Tuli mieleeni tuosta keskustelusta jossa puhuttiin homepilkuista kaakeleiden saumoissa...Minulla myös näkyy saumojen välissä jotain likaa olevan.Onko homepilkut aina täysin pyöreitä ja täysin mustia jos on tummia?Ajattelin että seinässäni olevassa lika alueessa on jos jonkun muotosia tahroja..Jotkut pitkulaisia ja sinnepäin.Eikä ne ole täysin mustia!Ehkä vähän harmahtavan näköisiä...Pikkusen tummempia kun saumat jotka on harmaat.Yritin putsata puhdistusaineella ja jotain tummaa sieltä irtosi.Miten on?
Kaakeleissa oleva lika
Sirpa
121394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minä olisin myös kiinnostunut asiasta kovin?
vaikea vastata näkemättä.nornaalisti homeitiöt ovat nk.ovaalinmuotoisia ja eri värityksellä.home itöiden hyviä kasvualustoja ovat kosteikot juuri wc:t ja kylpyhuoneet.kysymyksestäsi ei selvinnyt onko homeen hajua(tunkkainen nk.kellari haju?)
Ei ole hajuja eikä mitään tunkkaisuutta.Tahrat ovat muodoltaan ns.pitkulamaisia ja ei lähde hyvin ainakaan harjaamalla kokonaan.Voi että kun ei tiedä mistä on kyse.
Minua mietityttää jos kyseessä on home niin onko se voinut tarttua vaatteisiini kun olen kuivattanut niitä kylppärissä?Home on kyllä niin pienellä alueella että onko voinut jos ei ole ollut kosketukseessa?Voiko joku auttaa jos tietää?
tämä on hyvä vertailu ,jota käytetään aukottomasti homeen toteamiseksi:laita pieni pala homejuustoa lattialle jos sinun kylpyhuoneessa olevat home alkaa muuttamaan väritystä, silloin on kyse homeesta.
kyllä!,koska homeitiöt ovat elävää organismia,saattaa "pölytys" tapahtua suurellekin alueelle.
En ole ikinä kuullutkaan tuollaisesta?Siis alkaako home silloin muuttamaan väriä jos on homejuustoa lattialla?
Voit yrittää myös laulaa vuoron perään kylpyhuoneessa ja olo-huoneessa. Jos lauluäänesi on parempi kylpyhuoneessa, niin se on hometta. Home parantaa lauluääntä. Eikö se näin ollut vanhan sanonnan mukaan ?
voi voi..jollain on taas hauskaa kun kumminkin puhutaan vakavasti
voisko se auttaa?
Mielestäni jos mustat pilkut saumasta ei lähde puhdistusaineella niin ei sieltä kyllä silloin lähde homeitakaan. Sitten kun saumat alkavat olla esteettisesti ruman näköisiä niin sitten ne kannattaa avata ja saumata uudelleen. Jos talon ilmanvaihto on kunnossa niin ei kannata huolta kantaa. Jos niin pieni musta aiheuttaa sisällä ongelmia et voi kesällä ulkonakaan liikkua, koska siellä homehtuvaa on todella paljon.
Ehkä asiasta olisi syytä ilmoittaa taloyhtiölle ja pyytää heitä tarkastuttamaan asia asiantuntijoilla. Asukkaan velvollisuuksiinkin kuuluu tällaisista epäilyistä informoiminen. Kuvailujesi perusteella on vaikea sanoa asiasta mitään. Homeita (sieniä, hiivoja, bakteereita) on monen näköisiä ja näkymättömiä ja monen hajuisia ja hajuttomia. Isännöitsijällä pitäisi olla tiedossa, onko kaakeleiden alla kunnon vesieristys. Usein nimenomaan saumoihin ilmestyy erilaisia merkkejä, jos alusrakenteet ovat kastuneet. Eli aina ei välttämättä ole kysymyksessä pelkästään pinnallinen vaurio. Ei ole mitenkään harvinaista, että vesieriste puuttuu kokonaan ja silloin on taloyhtiönkin etu hoitaa asia kuntoon ennen kuin vahinko laajenee. Kylpyhuoneissa on yleensä hyvä ilmanpoisto eikä mahdolliset itiöt ja muut epäpuhtaudet leviä sieltä yhtä helposti kuin muista tiloista.