Onko tavallista, että 20 vuotta vanhassa veneessä sisämuovien liimaus(seinissä) irtoilee jostakin kohdista. Seinä siis siisti, mutta pientä irtoilua siellä täällä. Onnistuuko uudelleen liimaus järkevästi? Kyseessä siis lasikuituvene.
Veneen sisämuovin liimaus
Jööranni
5257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitä mahdat tarkoittaa tällä sisämuovilla?
Tietysti sitä muovia joka on veneen sisällä.
Tarkoitan esim. HT-veneen rungon sisäpuolella olevaa "muovitapettia". En tiedä miksi sitä oikeasti kutsutaan. Joissakin veneissähän seinät ovat vain veneen lasikuiturunkoa ja joissakin on eräänlainen muoviseinä liimattuna.
Onhan se 20 vuotta jo aikamoinen pätkä aikaa...1/5 osa sadasta vuodesta... mikäpä ikuista on???, ei siis liimauskaan. Itse kokeilisin injektoida ko kohtiin liimaa, apoteekistä ruisku neuloineen.. Jos ei onnistu näin, käyttäisin mattoveistä, suora leikkaus ja irtonaiselle osuuudelle liimaus, ja nahat iholle,, ja katso valmista tuli..
Taitaa Jööranni olla näitä kuuluisia Bella-miehiä.