Nyt mun osalta suviseurakäynnit saavat jäädä. Tiedän, että monet entiset vl:t käyvät vielä pitkään suviseuroissa, mutta minä en jaksanut epäuskoisena käydä kuin pari vuotta. nyt sitten en mene ollenkaan. Ei mitään, mikä vetäisi mua sinne.
Te uskonsa kieltäneet, mikä teidät saa lähtemään suviseuroihin?
Te uskonsa kieltäneet, mikä teidät saa lähtemään suviseuroihin?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse käyn viimeisen kerran tänä kesänä, todennäköisesti ensimmäisen kerran ex-vl:nä, lähinnä viihdyttämässä kaveria. Sen jälkeen ei minua enää suviseura-alueella nähdä..
Joitain voi ehkä viehättää se tunnelma, myöskin tottumus saattaa vetää myös ex-vl:iä paikalle. Tutuilla ja ystävillä voi olla myös vaikutusta asiaan, suurimman osan ex-vl:n tuttavapiiristä kun suurin osa sattuu jostain syystä olemaan vl:iä.
En lähde tänä kesänä ja on hyvä syykin, ovat senverran kaukana.
Ei ole lomaa ollenkaan, niin olisi sulaa hulluutta lähtiä ajamaan pitkää matkaa pelkän viikonlopun aikana.
Suviseuorissa on niin rauhatonta, kova hälinä ja melu sekä pöly. Isolle perheelle on suuri rasitus tehdä tuo reissu ainakin pohjois-suomen alueelta.
Vaan eihän se kuulu myöntää, että se on rasitus, vaan kehua vaan, kuinka ihanaa on, vaikkei todellisuudesa ole.
Miksi uskovainen ei saa myöntää koskaan, että ei jaksaisi?
Miksikähän sitten ei missään ole kerrottu sitä, että mistä syystä suviseuroissa lopetettiin tupakan mynti
Siksi minä olen edelleen käynyt jos ovat olleet täällä päin Suomea. Vaikka eroamisestani on jo yli 20 vuotta.
Saatan ehkä käväistä Oripäässä kun on melko lähellä. Voi olla, että jää kuitenkin väliin. Jos käyn, niin laitan päälle t-paidan, jossa lukee "Jumalaa tuskin on olemassa, lopeta siis murehtiminen ja nauti elämästä." En halua, että ihmiset luulevat minua uskovaiseksi.
Täältä saa paitoja:
http://uskomaton.fi/kampanja/kauppa.html
t-paidan, jos sellaisia vain olis olemassa, jossa lukis että "Jumala on olemassa, lopeta siis murehtiminen ja nauti elämästä".
Suviksissa en sitä kyllä pitäis, koska sinne en mene. Ei ole mitään halua mennä.
Jotkut voisivat loukkaantua paidasta.
Kyllä isot linjaukset kannattaa erotella pienistä!
Sukulaisia he kai menevät tapaamaan ja vanhoja ystäviä. Jotkut tunnelman vuoksi. Itse tapaan vl:ä vain ei-uskonnollisissa tilaisuuksissa elleivät ole vl-häät tai -hautajaiset ja niin olen toiminut siitä lähtien kun siitä päätin lähteä.
En käsitä miten joku ei-uskovainen viitsii ja kestää kuunnella sellaista paskaa jota jotkut äijänkäppänät siellä höpsiee ja sitä veisaamista....Huvinsa meillä kullakin, kai siitä joku jotain saa.