisiin maisemiin!- Nahka paloi, mutta kivaa
Meillä oli veneen vuokra myös tapeetilla, mutta se kariutui siihen että olisi pitänyt olla veneen kuljettamiseen oikeuttava kortti (en tähä hätään muista nimeä). Vene jota ajattelimme oli 5,1m moottorijolla. Hinta taso moisella oli n150-200€/vrk
- onko kokemusta?
Nahka paloi, mutta kivaa kirjoitti:
Meillä oli veneen vuokra myös tapeetilla, mutta se kariutui siihen että olisi pitänyt olla veneen kuljettamiseen oikeuttava kortti (en tähä hätään muista nimeä). Vene jota ajattelimme oli 5,1m moottorijolla. Hinta taso moisella oli n150-200€/vrk
Nyt näyttää vahvasti siltä, että olemme seilaamassa Katamaraanilla 11-18.7.09 Kroatian rannikoilla. Olemme varanneet Lagoon 380 viikoksi paikallisella kipparilla. Itsekin pähkäilimme sen kansainvälisen huviveneenkuljettajan lupakirjan kanssa, joten ainut vaihtoehto oli turvautua paikalliseen kippariin, mutta mikäs sen mukavampaa ottaa loma lomana, rennosti ;) Ja onpahan sitten paikallinen opaskin samaan hintaan. Meitä on lähdössä kaksi pariskuntaa. Lennot Split´iin ja siitä noin tunnin matka satamaan. Sen jälkeen on vain taivas rajana!!!!! Hiukan kyllä pelotti maksella ulkolaiselle tilille rahoja, tietämättä onko oikeesti edes kyseistä baattia olemassa. Jännityksessä ollaan vielä kolme viikkoa, mutta eiköhän kaikki ole ok, sillä kyseisellä yrityksellä on vuokraveneitä ympäri maailman. Itse lähdemme jo parin viikon päästä Kroatiaan ja olemme ensin viikon kaksistaan maakrapuina haaveilemassa seuraavasta viikosta vesillä.
- *Mariza*
Nahka paloi, mutta kivaa kirjoitti:
Meillä oli veneen vuokra myös tapeetilla, mutta se kariutui siihen että olisi pitänyt olla veneen kuljettamiseen oikeuttava kortti (en tähä hätään muista nimeä). Vene jota ajattelimme oli 5,1m moottorijolla. Hinta taso moisella oli n150-200€/vrk
Eli kortti puuttui. Onko kellään tietoa mistä on kyse, eihän suomessa moista ajokorttia tarvita. Ja mistä sellaisen kortin saisi että kelpaisi Kroatiassakin.
Toissakesänä koluttiin maa Splitistä pohjoiseen ja nyt tulevana kesänä olis tarkoitus tutkia eteläosa maata. ja olis kiva sinne vesillekin päiväksi tai pariksi päästä.
- Joku muukalainen
Olen vuokrannut Kroatiasta veneen kolme kertaa. Joka kerta toiminut hyvin ja vene on ollut huippukunnossa kaikkine varusteineen. Lisäksi veneet ovat miltein uusia. Myös muonat voi tilata etukäteen veneeseen pienestä korvauksesta. Olen käyttänyt ultra-sailing.hr nimistä firmaa, jolla on veneitä neljässä eri satamassa rannikolla.
Vaaditaan kipparilta huviveneenkuljettajan kirja sekä rannikkolaivurin radiotodistus.
Mikäli vuokraa veneen sesongin ulkopuolella niin 40-jalkainen maksaa alle 1500 e /viikko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2204239Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692735Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5411371Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 571320
- 761301
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186