Vuolenkosken idyllinpilaaja

Siistiksi kiitos!

Olen vuosia kulkenut kesäpaikkaani kauniin ja ilmeisen vireän Vuolenkosken kylän läpi ja aina silmääni pistää seurantalon/NS-talon(?) naapurina oleva puolivalmis omakotitalo maisemaa pilaamassa. Piha on esteettömän avoin kauniille kylätielle ja piha on suoranainen kaatopaikka!

Ihmettelen, etteikö kukaan ympäristöviranomainen puutu kaaokseen. Pihamaalta löytyy ruostuneita veneitä, rakennusjätettä, romua ja sotkua. Kaiken keskellä pilkottaa myös lasten leluja. Liekö piha edes turvallinen leikkipaikka pilteillekään?

Vuolenkoski on niittänyt mainetta yhteisöllisyydestään ja kylähengen nostattamisessa. Eikö vuolenkoskelaisia itseään häiritse maiseman (ja sitä kautta maineen) pilaaminen?

11

3517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuolenkoski

      Jep,
      varmasti siivottavaa riittää tuolla pihalla kuten monella muullakin pihalla.

      Jarruttele seuraavalla kerralla kylän kohdalla ja pysähdy nauttimaan vaikkapa kesätorin tunnelmasta.

      Kesäkuun alusta elokuun loppuun saakka aina lauantaisin klo 10-12 on kylän rannassa touhukas kesätori. Toiminut jo vuodesta -80 lähtien. Paikallisten ja lähiseudun ihmisten valmistamia tuotteita, syötävää jne.

      Myynti saa alkaa klo 10 tasan ja suosituimmat tuoteet on myyty loppuun jo kymmenessä minuutissa.

    • Anonyymi

      Ainoa asia mikä minua Vuolenkoskella harmittaa on joidenkin ihmisten (yhden) tekopyhyys.Enkelit hymyilevät p-reiästäkin.

      • Jönssi ja Dille

        Ei se elämä ole niin vakavaa..


      • enkelitaivaan1

        500 henkee vakituisia asukkaita ja 5000 vapaa-ajanasukasta. Vahvuus on se että kaikki olemme erilaisia.


      • elämää nähnyt

        kiristääkö pipo. kannattaalo olla noin pienipäinen.


    • Kulman seniori :D

      Toivottavasti piha miellyttää edes vähäsen nykyjään ;)

      • Motoristi

        Siistiä on, taisi omistaja vaihtua talossa ?


      • kateus on ansaittava
        Motoristi kirjoitti:

        Siistiä on, taisi omistaja vaihtua talossa ?

        pienet on onneksi ongelmat teidän kylässä. onhan siellä sentään koulu - kauppa - kylätalkkari - kesätori - kahvilta - kioskit - kyläpiste - ja monta traktoria


    • kermakakku 2

      Vuolenkoski on upea kylä, ei ole Suomenmaassa montaa yhtä
      aktiisista, kaunista ja ystävällistä paikkaa. Se on rakas synnyinpaikkani, enkä koskaan unohda kehua sitä, vaikka täällä melkein Varsinais-suomessa asunkin. Viime perjantainen
      elokuvailta oli taas upea todiste paikallisen nuorison kyvyistä ja
      mahtavasta motivaatiosta tehdä kotipaikkakunnastaan vieläkin ihanampi. Kiitos siitä ja tsemppiä kaikille vuolenkoskisille !

    • elämää nähnyt

      sehan aina riittää monelle kun kaikki on päälle päin siistiä vaikka sielu olisi verellä. Ei kannata arvostella ulkonäön perusteella

      • Anonyymi

        Kylässä tehty paljon hyviä asioita, mutta nyt näyttää siltä että tiettyjen ihmisten mielestä tarkoitus pyhittää keinot, pieni piiri tekee mielestään "oikeita" päätöksiä ja muut mielipiteet vaijennetaan, eikä hyväksytä jos asiasta ollaan eri mieltä.
        Eri mielipiteiden kuunteleminen ja myös keskustelu ETUKÄTEEN suunitelmista estäisi monta erimielisyyttä.
        Jokainen mielipide on tärkeä.
        Politiikan tekeminen yhdistytoiminnan varjolla ja kostaminen seläntakana puhuen ei ole miehekästä toimintaa. Suoraselkäinen ihminen pysyy tekojensa ja sanojensa takana eikä kulje kyllä kaunistelemassa tekemisiään, Vuosien varrella tehdyt merkittävät hyvät teot eivät oikeuta ketään käyttämään kylää hyväkseen.
        Asioiden painaminen villaisella merkittävien tekojen perusteella ei yhdistä kylää vaan hajottaa kokonaisuutta. Maine menee peittelyn myötä!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe