Ollaan varattu seurakunnan vuokratontti. Tontin vuokraamisessa pitää mennä kirkon byrokratia läpi, ja se kestää huonolla tuurilla jopa elokuulle.
Seurakunnan talouspäällikkö sanoi, että tontille voi alkaa rakentaa samantien. He laittavat nimet tarvittaviin papereihin. Että tontti on käytännössä jo meidän.
Pankki ei kuitenkaan hyväksynyt tätä. Heidän mielestään tontin pitää olla virallisesti meille vuokrattu, ennen kuin he alkavat antaa lainaa.
Srk talouspäällikkö ihmetteli pankin kantaa, ja kehotti vaihtamaan pankkia.
Hanke siirtyy pahimmillaan kolme kuukautta, jos odotellaan virallisia papereita. Lopulta talvi ja pimeä puskevat päälle, ja homma muuttuu ikävämmäksi.
Miten tässä tulisi edetä?
vuokratontti ja kiinnitykset
4
2595
Vastaukset
- hankala
Pitäisi saada ensiksi talosta jotain aikaiseksi jotta saa lainaa.
Periaate on että kiikutata laskut pankkiin joka antaa lainaa laskujen maksuun projektin edetessä.
Itse en menisi rakentaa toisen maalle ennen kuin nimet on paperissa ja ehdot selvät. - Matu
Vaikea sanoa auttaako pankin vaihto, yleensä rakentamisprojekteissa pankki tahtoo kiinnitystoditukset ennen lainan nostamista. Eihän niillä oikeasti mitään arvoa ole ennen kun jotain on tehty mutta näin se vaan menee. Vuokratonttien kohdalla vielä monesti haluavat vuokrasopimuksen kirjattavaksi käräjäoikeudessa.
- Kepa
Seurakunnan tontinvuokraus byrokratia vie vuoden ja silti olettavat että muut on valmiita joustamaan.
Enpä usko että pankki alkaa tekemään asuntolainapapereita ilman että homma on virallisesti kunnossa. Ainakaan valtion takausta ei voi saada pelkillä lupauksilla, eikä varmaan rakennuslupaakaan, kun et voi hakea rakennuslupaa toisen omistamalle tontille..
Pyydä seurakuntaa takaamaan laina, niin sitten ei varmaan ole ongelmia. - Anonyymi00004
Älä koskaan ota seurakunnalta vuokratonttia. Se alkaa nostamaan tolkuttoman paljon vuokria heti kun saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381329
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä39916Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad32644- 14600
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26578Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30557- 25555
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17543Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17523