Lihavuus tuhoaa elämäni

Ylipainoisuus tuntuu minusta tosi hankalalta ja inhottavalta. Kuulun niihin, jotka ovat lihoneet ketiapiinin käytön sivuvaikutuksena. En ole ainoa, koska 15 000 yhdysvaltalaista on nostanut joukkokanteen AstraZenecaa vastaan ja haluaa korvauksia aineen aiheuttamista terveyshaitoista, kuten painonnoususta.

Olen harrastanut laihduttamista puolitoista vuotta ihan liikunnan ja ruokavalion avulla enkä ole hoikistunut yhtään. Tilanteeni on tällainen:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8169296

Onko KUKAAN psyykenlääkkeiden vaikutuksesta lihonut onnistunut laihduttamaan niitä kiloja pois?Jos on, millä keinoin, lopettamalla lääkkeet vai? Onko minulla mitään toivoa?
11907
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Minä olen saanut painoani hiljaa alaspäin, tosin luulen että lääkkeen vaikutus on ehkä lakannut (voiko olla) tai sitten kumma syömishimo vaan on lakannut.
Tosin syön nyt erittäin terveellisesti ja sellainen nestekertymä on hävinnyt.

Katso ihmisiä, näyttelijöitä, ohjaajia, jotka sairastavat samaa, hekin ovat hoikkia kuin mitkä!
Jossain kyllä mättää, saako rikas paremman lääkityksen?
Itsellä on vielä ehkä 6kg liikaa, aika vähän siitä on jäljellä kun turposin omituisesti talvella 12kg.

Äänestä
  • kesken kaiken. Ja mitä tulee lääkitykseen, oli se varakkuus sitten mikä tahansa, niin kyllä ns. alempituloisellakin on mahdollisuus muuhun kuin ketiapiiniin. Itselläni on bipo ja en käytä ketiapiinia, se ei sovi minulle. Käytössä vallan muu lääke.

    Äänestä

  • että julkkikset joko treenaavat 6 tuntia päivässä tai vetävät kokaiinia.

    Äänestä

  • Pieni pyöreä kirjoitti:

    että julkkikset joko treenaavat 6 tuntia päivässä tai vetävät kokaiinia.

    En uskaltaisi kokaa vetää jos saisin, mutta jotain kannabista ehkä voisin kokeilla.
    Mutta en tiedä mistä saisin sitä.

    Entä tuolla kuumissa maissa, afrikkalaiset ovat laihoja, hymyilevät siellä, onkohan siellä tälläistä tautia lainkaan?
    Sinne kun muutamankin lihavan amerikasta työntäisivät, niin johan alkaisivat varmaan ohentua, ei tarvitse mitään mahapantaa sisuksiin pistää.

    Siitä voisi tehdä uuden tositeeveeohjelman.

    Äänestä

Mulla kun oli Leponex olin lievästi ylipainonen, yritin koko ajan epätoivoisesti laihduttaa, mutten laihtunut. Kun lopetin lääkkeen laihduin yli 10kg. Lääkäri ei antanut lupaa lopettaa lääkettä, mutta lopetin sen silti. Olo on paljon parempi ilman sitä lääkettä. Lääkkeitä ei kannata syödä, jos niistä saa pelkkiä haittavaikutuksia. Keinoja selvitä ja parantaa oloa on paljon muita kun lääkkeet. Vaikka kirjoittaminen, urheileminen, musiikki, hengellisyys.

Äänestä
  • Mulla on kanssa toivoton tilanne, olen jo ennestään reilusti ylipainoinen. Kun aloitin Liton paino ei onneksi noussut, mutta se ei laske millään. Mulla on painoindeksi lähes 38 eli oli todella paksu. Yritin painonhallintaryhmässä pudottaa painoa, mutta yhtään se ei pudonnut. Liikkuminen on heikkoa ja ikääkin on. Sairaus rajoittaa jaksamista välillä tosipaljon ja huonoina aikoina en juurikaan liiku. Tää on tosi rankkaa, läskinä ole meinaan. Yritin lopettaa lääkkeen, mutta se ei käynyt minulle.
    Yritän hyväksyä tilanteen ja lyllerrän paksuna.

