Vanhan sanonnan viilausta

"jos ei windows mene miniläppäriin niin miniläppärin on mentävä windowsiin"

Tulee mieleen mukaelma Muhammedista ja vuoresta, Microsoft siis määrittelee miniläppärin uudestaan jotta se onneton seiska saataisiin pyörimään "miniläppärissä", niinkö?

http://www.tietoviikko.fi/minit/article291295.ece?s=r&wtm=tietoviikko/-25052009
5141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

maaten kasva vaikka maha kasvaakin on vanha sanonta. Jotain on tehtävä. Miniläppäri ilman windowsia on kuin hodari ilman nakkia, ilmankin pärjää mutta jotain jää puuttumaan. Eikä se vihernakki siitä tee hodaria vaikka sen sinne voi lykätä.

Äänestä

Intelin Atom 330:stä ei nähdä ikinä miniläppäreissä. Mikkis jo kiristi asusia vaihtamaan windows miniläppäreihin ja nyt meni yksi jo lähes kokonaan suunniteltu kone harakoille.

Äänestä

Linux uudella vähävirtaisella kaksiytimisellä Atom-suorittimella ja DVD- ja HD (MPEG4) -purun rautatasolla hoitavalla näytönohjaimella olisi murhaava yhdistelmä miniläppäripuolella. Microsoft tietää tämän, ja tulee tekemään kaikkensa, jotta rautavalmistajat ymmärtäisivät yskän.

Äänestä

vaan ettei niitä tarvitse ostaa XP:llä, vaan saa samaan hintaan tehokkaamman miniläppärin win seiskalla, mitäs hemmetin pahaa siinä on? Linuxhemmotkin vois hyppiä tasajalkaa kun saavat samaan hintaan tehokkaamman miniläppärin sille 'untuputunkallensa'

Äänestä
  • Windows 7:a miniläppäreillä ajetaan vain kolmea ohjelmaa samanaikaisesti (virustorjunta, haittaohjelma ja selain) ja näissä ei tuplaydin prosessoria ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


exergy kirjoitti:

"jos ei windows mene miniläppäriin niin miniläppärin on mentävä windowsiin"

Tulee mieleen mukaelma Muhammedista ja vuoresta, Microsoft siis määrittelee miniläppärin uudestaan jotta se onneton seiska saataisiin pyörimään "miniläppärissä", niinkö?

http://www.tietoviikko.fi/minit/article291295.ece?s=r&wtm=tietoviikko/-25052009

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu