Itselläni on osakkeita ja arvo-osuustili EQ pankissa. Nyt ajattelin hankkia alaikäisille lapsilleni osakkeita muutamilla sadoilla euroilla. Miten hankinta pitäisi tehdä ja missä niitä kannattaa säilyttyy? Lapseni tuskin realisoi niitä seuraavaan pariinkymmeneen vuoteen.
Osakkeita lapsille
2v ja 5v lasten isä
3938
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuskin tuon vertaisen summan takia kannattaa avata lapsille tiliä, ainakaan niin kauan kuin lapset eivät ymmärrä asiasta mitään. Tulee turhaa kiusaa tai kustannuksiakin tilien ylläpidosta ja veroilmoitusten täyttämisestä vuosikausiksi. Osta osakkeet omalle tilillesi ja anna omaisuuden kasvaa siellä. Lahjoitat muutamia tuhansia sitten kun lapset ovat teini-iässä, niin tulos on suunnilleen sama paljon vähemmällä vaivalla.
Avaat vain lapsellesi Arvo-osuustilin ja ostat sinne ne osakkeet. Muista valita sellainen välittäjä joka ei ota mitään kuukausimaksuja tilistä, esim. Nordnet.
Lähinnä tuossa mietityttää että kuinka paljon haluat tai voit itse kontrolloida tiliä, eli jos lapsi teini-iässä päättääkin myydä osakkeet jotta saisi viikonloppukaljat ostettua niin mitäs sitten? Lapsen osakkeitahan ne on, mutta silloin voi harmittaa jos on ajatellut että yrittää saada lapsen kiinnostumaan taloudesta osakesijoitusten kautta ja ainoa mikä tenavaa kiinnostaa on bisse ja tytöt/pojat ;)
Nodnettiin arvo-osuustili ja tilinhoitajaksi kirjaat itsesi. Sopiva määrä valtakirjoja, jos lapsi on yhteishuoltajuudessa. Nordnetista löytyy tieto kuinka toimia ja lähettävät tarvittavat kaavakkeet.
Kaljarahoja lapsi ei saa osakkeista ennen kuin on täysi-ikäinen. Siinä vaiheessa hän tekee omaisuudellaan juuri niin kuin itse haluaa. Tosin ei sitä kaljaakaan pitäisi pystyä ostamaan ennen täysi-ikäisyyttä.
Nordnet osti EQ:n, joten voi olla että nämä kaksi yhdistetään. Olen kummankin asiakas, joten pientä kiinnostusta asiaan on.