    Äänestä

  • on siinä, että Seroquel auttaa nukkumiseen niin hyvin. Ennen kuin aloin käyttää sitä, kokeilin nukahtamis- ja unilääkkeitä, kuten Insomin ja Imovane. Ne eivät toimi minulla. Jotkut lääkkeet (Zyprexa, Remeron, Lito) aiheuttivat niin rankkaa päiväväsymystä että eivät sopineet. Joskus kun Seroquel on vahingossa loppunut kesken, olen mennyt nukkumaan ilman. Tuloksena on se, että valvon aamukuuteen asti, saan nukuttua kolme tuntia ja seuraavana päivänä olen kiukkuinen ja itken koko ajan. Univelka ei sovi minulle yhtään.

    Olen kokeillut mielialan kohottamiseen vähän kaikkea musiikista ja urheilusta seksiin ja huumeisiin, mutta lääkkeiden tarve ei silti poistu, koska olen kovasti masennuksen puolelle suuntautunut.

    Äänestä

  • Pieni pyöreä kirjoitti:

    on siinä, että Seroquel auttaa nukkumiseen niin hyvin. Ennen kuin aloin käyttää sitä, kokeilin nukahtamis- ja unilääkkeitä, kuten Insomin ja Imovane. Ne eivät toimi minulla. Jotkut lääkkeet (Zyprexa, Remeron, Lito) aiheuttivat niin rankkaa päiväväsymystä että eivät sopineet. Joskus kun Seroquel on vahingossa loppunut kesken, olen mennyt nukkumaan ilman. Tuloksena on se, että valvon aamukuuteen asti, saan nukuttua kolme tuntia ja seuraavana päivänä olen kiukkuinen ja itken koko ajan. Univelka ei sovi minulle yhtään.

    Olen kokeillut mielialan kohottamiseen vähän kaikkea musiikista ja urheilusta seksiin ja huumeisiin, mutta lääkkeiden tarve ei silti poistu, koska olen kovasti masennuksen puolelle suuntautunut.

    Nukuin keskimäärin 2-3 tuntia yössa, noin puolenvuoden ajan. lääkärit eivät uskoneet tätä. Itse satuin lukemaan melatoniinista, ja sen vaikutuksesta uneen. Voin vain todeta, et minulle se oli "taivaan lahja". Uni ollut sitä käytetäessä yhtäjaksoista 6-8 tuntia. Voin suositella melatoniinia, jota saa vain lääkärin reseptillä.

    Äänestä

On olemassa sellainen uusi lääke kuin Abilify, joka vähentää ruokahalua. Se on kaksisuuntaisuuden maniavaiheeseen ja skitsofreniaan tarkoitettu lääke. Sitä voi käyttää esim. aamulääkkeenä ja iltalääkkeenä Seroquelia ja/tai Deprakinea. Ruokahalu vähenee tuntuvasti tällä lääkkeellä.

Äänestä

nousi painoni 10kg 4 kk:ssa. Eikä se tapahtunut syömällä, aineenvaihduntani vain hidastui niin, että se mitä olin tottunut syömään ei kulunutkaan pois samaa tahtia kuin ennen. Lääkärini otti kuitenkin tuon asian vakavasti ja lääkettä vaihdettiin. Lääkkeen vaihdon jälkeen painon nousu pysähtyi, mutta eihän nuo kilot ole niin helppoa karistaa kuin saada....

Äänestä
  • tilalle? Olen itse samassa tilanteessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pieni pyöreä kirjoitti:

Ylipainoisuus tuntuu minusta tosi hankalalta ja inhottavalta. Kuulun niihin, jotka ovat lihoneet ketiapiinin käytön sivuvaikutuksena. En ole ainoa, koska 15 000 yhdysvaltalaista on nostanut joukkokanteen AstraZenecaa vastaan ja haluaa korvauksia aineen aiheuttamista terveyshaitoista, kuten painonnoususta.

Olen harrastanut laihduttamista puolitoista vuotta ihan liikunnan ja ruokavalion avulla enkä ole hoikistunut yhtään. Tilanteeni on tällainen:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8169296

Onko KUKAAN psyykenlääkkeiden vaikutuksesta lihonut onnistunut laihduttamaan niitä kiloja pois?Jos on, millä keinoin, lopettamalla lääkkeet vai? Onko minulla mitään toivoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu