kerroppa Sinä ,mikä olisi halvin ja paras nettiliittymä puhelimella nettiä satunnaisesti kayttävälle, en halua sitoutua kenenkään 24kk sopimuksiin . onko otettava pelkkä simkortti netin käyttöä varten ?soneran tuntidata on käytössä, mutta kallis ,jos illan surffailua varten pitää sitä.
haluan kaistaa..
mobiilikaistaa...
2228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ihan normaaliin puhelinliittymään mobiilidata, Elisa, DNA, Saunalahti.... vajaa 10€/kk 384kb/s mobiilidatapaketti liittymän perusmaksun (liittymästä riippuen taisi olla halvimmillaan alle euron) lisäksi. Saunalahdella taisi lisäksi olla ilman pakettia joku max 1,90€/vrk hinnoittelu (eli jos muistan oikein niin 1,60€/Mt mutta kuitenkin max 1,90€/vrk). Soneralla on vähän ryöstöhinnoittelu mobiilidatalla (ja heikoin EDGE kattavuus jos käyttöä on 3G alueen ulkopuolella).
Satunnaiseen käyttöön voi ehkä harkita myös prepaidia, ainakin saunalahden prepaidiin saa tilattua tuon mobiilidatan viikoksi kerrallaan , olikohan joku 6-8€ (aikaisemmin sai vuorokaudeksikin parilla eurolla mutta tuo taisi poistua jossain vaiheessa, lienee tuon max 1,90€/vrk systeemin takia eli tavallaan tuo on käytössä ilman eri tilausta ?). En muista onko DNA:lla prepaidissa vastaavaa mutta operaattoreiden nettisuilta tuo tieto löytynee.
kiitos sinulle vastauksesta !! hankin dna liittymän ja siihen matkanetin , siis alle kympin :-) ,hyvin toimii !