Useimmat Musiikki kappaleet mahdollistaa tanssimisen monella eri tyylillä.
Onko kohteliasta mielestänne kysyä ennen tanssin aloitusta minkälainen tanssityyli daamille käy?
Kun tanssi tuntuu todella hyvältä joskus tuntemattomankin kanssa. Miten koette kun viejä tahtoo tanssia useat musiikkit peräkkäin sun kanssa?
Tansiessa en puhu juuri koskaan, kuinka koette sen?
Onko kohteliasta mielestänne kysyä ennen tanssin aloitusta minkälainen tanssityyli daamille käy?
Kun tanssi tuntuu todella hyvältä joskus tuntemattomankin kanssa. Miten koette kun viejä tahtoo tanssia useat musiikkit peräkkäin sun kanssa?
Tansiessa en puhu juuri koskaan, kuinka koette sen?
Vastaukset 7
Vanhimmat
vaikka sitten kysymällä miten tahdot nämä tanssia. Sehän on herrasmiesmäistä ja se sopii lavoille.
Tanssilavalla tahdon tanssia 2 kappaletta ja vaihtoon. Hakea saa uudelleenkin, mutta muutama tanssisetti saisi olla välissä eli 2 ja vaihtoon, kiitos.
Vähän puhuva mies on miellyttävämpi kuin koko tanssikappaleen höpöttävä.
Kohteliaisuus ei koskaan ole pahasta, joten toki voit daamilta kysyä, millä tyylillä tahtoisit tämän mennä. Voit myös antaa vaihtoehtoja: tanssitko mieluummin fuskuna vai foksina. Perusperiaate kuitenkin on että nainen tanssii siten kuin mies häntä vie :)
Turvallisinta on tanssia 2 tanssia ja palauttaa, ja hakea myöhemmin uudelleen. En ainakaan heti suosittelisi pyytämään jatkoa... toki tilanteen mukaan voit kysyä, jos sinusta siltä tuntuu, mutta hyväksy myös kieltävä vastaus. Se ei välttämättä tarkoita etteikö daami tahtoisia tanssia kansasi myöhemmin, mutta ei siis kahta paria peräkkäin, ei ainakaan silloin. Tilannetajua siis tarvitaan
Tanssin aikana puhumaton tanssittaja sopii ainakin minulle. Eipähän tarvitse höpöttää jonninjoutavia, vaan saan nauttia itse tanssista :) Toki kappaleiden välillä on kiva muutama sana vaihtaa!
Tanssirikasta kesää :)
...missähän päin mahdat tanssitaivaltaa?
Ainoa tilanne, jossa tuon kaltainen kysymys voisi tulla kyseeseen,
on naistenhaulla. Ja silloinkin vain jollekin tooosi tutulle.
Viejä onneksi sentään määrää tanssilajin, joten yritetään pysyä miehinä,
ja jätetään turhat elvistelyt sikseen.
Hain naistenhaulla, minulle tuntematonta miestä. Tanssi loksahti yhteen. Kun hän sen loputtua kysyi "sopisiko minun tanssia hänen kanssaan seuraava tahti, koska hakuvuoro vaihtui" en kokenut tätä pahaksi. Muuten minäkin kuulun joukkoon, haku ja uudelleen vaihtoon. Tutut on asia erikseen.
Itselleni hidas valssi on varsinkin sellainen jossa haluan keskittyä nautiskeluun, en puhumiseen. Siis mielummin hiljaa tanssin aikana. Odotellessa seuraavaa kappaletta voi hieman jo jutellakin.
Sinulla on useampia kysymyksiä. Tilanteet joita tulee eteen ja mitä valitsen on täysin riippuvainen siitä kuka hakee, ketä ja mitä on odotettavissa yhteistyöstä tuntemattoman kanssa, jotka kaikki odotusarviot perustuvat salamannopeisiin arvioihin ottaen huomioon minun omat motiivit/odotukset tanssista/kaverista, mutta myös toisen odotukset joita yrittää siis arvoida ja mielellään arvioida oikein.
Voin siis vaan ilmoittaa oman mielipiteeni näistä tilanteista:
1. Kysyä tyylitoivomusta: On kohteliasta kysyä/neuvotella(mutta se ei saa kestää kauan), mutta hakija saa päättää jos ei vastapuoli anna selvää vastausta, tai näyttää haluttomalta neuvotteluun.
