Olen vuosia kulkenut kesäpaikkaani kauniin ja ilmeisen vireän Vuolenkosken kylän läpi ja aina silmääni pistää seurantalon/NS-talon(?) naapurina oleva puolivalmis omakotitalo maisemaa pilaamassa. Piha on esteettömän avoin kauniille kylätielle ja piha on suoranainen kaatopaikka!
Ihmettelen, etteikö kukaan ympäristöviranomainen puutu kaaokseen. Pihamaalta löytyy ruostuneita veneitä, rakennusjätettä, romua ja sotkua. Kaiken keskellä pilkottaa myös lasten leluja. Liekö piha edes turvallinen leikkipaikka pilteillekään?
Vuolenkoski on niittänyt mainetta yhteisöllisyydestään ja kylähengen nostattamisessa. Eikö vuolenkoskelaisia itseään häiritse maiseman (ja sitä kautta maineen) pilaaminen?
Vuolenkosken idyllinpilaaja
11
3517
Vastaukset
- Vuolenkoski
Jep,
varmasti siivottavaa riittää tuolla pihalla kuten monella muullakin pihalla.
Jarruttele seuraavalla kerralla kylän kohdalla ja pysähdy nauttimaan vaikkapa kesätorin tunnelmasta.
Kesäkuun alusta elokuun loppuun saakka aina lauantaisin klo 10-12 on kylän rannassa touhukas kesätori. Toiminut jo vuodesta -80 lähtien. Paikallisten ja lähiseudun ihmisten valmistamia tuotteita, syötävää jne.
Myynti saa alkaa klo 10 tasan ja suosituimmat tuoteet on myyty loppuun jo kymmenessä minuutissa. - Anonyymi
Ainoa asia mikä minua Vuolenkoskella harmittaa on joidenkin ihmisten (yhden) tekopyhyys.Enkelit hymyilevät p-reiästäkin.
- Jönssi ja Dille
Ei se elämä ole niin vakavaa..
- enkelitaivaan1
500 henkee vakituisia asukkaita ja 5000 vapaa-ajanasukasta. Vahvuus on se että kaikki olemme erilaisia.
- elämää nähnyt
kiristääkö pipo. kannattaalo olla noin pienipäinen.
- Kulman seniori :D
Toivottavasti piha miellyttää edes vähäsen nykyjään ;)
- Motoristi
Siistiä on, taisi omistaja vaihtua talossa ?
- kateus on ansaittava
Motoristi kirjoitti:
Siistiä on, taisi omistaja vaihtua talossa ?
pienet on onneksi ongelmat teidän kylässä. onhan siellä sentään koulu - kauppa - kylätalkkari - kesätori - kahvilta - kioskit - kyläpiste - ja monta traktoria
- kermakakku 2
Vuolenkoski on upea kylä, ei ole Suomenmaassa montaa yhtä
aktiisista, kaunista ja ystävällistä paikkaa. Se on rakas synnyinpaikkani, enkä koskaan unohda kehua sitä, vaikka täällä melkein Varsinais-suomessa asunkin. Viime perjantainen
elokuvailta oli taas upea todiste paikallisen nuorison kyvyistä ja
mahtavasta motivaatiosta tehdä kotipaikkakunnastaan vieläkin ihanampi. Kiitos siitä ja tsemppiä kaikille vuolenkoskisille ! - elämää nähnyt
sehan aina riittää monelle kun kaikki on päälle päin siistiä vaikka sielu olisi verellä. Ei kannata arvostella ulkonäön perusteella
- Anonyymi
Kylässä tehty paljon hyviä asioita, mutta nyt näyttää siltä että tiettyjen ihmisten mielestä tarkoitus pyhittää keinot, pieni piiri tekee mielestään "oikeita" päätöksiä ja muut mielipiteet vaijennetaan, eikä hyväksytä jos asiasta ollaan eri mieltä.
Eri mielipiteiden kuunteleminen ja myös keskustelu ETUKÄTEEN suunitelmista estäisi monta erimielisyyttä.
Jokainen mielipide on tärkeä.
Politiikan tekeminen yhdistytoiminnan varjolla ja kostaminen seläntakana puhuen ei ole miehekästä toimintaa. Suoraselkäinen ihminen pysyy tekojensa ja sanojensa takana eikä kulje kyllä kaunistelemassa tekemisiään, Vuosien varrella tehdyt merkittävät hyvät teot eivät oikeuta ketään käyttämään kylää hyväkseen.
Asioiden painaminen villaisella merkittävien tekojen perusteella ei yhdistä kylää vaan hajottaa kokonaisuutta. Maine menee peittelyn myötä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73863
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104718- 35587
- 46580
- 35577
- 40575
- 29572
- 50540
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34537- 35474