Porot tarhaan vasonta-ajaksi kuten Helsingin Sanomat uutisissaan kertoo. Näin tekevät todelliset poromiehet Pohjoisen paliskunnissa. Porot ovat kolmeviikkoa tarhassa ja sitten luontoon. Petovahingot häviävät, mutta jos on tarkoitus petokorvauksia hakkia niin sitten vaan vapaaksi.
Eihän tietysti tule tarhoja tehtyä, jos ei ole täysin elanto kiinni niistä, vaan on juppiharrasteena poronhoito.
Eihän tietysti tule tarhoja tehtyä, jos ei ole täysin elanto kiinni niistä, vaan on juppiharrasteena poronhoito.
Vastaukset 5
Vanhimmat
aina,eikä vain vasonta aikana,porotalous nykyisellään ei kuulu tähän aikaan,vaan on jäänne menneisyydestä.
mie oon syöny poronlihaa vuoskausia, nytkin pakastin täynnä poronlihaa, niitä on nii hiton helppo ampua noilta syrjäteiden varsilta, ja on halpaa lihaa, ihan ilimaseksi voe ampua kuka vaa älyää, nyt pittää oottaa syksymmälle ,enneku ammunlisää, tahtoo näijen lämpimien ilomojen aikana liha mennä pilalle jos ei kerke hetteeseen viemään
Turha se on valittaa köyhyyttä ja ruuan puutetta jos lihaa nurkkajuurissa pyörii. Huhupuheena kuulin, että joku porukka käy pakettiautollisen kertareissulla hakemassa.
poronomistajalle vahinkoa,ne menee kotka ja muiden petokorvausten piikkiin,että eikun "pekkerellejä"syömään.
ne ei saa mitää korvauksii niistä poroista mitkä amutaan omaan pataan, koska emme jätä jälkeen karvaakaan niistä jotka lähtee meidän mukaa ja kattilaan, ja neuvoksi muille, ottakaa koko poro mukaan jos ammutte sen ,ettei jää jälkii,,,nautitaan poropaistii jatkossakin ja ilmaseksi