2. Tanssia useamman kappaleen: Olen mahdottoman myötämielinen mahdollisuuteen tanssia useamman kappaleen kaverin kanssa joka mielestäni osa tanssia tyylillä joka minua miellyttää. Siis molemmat taas neuvottelevat tästä mahdollisuudesta ja tekevät päätöksen joka perustuu molemmat huomioonottaen.
3. Keskustelu tanssin aikana: Riippuu tanssikappaleesta. Hitaat ja silloin myös yleensä lähekkäin tanssittavat kappaleet antavat nahdollisuuden pieneen keskusteluun yleensä, mutta itse en ole kiinnostunut keskustelemaan enemmälti juuri tanssin aikana. Olen tansseissa vaan yleensä tanssimassa liikunnan ja sosiaalisen kanssakäymisen puitteissa ja mielelläni näen että kaveri joka toivoo tanssia useamman kappaleen myös ehdottaa "limsalle menoa"(myös keskusteluyhteys on tärkeä), sillä tanssiessa keskustelu ei yleensä ole mahdollista vaan ja ainoastaan yleensä sen vuoksi kun musiikki on niin kovaäänistä. Tärkeää kuitenkin pitää erillään "vain halu keskusteluun" ja "iskeminen".
Itse en yleensä ole avoin sille että "sitten ollaankin koko loppuillan yhdessä", vaan juodaan limsat ja sitten lähdetään taas tanssimaan, josta sitten voi myös erota ja jatkaa seuraavan kanssa, ja hakea toisiansa myöhemmin jos tuntuu hyvältä.
Siitä alkaa siis "meidän ystävyys" ja mihin se sitten myöhemmin johtaa ei ole juuri nyt tärkeää, kun asiat yleensä kehittyvät omalla painollaan siihen suuntaan, mihin kukakin haluaa, mutta tärkeintä on joka tilanteessa ottaa huomioon mitä toinen toivoo ja haluaa. Sitä kutsutaan myös toisen ihmisen kunnioittamiseksi, joka on hyvä edellytys kaikissa tilanteissa selviytyä.
Olen kokenut sen erittäin negatiivisena että kaveri joka haki ja meillä sujui tanssiminen hienosti ja keskustelukin alkuunsa oli asiallisella tasolla meni niin pieleen kuin olla ja taitaa, eli hän halusi vain yhtä asiaa lopulta ja jankutti limsalla olon ajan sitä samaa, siis iskeminen oli hänen ainoa tansseissaolonsa motiivi, tuli sitten selväksi. Tuli vähän paha mieli kun minun periaate on aina toisen huomioonottaminen eikä "jyrätä toista sileäksi", omille motiiveilleen manipuloimalla.
Kunnioittaminen on sitä että kun sanoo ei, niin se on sisällöltään myös ei. Paha mieli tulee siitä kun ei ymmärretään mahdollisuutena avaukseen, että se myöhemmin, kun tarpeeksi painostaa ja jankuttaa, muuttuu myöntäväksi vastaukseksi.
Mielyttävää lukea humaania ja tunnevastuista ajatteluasi.
Tarkoitus on nähdä, kuulla ja kokea hyvin saman suuntaista sekä toimia tuon puolesta. Tanssin liittyy itsellä niin helposti kiintymys juuri itse tanssiin ja siten jokin henkilökin tuntuu aika vähillä sanoilla enempi tutuksi kuin toiset.
Nykyään tanssipaikoilla on naisia joiden suhtautuminen on kovin ilta/tapaus kohtaista, motiivien ym tarkoitusperien suhteen.
Tanssihalu alkaa jo "ensiaskeleesta" sanomatta sanaakaan kun aistii mikä on tahtotila haettavalla.
Alue jota mietit sattui juuri olemaan myös minun, ja toivottavasti myös muiden mielenkiinnon kohteena. Odottelen muiden kokemuksia ja mielipiteitä mielenkiinnolla, eli lisää vastauksia sinulle.
Taitaa Eu-vaalit viedä keskustelijat niille palstoille nyt juuri.