Moro
Eli auto 9-3 2.0t (ajettu n.61t) ja BSR steg1 ollut nyt kiinni n12tkm. Pari viikkoa sitten vaihteisto alkoi temppuilemaan.
Joskus kovemmin kiihdytettäessä ja vaihdettaessa 5 vaihteelle kuuluu pieni "rusahdus" ja vaihde ei mene päälle. Erityisesti ongelma ilmenee jos vaihtaa suoraan 2->5:lle. Aiemmin ei ollut mitään ongelmia.
Mikähän mahtaisi olla ongelma? Ettei vain lisäntynyt vääntö olisi rikkonut jotain vaihteistosta?
t. Saab 9-3 2.0t Sport ASP
Eli auto 9-3 2.0t (ajettu n.61t) ja BSR steg1 ollut nyt kiinni n12tkm. Pari viikkoa sitten vaihteisto alkoi temppuilemaan.
Joskus kovemmin kiihdytettäessä ja vaihdettaessa 5 vaihteelle kuuluu pieni "rusahdus" ja vaihde ei mene päälle. Erityisesti ongelma ilmenee jos vaihtaa suoraan 2->5:lle. Aiemmin ei ollut mitään ongelmia.
Mikähän mahtaisi olla ongelma? Ettei vain lisäntynyt vääntö olisi rikkonut jotain vaihteistosta?
t. Saab 9-3 2.0t Sport ASP
Vastaukset 8
Vanhimmat
No jos toi BSR steg1 on teholastu ja sinä vaihdat 2-5 vaihteelle niin voihan se hajotakkin. miksi teet näin? Olet varmaan repinyt moottoria turhaan ja kepität väärin. Who knows!
Moro
Vielä selvennykseksi.....eli autolla ei oo pahemmin revitelty pienillä vaihteilla vaan pykälä vaihtuu joutuisasti pitäen kierrokset noin alle 4000.....auto kun kulkee ilman huudattamistakin.
Huomasin vain tuon "ongelman" kuin vaihdoin pari kertaa suoraan 2->5lle (vauhtia n.75-80km/h). Sen jälkeen aloin vaihtelemaan vaihteita satunnaisesti ja kokeilemaan milloin se vika ilmenee. Eli sen saa myös aikaiseksi kun kiihdyttää kovempaa 4lla ja sitten vaihtaa nopeesti 5lle.
t. Saab 9-3 2.0t Sport ASP
Ajatko 2 vaihteella 80 kymppiä? Miksi? Ei mikään auto tuollaista käsittelyä ikuisesti kestä.
Moro
Siis joskushan nopeassa kiihdytyksessä vaihti nousee 2lla 80km/h:ssa....ainakin Saabeilla. Autohan mennee 2lla n.95 mutta siinä ei oomitään järkeä kun vääntö on jo silloin niin alhaalla.
Eli en todellakaan jurraa 2lla 80km/h:ssa.
Ja sille alla kirjoittavalle feikille tiedoksi että tämä kirjoituspalsta ei todellakaan kaipaa sinunlaisia puupäitä kirjoittelemaan toisten nimissä.
t. Saab 2.0t Sport ASP
Eihän me järkimiehet ajella pienillä kierroksilla talla pohjassa, eihän?
vaihteensiirron ja moottrin kumien tarkastamista ja vaihteistoöljyn vaihtoa, vaikka huoltoohjelma ei sitä suosittelekaan. Ise pyrin vaihtamaan vaihteiston öljyt 30tkm välein (SP Steg1 ja pian toivottavasti Steg3). Kuluna ei ole suuri, koska vaihteiston tilavuus on luokkaa 1.8l.
Kannattaa myös huomioida, että moottorin kumit antavat enemmän myötä, kun tehoja käyttää, joten se saattaa vaikeuttaa vaihtamista nopeissa vaihdoissa.
PS. Vaihteisto kestää suuremmilla kierroksilla paremmin, kuin jurruuttamalla maksimiväännöllä pienillä kierroksilla. Voitelu toimii paremmin yli 2000rpm kierroksilla.
Kyselin vastaavaa asiaa syksyllä koeajettuani
dieselversiota. Joku mulle vastaili että 9-3:ssa
tyyppivikana on synkronoinnin pettäminen.
Soitin Länsiautoon ja sieltä vahvistivat saman.
Käsittääkseni vasta -01 jälkeisissä malleissa vika on saatu pois.'
En tosin tiedä miten dieselin ja bensavehkeen
vaihteistot eroavat (vai eroavatko ollenkaan) toisistaan.
mulla -00 9-3 vaihdelaatikko levisi
kun ostin -03 ei mennyt pakki päälle lämpimänä
myyjä lupasi maksaa, vein huoltoon ,vaihtoi kytkin levyn. pakki ruperi toimimaan mutta 3:n rupesi
takkuamaan ,huoltoliike vaihtui ja selvisi saabliikkeestä että pitää vaihtaa laatikon korjaussarja tulee synkat ja siirtimiä ...
remppa 1000€ no ei se mitään myyjä maksaa...
mielestäni ei tullut mitään vw:n veroista laatikkoa mutta pärjää jos ei vaihda liian nopeasti