eroamassa

sittenkin

Haimme avioeroa neljä vuotta sitten.Mieheni muutti pois ja otti mukaansa vain välttämättömän.Ositus tehtiin siitä puolen vuoden päästä.Osituksessa talo jäi yksin mulle ja myös siitä jäljellä oleva velka siirtyi yksin minun nimiin.
Kuitenkaan meistä kummastakaan ei ollutkaan hakemaan eron kakkosvaihetta.Aloitimme keskustelut yhteenpaluusta ja niin keväällä -06 päätimme jatkaa yhteistä elämää.
Eli virallisesti emme eronneetkaan,mutta ositus tehtiin ja lainhuuto on haettu.
Osaako kukaan sanoa ja neuvoa mikä on tilanne kiinteistön omistuksen kannalta nyt kun taitaa avioero sittenkin olla väistämätön?
Joudunko nyt maksamaan puolet kiinteistön arvosta toiselle?Onko entinen ositus aivan mitätön paperi?Onko lainhuudolla mitään merkitystä tässä tapauksessa?

2

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dafhh

      Tehty ositus ja sen mukaiset muut toimenpiteet ovat edelleen voimassa, vaikkei eron kakkosvaihetta koskaan haettukaan. Käytännössä siis, ositusta ei tarvitse uudestaan tehdä. Korkeintaan, jos nyt on osituksen jälkeen kertynyt jotain uutta yhteistä omaisuutta tms. voidaan tehdä ositus/erottelu sen osalta.

      • nix nax

        >>Korkeintaan, jos nyt on osituksen jälkeen kertynyt jotain uutta yhteistä omaisuutta tms. voidaan tehdä ositus/erottelu sen osalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      107
      6843
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4108
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3515
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      390
      1883
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1438
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      32
      1399
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      49
      1209
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1026
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      970
    10. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      164
      962
    Aihe