Haimme avioeroa neljä vuotta sitten.Mieheni muutti pois ja otti mukaansa vain välttämättömän.Ositus tehtiin siitä puolen vuoden päästä.Osituksessa talo jäi yksin mulle ja myös siitä jäljellä oleva velka siirtyi yksin minun nimiin.
Kuitenkaan meistä kummastakaan ei ollutkaan hakemaan eron kakkosvaihetta.Aloitimme keskustelut yhteenpaluusta ja niin keväällä -06 päätimme jatkaa yhteistä elämää.
Eli virallisesti emme eronneetkaan,mutta ositus tehtiin ja lainhuuto on haettu.
Osaako kukaan sanoa ja neuvoa mikä on tilanne kiinteistön omistuksen kannalta nyt kun taitaa avioero sittenkin olla väistämätön?
Joudunko nyt maksamaan puolet kiinteistön arvosta toiselle?Onko entinen ositus aivan mitätön paperi?Onko lainhuudolla mitään merkitystä tässä tapauksessa?
eroamassa
sittenkin
2
429
Vastaukset
- dafhh
Tehty ositus ja sen mukaiset muut toimenpiteet ovat edelleen voimassa, vaikkei eron kakkosvaihetta koskaan haettukaan. Käytännössä siis, ositusta ei tarvitse uudestaan tehdä. Korkeintaan, jos nyt on osituksen jälkeen kertynyt jotain uutta yhteistä omaisuutta tms. voidaan tehdä ositus/erottelu sen osalta.
- nix nax
>>Korkeintaan, jos nyt on osituksen jälkeen kertynyt jotain uutta yhteistä omaisuutta tms. voidaan tehdä ositus/erottelu sen osalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5384488Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183601Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842322Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762189Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.881525- 1571383
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1071382Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641301- 651234
- 841144