Nyt ollaan menossa oikeaan suuntaan painissa. Painijat ovat kehittyneet niin hyvin että 100 painijaa saa KLL:n Suomen mestaruuspaineissa mitalin kaulaansa.
Vain muutama painija per sarja jää ilman mitalia raskaammissa sarjoissa.
Pienemmät pojat eivät ole yhtä hyviä. Niissä sarjoissa useampi jää mitalitta.
Mutta kaiken kaikkiaan mitaleita jaetaan roppakaupalla.
Paini on hyvä sinettilaji. Samanlaista mitalisadetta ei ole muissa urheilulajeissa.
Vain muutama painija per sarja jää ilman mitalia raskaammissa sarjoissa.
Pienemmät pojat eivät ole yhtä hyviä. Niissä sarjoissa useampi jää mitalitta.
Mutta kaiken kaikkiaan mitaleita jaetaan roppakaupalla.
Paini on hyvä sinettilaji. Samanlaista mitalisadetta ei ole muissa urheilulajeissa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
joku on taas katkera..........
katkera. mut ikäkausikisat, kaikille mitalli, on meininki
mitenniin jokaisele tulee mitali . ei etes kahta pronsiikaa persarja
Paini kyykyssä. Kuka tekis jotain?
sillon ei olla kyykysä
Siinä saa oikeen SM-mitalin kaulaansa jopa useamman, riippuen siitä, mikä kylki edellä hyppää ammeeseen. Turha puhua mitalisateesta painin suhteen.....
Ammoisina aikoina oli KLL:n kisoissa sarjat "yläaste" ja "ala-aste". Silloin sai 20 v 90 kg voittaja mies kaulaansa samassa palkintojenjaossa samanarvoisen mitalin kuin sen pienistä pienin tyttönen 26 kg ja ekaluokkalainen koulussa.
Siinä ei ollut mitään järkeä, että siinä välissä olevat mestarillisesti ikäisikseen painivat pojat jäivät täysin huomiotta, vaikka taatusti olivat ansioittensa perusteella todella paljon pidemmällä painikehityksessä kuin tuo vasta-alkaja tyttönen, joka oli urhoollisesti isältään niskalenkin opittuaan onnistunut voiton tyttöjen sarjassa saavuttamaan.
Mitalisade on oikeen. Pitää kannustaa. Pitää olla välietappeja, jossa voi menestyä. Muuten laji ei kiinnosta ja menetämme painijamme joukkuepeleihin, seurapeleihin kuten salibandy ja mitä niity nyt onkaan.
Suunta on oikea. Vieläkin on kehitettävää sen suhteen, miten murkkujen kilpailuhenkisten painijoiden mielenkiinto ja voitonnälkä saa heidät pysymään oman lajimme parissa.
joo erona oli vaan se että 90 kg mitalin sai ainoa osanottaja kaulaansa painimatta yhtäkään matsia
mutta nyt tilanne on toinen osa pojista kasvaa todella siihen tahtiin että myös isommissa sarjoissa joutuu ottamaan pari matsia ja kaikille mitalit
nyt niissä sarjoissa joissa on enemmän osanottajia voitaisiin parhaille jakaa tuplamitalit tai vähän isommat pytyt se "motivoisi" laiskoja suomipoikia jatkamaan painia
kukaan ei lopettaisi kun saa mitaleita ja pyttyjä eikö olisikin hienoa
ja kaikki sekä pienet pojat ja tytöt että isommat pojat saisivat painia ilman suomivanhempien narinoita kun jokaista palkittaisiin
suomalaiset elävät laiskassa hyvinvointiyhteiskunnassa
pitää pitää kiinni saavutetuista eduista olisi ehkä hyvä jakaa jokaiselle osanottajalle KLL-mitali sekin motivoisi
isukki voisi näyttää mitalia sitten kotona mummolle ja kertoa miten hyvin meidän poika paini
Ennen kävin muutaman KLL-kisan voittamassa, mutta mitalin arvo ei ole läheskään sama kuin SM- kisoissa.. Mielestäni perus ikäkausipainit.